302 találat a(z) napidíj cimkére

Külföldi napidíj – ekho/normál adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ekhoval is adóztatható sportmunkatársak esetén a kifizetendő napidíjak számfejtésében, a pontos adóalap és adó számításában kérek segítséget. Példa: bruttó napidíj 60 EUR, a munkavállaló ekhos nyilatkozatott tett a minimálbér erejéig 2017. 01. 01-jén. A bére eszerint adózik havi rendszerességgel. Alapértelmezésben a nettó napidíj kifizetése devizában történne. Kérdések: - a devizában kifizetett napidíj is adózhat-e ekhóval, - ha forintosításra kerül a napidíj, adózhat-e ekhoval, - ha az előző két kérdés közül van igenlő válasz, mekkora az adóköteles összeg ekhos adózás mellett, - normál adóztatás mellett milyen levonandó és kifizetőt terhelő adó merül fel? Amennyiben lehetséges, az adóztatásra vonatkozó jogszabályhelyeket is szíveskedjen a válaszában megadni! Köszönettel!

Ügyvezető kiküldetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem személyszállítással foglalkozik és a kérdésem az lenne, hogy a vállalkozás tagjának is elszámolható-e a belföldi és külföldi napidíj? Úgy tudom, hogy 2017. 01. 01-jétől igen, de sajnos nem találom a rá vonatkozó módosítást. Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó külföldi tankolásának elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó áfakörös saját vállalkozása által készített terméket saját kisteherautójával szállítja Németországba, tehát nem fuvarozó a tevékenység. Az ekáer-bejelentést megteszi. Külföldön kapott dízel üzemanyag számlát hogyan számolhatom el, mert a kutaknál ráteszik az áfát, de az egyéni vállalkozásában az áfabevallásban ezt nem vonhatom le? Jól gondolom, vagy mi a módja a helyes elszámolásnak és a ténylegesen megfizetett áfa érvényesítésének? Napidíjat elszámolhatok-e a vállalkozónak, aki tehergépjármű-menetlevelet vezet?

Napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely fát szállít. Ukrajnából hozza be a fát, és azt értékesíti Magyarországon. A fát 40 tonnás kamionnal szállítja. Az ügyvezető is alkalmazottként dolgozik a cégben, és ő is jár ki fáért. A kérdésem, hogy kötelező-e adni a gépkocsivezetőknek külföldi fuvar esetén a 60 eurós napidíjat, illetve belföld esetén a 3000 forintot? A dolgozók havi munkaidőkeretben vannak elszámolva, ha többet dolgoznak a megengedett óraszámnál, akkor kapnak túlórapénzt, illetve kapják a műszakpótlékot is. Jelenleg napidíjat nem fizetünk a dolgozók részére. Helyesen járunk-e el?

Hibásnak tűnt a program, de nem az: ünnepnapra is kell bért számfejteni? Cikk

Fix havidíjas szellemi foglalkozású munkavállalókat alkalmazunk. Eddig az ünnepnapokra eső bért is számfejtettük. A 2017-es programnál a programozó úgy állította be a paramétereket, hogy csak a munkanapokra számfejt a program, mivel szerinte az ünnepnapokra nem kell bért számfejteni. Szerintünk viszont eddig is kellett, és a jövőben is kell az ünnepnapokra járó bért számfejteni. Mikor járunk el helyesen, hogy a törvényi előírásoknak is megfeleljünk? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.

Belföldi napidíj elszámolása Kérdés

Belföldi napidíjat ad a munkáltató (5000 Ft/nap ), amit bérrel együtt akarok elszámolni (nem árufuvarozónak és a könyvelés nem veszi repire). Van-e neki adómentes része? Mit kell utána fizetni (adó, járulék)?

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendszeresen végeztet Ausztriában szerelési munkákat dolgozóival. Kérdésem lenne, hogy hogyan értelmezzük az osztrák minimálbér alkalmazását a gyakorlatban, azaz a havi külföldi munkavégzés napjaira a napidíjon kívül az osztrák minimálbérnek megfelelő összegeket kell számfejtenünk? Másik kérdésem, hogy az előírt 44 órás keret ebben az esetben is kötelező, hiszen ennél hosszabb foglalkoztatásról van szó.

Kiküldetés III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Igazából a magyarországi járulékfizetés oldaláról nekem nem derült ki, hogy a napidíjat a napi 15 eurón felül vagy egészében kell a járulékalapba beleszámítani, vagy esetleg egyáltalán nem számít bele, mert nem a munkaszerződés szerinti bére. Viszont a Tbj. végrehajtási rendeletében olvasottak szerint: lehet nem is számít, mennyi a szerződés szerinti bére, hanem a kiküldetést megelőző év átlagjövedelme a járulékalap? (kivéve az első tört hónapot). Ezt nem befolyásolja, ha a kiküldetés idejére magasabb alapbér illette meg, mint a kiküldetést megelőző évben? 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet 1 § (1)-(2)

Gépkocsivezetőnek adott napidíj munkáltatói közterhei Kérdés

T. Adózóna! Gépkocsivezetőinknek szeretnénk juttatni napi 500 Ft-ot. Véleményünk szerint ez a munkavállaló részéről adómentes, viszont a munkáltató részéről milyen közterheket kell utána fizetnünk? Gépkocsivezetőink munkaviszonyban látják el tevékenységüket, és több mint 6 órát dolgoznak. Köszönettel: Horváth Ferencné

Kiküldetés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, hogy a munkaszerződésben rögzített munkajövedelmen felül, külön belső szabályzatban megállapítottak szerint kifizetett napidíj Magyarországon szja- és járulékmentes jövedelem lesz, és csakis Azerbajdzsánban adózik? Míg, ha a napidíj a munkaszerződésben rögzítve van, akkor az Magyarországon szja-mentes, és járulékokat a napidíjon (30% max napi 15 €) felül kifizetett összeg után kell megfizetni? (Természetesen a gondolatmenet szerint ebben az esetben is adózik a napidíj az Azerbajdzsáni szabályok szerint is.)

Gépkocsivezető kiküldetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás fuvarozással is foglalkozik. Jellemzően útépítéseknél és építkezéseknél. Követ, homokot stb. szállít a megrendelő kérése szerint. Az egyéni vállalkozónak van egy alkalmazottja, aki a tevékenységet végzi. A munkavállaló általában nem megy el az egyéni vállalkozó székhelyére naponta, a lakhelyéről a munkaterületre megy saját gépjárművével. Kérdésem az lenne, hogy amikor a munkavállaló a lakhelyéről közvetlenül a munkaterületre megy, lehet kiküldetési rendelvénnyel költséget elszámolni? Második kérdés: adható-e adómentesen napi 3 000 forint költségtérítés a sofőrnek? Köszönöm.

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi cég dolgozója kiküldetésben volt Azerbajdzsánban. Illetősége személyi jövedelemadó szempontjából Azerbajdzsánba esik. Magyarországi munkaviszonyból származó jövedelme ezáltal mentes az szja alól (a járulékokat vonják tőle, 10% nyugdíj- és 8,5% egészségbiztosítási járulékot). Mi a helyzet a napidíjjal? Szintén adómentes a napidíj 30 százaléka naponta, maximum 15 euró, és csak az e feletti rész után kell Magyarországon a járulékokat megfizetni, és szja-t nem?

Kiküldetés, napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A KIKÜLDETÉS: - napi díjának belföldre és külföldre minimum összege van-e, - napi díjának maximum összege adómentesen van-e, felette milyen adó érvényes, - mire használható fel a napidíj, arról is kell-e számla, - nem cégnévre hanem alkalmazott vagy megbízási jogviszonyos nevére szóló számla (pl. repjegy) elszámolható-e, - magánszemélygépkocsira NAV-os üzemanyagáron számolt üzemanyag, plusz idén még 9 forint (jövőre 15 forint) amortizáció számla nékül elszámolható, ugye? - milyen költségek számolhatók még el kiküldetés keretében (pl. kiállítás belépő, amiről csak nyugta vagy magánszemély nevére szóló számla van)? - a napidíjat hogyan kell könyvelni? - számvitelileg a kiküldetést lehet-e egyetlen vegyesben könyvelni, és a számlákat mellékelni, vagy számlánként/nyugtánként kell, és akkor a kiküldetésit külön nem kell? Köszönöm!

Belföldi fuvarozók napidíja Kérdés

Tisztel Szakértő! Adott egy belföldi szállítással foglalkozó cég, ahol a munkavállalók nap 8 órában dolgoznak. 2 órában állandó címről állandó címre szállítják a megrendelő áruját. A maradék 6 órában egy áruház vásárlói részére végeznek házhozszállítást (itt mindig változó helyekre mennek). Kérdésem, hogy kifizethető-e nekik a 3000 forintos napidíj? Milyen nyilvántartás vezetésére van kötelezve a munkáltató? Munkaszerződésbe vagy a tájékoztatóba kell-e szerepelni a kifizetés feltételeinek, vagy bárminek? Válaszát köszönöm!

Egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazott munkavállaló külföldön végzett munkája Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2016. 01. 24-ei frissítéssel megjelent a következő címmel egy cikkük: Egyszerűsített foglalkoztatott bére és elszámolható költségei A cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Magyarországi székhellyel rendelkező munkáltatónak szerződése van egy külföldi céggel áruházak takarítására, leltározási munkára. (5-7 napos munkákról lenne szó.) Ezt a munkát a cég egyszerűsített foglalkoztatottakkal szeretné megoldani. Külföldi kiküldetésben tudtommal olyan munkavállalókat lehet foglalkoztatni, akikre megkérték az A1-es igazolást. Ezt az egyszerűsített munkavállalókra nem tudja megkérni a cég, mert nem állandó munkavállalói a cégnek, és nem is számítanak biztosítottnak (ezt az információt kaptam az OEP-től). Hogyan foglalkoztathatja a cég szabályosan egyszerűsített munkaviszonyban külföldön a munkavállalókat? Milyen engedély, igazolás szükséges ahhoz, hogy külföldön egy ellenőrzésnél ne büntessék meg a céget az A1-es hiánya miatt? A munka jellegénél fogva megbízási szerződést nem lehet alkalmazni, mert ezeket a munkaköröket nem lehet megbízásban ellátni, munkaügyi vizsgálatnál visszaminősítenék munkaviszonnyá a foglalkoztatás. Valamint kötelező-e napidíjat adni, ha egyébként a munkáltató gondoskodik a munkahelyre történő szállításról, szállásról, napi étkezésről? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink