302 találat a(z) napidíj cimkére
Belföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó telephelyétől távol is dolgozik alkalmazottaival együtt (ez több egybefüggő napot jelent). A közlekedés a vállalkozás által bérelt kocsival történik. A szállásról a vállalkozó nevére szóló számla rendelkezésre áll. Hogyan kell helyesen elszámolni a belföldi kiküldetést? Kell-e (kötelező-e) napidíjat adni a munkavállalóknak? Az egyéni vállalkozónak? És mindez milyen adókötelezettséget von maga után 2015-ben és 2016-ban? Válaszukat előre is köszönöm.
Lesznek magasabb napidíjak is Cikk
A munkavállalót januártól is legalább napi 500 forint napidíj illeti meg belföldi kiküldetéskor, a gépkocsivezetők napidíj-átalányt kaphatnak, amelynek az összege 3 ezer forint − az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben jelent meg.
Csoportos napidíj-elszámolás Kérdés
A munkáltató feladatok átvételéhez kapcsolódóan hosszabb időszakokra küld ki munkavállalókat külföldre. A dolgozók napidíjat kapnak, amelynek adóköteles és adómentes része is van. A munkavállalók nem feltétlenül töltenek külföldön ugyanannyi napot; eltérő lehet az indulás és hazaérkezés időpontja. Kérdésem, hogy milyen bizonylat alapján lehet elszámolni a dolgozók napidíját: 1. dolgozónként kell-e a kiküldetési rendelvényeket kitölteni, vagy 2. esetleg van olyan lehetőség, hogy egy excel táblázatban összegyűjteni valamennyi szükséges adatot, és az lesz az elszámolás bizonylata. Amennyiben lehetséges ez utóbbi megoldás is, – alá kell-e a dolgozóknak írni azt; – kell-e belőle példányt kapniuk.; – költségelszámolás lehetséges ezen excel táblázaton belül? Kérem, amennyiben a csoportos elszámolás nem lehetséges, írják meg, hogy mely jogszabályhely nem teszi ezt lehetővé.
Külföldi munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy magyarországi cég Ausztriában végez építőipari munkát. Telephellyel külföldön nem rendelkezik, csak magyarországi székhellyel. A munkavállalók munkaszerződésük szerinti munkabér után Magyarországon fizetik az szja-t és a járulékokat. A külföldi keresetet és a napidíjat Ausztriában számfejtik, a kinti bér után csak szja-t vonnak. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseimre szeretnék választ kapni: 1. Helyesen járunk el, ha ily módon számoljuk el a béreket? 2. Napidíjat hol kötelező adni? Helyes így, ha az osztrák bérszámfejtő a kinti szabályok szerint számolja el? 3. Végrehajtói letiltás esetén a munkavállaló magyarországi béréből kell csak vonni a letiltást vagy a külföldi bérből is? 4. Amennyiben a dolgozó jövedelemigazolást kér – például hitel felvételéhez –, akkor mindkét helyről kapott bért kell közölni? Ha igen, akkor milyen árfolyammal kell számolni? 5. Kilépéskori adatlapon kötelező feltüntetni az eddig kapott külföldi bért? Előre is köszönöm válaszát!
Napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi vagy belföldi kiküldetés esetén a napidíj alapja a munkavállaló napi bruttó bére? Ennek a 30 százalékát kell viszonyítani a 15 euróhoz külföldi kiküldetés esetén? Köszönöm!
Napidíj Kérdés
Szeretnék választ kapni arra, hogy autóbuszvezető, akinek a munkavégzési helye a világ összes területe, kaphat-e belföldi napidíjat 2016. január 1-jétől?
Így változik a gépkocsivezetők és árukísérők napidíja 2016-tól Cikk
Változik a közúti árufuvarozásban, személyszállításban résztvevő gépkocsivezetők és árukísérők napidíja a 2016. évtől. Azt is tudni kell, hogy a napidíj igazolás nélkül elszámolható mértéke eltérő attól függően, hogy külföldi, vagy belföldi kiküldetésről van szó.
Belföldi napidíj elszámolása Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk évek óta az ország több területén végez szolgáltatást. Dolgozóinknál kiküldetési rendelvény alapján számoljuk el az üzemanyagköltséget, valamint 500 forint napidíjat, adómentesen. Könyvelőnk a napokban egy továbbképzésen azt a tájékoztatást kapta, hogy 2015. 01. 01-től megszűnt az adómentes belföldi napidíj. Mivel cégünknél több embert érint ez az elszámolás, szeretnénk tudni, valóban ilyen törvény van-e életben, melyik az a törvényi szabályozás, amely ezt előírja? Várjuk válaszukat, hogy továbbra is adómentes-e a napi 500 forint napidíj. Ha nem, mennyi az adóvonzata? Valamint, ha 500 forintnál magasabb összeget fizetünk ki napidíjként, az afeletti összeg után milyen közterhekkel kell számolnunk? Köszönettel várjuk sürgős válaszukat, amennyiben lehetséges.
Külföldön dolgoztatja munkavállalóit? Kezelje külön az egyes bérelemeket! Cikk
A külföldön foglalkoztatott munkavállalók esetében az egyes bérelemekre vonatkozó adózási szabályokat külön-külön is érdemes megvizsgálniuk a magyarországi munkáltatóknak, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az adott juttatás költségtérítésnek, vagy munkabérnek minősül-e, és utóbbi esetben figyelembe lehet venni a minimálbér-követelmények teljesítésekor.
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gázolajszámla, úthasználatidíj-bizonylat, reptéri taxiszolgáltatás számla, szállásdíjszámla: A számlák rendes külföldi áfás számlák nem közösségi beszerzések, de csak olyan számlát tudnak adni külföldön, amire nem írják rá a cég nevét (nincs is hely a számlán erre). Hogyan lehet ezeket a tényleges kiadásokat elszámolni Magyarországon? Hogyan lehet a külföldi áfás számlákból az áfát visszaigényelni Németországból, Ausztriából? A bt. munkája miatt kell külföldre utazni a bt. beltagjának, aki személyesen közreműködik a cégben, és ehhez repülőjegyet kell vásárolni. A repülőjegyre nem írták rá a cég nevét, csak az utazó beltag magánszemély neve szerepel rajta. Hogyan lehet ezt a tényleges költséget Magyarországon elszámolni? Külföldi kiküldetés esetén a bt. beltagjának (aki személyesen közreműködik a cégben és beltag is, végzi a külföldi munkát) lehet-e valamilyen formában napidíjat fizeni? A külföldi kiküldetés napidíjának milyen tb- és adózási vonzata van? A külföldi kiküldetés költségelszámolására milyen szabályok vonatkoznak?
Jó hír a gépkocsivezetőknek Cikk
A kormány napi 40 euróról 60 euróra emelte 2016. januártól a nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatottak – igazolás nélkül elszámolható – külföldi kiküldetéshez kapcsolódó napidíját, az erről szóló rendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
Egyéni vállalkozó Kérdés
Egyéni vállalkozó külföldi munkavégzés idejére elszámolhatja-e a 285/2011. (XII. 22.) kormányrendelet szerinti napidíjat? Ez megfele-e az szja törvény 11. sz. melléklet 19. pontja szerint elismert költségnek?
Külföldi napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy utazási irodánál, mely autóbuszos utakat szervez külföldre a sofőr részére napidíjat fizet. Ez a törvény alapján napi 40 euró lehet. A kérdésem, hogy ebben az esetben ez adóköteles-e, tehát a 30 százalék adómentes és az a fölötti rész adóköteles-e, vagy a teljes összeg kifizethető a sofőr részére a tevékenység speciális jellegére vonatkozóan. Várom válaszukat.
Egyszerűsített foglalkoztatás napi 10 órában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazza a munkavállalóját, napi 10 órában. A probléma az, hogy a fizetési jegyzék készítésénél a program hibát jelez, mert a napi 8 órán felüli 2 óra túlóra arányosítottan meghaladja a Mt. 109. §-ában meghatározott éves 250 óra túlórát. Törvényes-e az a megoldás, hogy munkaszerződést kiegészítő megállapodást kötnek egymással, amelyben leírják, hogy napibért határoznak meg, ami napi 10 óra munkaidőre szól, és magában foglalja a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőre járó bért, valamint az azon felül járó pótlékokat? Napibér: (611x10óra)+(611x50 %x2óra)=6721 forint, azaz 6800 forint napibér. Helyes-e ez a gondolatmenet? Köszönöm válaszát!
Alkalmi munkavállaló maximum napi díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló bérét a 2010. évi LXXV.törvény szabályozza. Ha szakképzett, a minimum napibér 4889 forint+1000 forint közteher. Maximum adható 2015-ben 9660 forint+1000 forint közteher? De ebben az esetben a bejelentett munkavállaló a különbözet után (4771 forint) szja-t köteles fizetni? Munkáltatónak nincs pluszköltsége? Előre is köszönettel.