436 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére
Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíj: érdemes átszámíttatni? Cikk
Mielőtt a rokkantsági ellátott személy betöltené a reá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, érdemes átgondolkodnia, kérje-e, hogy újból kiszámítsák időskori járandóságát.
Így foglalkoztatható rokkantsági ellátásban részesülő személy Cikk
Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesülő alkalmazottat szeretne felvenni. Hogyan teheti ezt meg? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
Rokkantsági ellátás összegében csökkenés várható-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg C2 kategóriában vagyok. 2016 őszétől kapom az ellátást 58% egészségkárosodással. Az a kérdésem, hogy ha legközelebb behívnak felülvizsgálatra és pl. maradok ugyan C2 kategóriában a komplex minősítés során, de "csak" pl. 50%-os egészségkárosodással, akkor csökkentik a rokkantsági ellátásom összegét, vagy marad a felülvizsgálatot megelőző összegű ellátásom? Tehát ilyen esetben lehetséges-e az, hogy valami alapján csökkentsék az ellátásom összegét? Köszönöm.
Rehabilitációs, rokkantsági ellátás összege: ki, mennyit kaphat? Cikk
A megváltozott munkaképességű személyek ellátása az átlagjövedelmüktől, illetve az egészségi állapotuktól függ. Mi számít átlagjövedelemnek, és mekkora juttatást kaphatnak az érintettek.
Megváltozott munkaképességűek ellátásához szükséges biztosítás Cikk
A megváltozott munkaképességű személyek ellátására való jogosultságnak (legyen szó akár rokkantsági, akár rehabilitációs ellátásról) – a komplex felülvizsgálat által megállapított megváltozott munkaképességen túl – további feltétele, hogy az igénylő ne folytasson keresőtevékenységet, ne részesüljön rendszeres pénzellátásban, illetve rendelkezzék megfelelő biztosítási előzménnyel.
Egészségkárosodáson alapuló ellátások a tb-rendszerben Cikk
Már hetedik éve, hogy az egészségkárosodást szenvedett személyek részére rokkantsági nyugellátás megállapítására nincs lehetőség. A rokkantsági ellátórendszer 2012-ben történt módosítását követően viszont úgynevezett megváltozott munkaképesség alapján rehabilitációs ellátás, illetve rokkantsági ellátás állapítható meg, melyek ugyan nem minősülnek saját jogú nyugellátásnak, azonban sok esetben osztják annak sorsát, például évente a nyugdíjakkal hasonló mértékű emelésekkel növekednek.
Rokkantsági ellátás esetén személyi kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy személyi kedvezmény igénybe vehető-e rokkantsági ellátás esetén, ha az ellátásban részesülő rendelkezik az ellátás mellett adóköteles jövedelemmel? Amennyiben igen, elégséges-e a rokkantsági ellátást megállapító határozat igazolásként az adókedvezmény igénybevételéhez, vagy szükséges orvosi igazolás is? A rokkantsági járadék és a rokkantsági ellátás között különbséget tesznek, ezért irányul kifejezetten erre a kérdésem. Köszönöm.
Rehabilitációs, illetve rokkantsági ellátás: az Alkotmánybírósághoz fordult a Kúria Cikk
A megváltozott munkaképességű személyek ellátása megállapítása ügyében a Kúria nemzetközi szerződésbe ütközés okán az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte – közölte a Kúria sajtótitkársága.
Személyi kedvezmény rokkantsági ellátás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy személyi kedvezmény igénybe vehető-e rokkantsági ellátás esetén, ha az ellátásban részesülő rendelkezik az ellátás mellett adóköteles jövedelemmel? Amennyiben igen, elégséges-e a rokkantsági ellátást megállapító határozat igazolásként az adókedvezmény igénybevételéhez?
Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 3 fő rokkantsági ellátásban lévő munkavállalót kíván foglalkoztatni. Nevezzük őket: Imrének, Károlynak illetve Eszternek. Imre: 45 éves; FEOR: 6119 Magtári munkás; Egészségi állapot: 50% Állapot minősítése: C2; Rehabilitációs kártyával rendelkezik; munkaidő heti 40 óra. Károly: 59 éves FEOR 4131 Telepi anyagraktáros, Egészségi állapota: 29% Állapot minősítése: D; Rehab. kártyája nincsen; Heti munkaidő: 40 óra. Eszter: 54 éves FEOR:9112 Intézményi takarító; Egészségi állapota: 59% Állapot minősítése: B2; Rehab. kártyája nincs. Heti munkaidő: 20 óra. Munkaviszonyuk rendes munkaszerződéssel jönne létre. munkabérük nem haladja meg a minimálbér 150%-át (207 000 Ft). Kérdésem, hogy milyen járulékokat kell vonni tőlük és ki után milyen szochokedvezményt lehet érvényesíteni?
Rokkantsági ellátásban részesülő vállalkozó járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesül 37 százalékos egészségi állapottal, C2 minősítéssel. A vállalkozói járulékok megfizetésénél úgy tudjuk, jár a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény. A többi járulékok esetén a 180 500 forint felszorzott alapok alapján fizet úgy, mint a főállású egyéni vállalkozó, vagy a minimálbér a járulékalap? Az ellátás megállapításánál azt vették figyelembe. 2018. január 15-étől kapja a rokkantásági ellátást (előtte évekig rehabilitációs ellátást kapott), alapja 138 000 forint, annak a 60 százalékát kapja, plusz az éves 3 százalékos emelést. Az a kérdésünk, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum után kell fizetni a járulékokat? Amennyiben a jövőben munkaképtelenné válik, jár-e részére táppénz, és annak mi lesz az alapja? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Molnár Gézáné
Amikor nyugdíjasnak számítanak a rokkantak, de nincs hasznuk belőle Cikk
Bár mindkét esetben megváltozott munkaképességű dolgozóról van szó, munkajogi szempontból különbséget kell tenni a rehabilitációs ellátásban és a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló között. Az előbbi körbe tartozók esetén a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően állásfelajánlási kötelezettség terheli, az utóbbi csoport tagjai viszont munkajogi szempontból nyugdíjasnak minősülnek, így esetükben nem kell indokolnia a munkáltatónak a felmondást, és végkielégítés sem jár nekik.
Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó az ellátás mellett folytathatja-e a vállalkozását? Ha igen, milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Tisztelettel: Benkéné
Társas vállalkozó járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy ha egy társas vállalkozót leszázalékolnak, akkor az ellátás mellett mennyi járulékot kell a továbbiakban fizetnie maga után társas vállalkozóként?
Családi adókedvezmény Kérdés
A férjem rokkantsági ellátást (nem rokkantsági járadékot) kap, valamint saját jogán családi pótlékot. Egy gyermekünk van, aki után családi pótlékot kapunk. Kérdésem, hogy én, mint a felesége igénybe vehetek-e utána családi adókedvezményt, és ilyen esetben az úgy jár, mintha két gyermek lenne, tehát magasabb összegű, mint egy gyermek után? Valamint neki is van valamennyi jövedelme, akkor meg is oszthatjuk a két gyermek utáni családi adókedvezményt.