302 találat a(z) napidíj cimkére
Belföldi kiküldetés napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 278/2005. kormányrendelet és az szja-törvény 16. 08. 01. változása alapján kérdezzük, hogy amennyiben építőipari vállalkozás kiküldi munkavállalóját a kivitelezés helyére (ahol lakást bérel számára), akkor a munkajogi szabályok alapján fizetni kell-e minden távolléti napra legalább 500 forint napidíjat. Mivel az szja-törvényben csak a "hivatalos sofőrökre" találtunk bizonylat nélkül elszámolható költséget, a napi 500 forintot mint bruttó munkabért kell számfejtenünk (szja levonás, szocho, szakképzési hozzájárulás teherrel)? Válaszukat köszönöm.
Személyesen közreműködő nyugdíjas napidíja Kérdés
Nyugdíjas társas vállalkozónak – aki nem alkalmazott – jár-e egyáltalán napidíj? (Nem közúti fuvarozóról van szó.)
Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó napidíja Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó – nyugdíjas – részére kifizetett külföldi napidíjat milyen adó és tb-fizetési kötelezettség terhel a nyugdíjas, illetve a társaság részéről? Válaszukat előre is köszönöm.
Belföldi kiküldetés vállalatcsoporton belül Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném segítségét: Olvastam az szja-módosítást, és pár itteni cikket. Eszerint – ha jól értem – kiküldetés már csak a munkáltató érdekében történő utazás és nem a tényleges munkavégzés időtartama. Egy cég különböző telephelyeinél ezt értem is. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen kötelezettsége keletkezik a munkáltatónak adózási, térítési és munkajogi szempontból, ha egy vállalatcsoport tagjának munkavállalója a csoport másik tagjához utazik, majd ott dolgozik x órát (jogilag külön munkáltatók)? Itt is csak az utazás időtartama számít, de az ott töltött idő nem? A 2015-ös kormányrendelet szerint nem adható napidíj, ha a távollét időtartama nem éri el a 6 órát. Ez nem egyértelmű, hiszen ő távol van, de a munkáltató érdekében történő utazás nem biztos, hogy eléri a 6 órát, a munkavégzéssel együtt viszont már igen. Ebben az esetben jogosult lesz napidíjra? Ha a másik munkavégzési helyről egyenesen a lakhelyére utazik vissza, az beleszámít ebbe a fajta utazási időbe? Mikor és hogyan kell elrendelni a kiküldetést a fenti esetben? Költségek (napidíj) tekintetében van jelentősége annak, hogy a munkavégzés helye konkrétan meg van határozva, vagy csak nagyobb földrajzi terület van megadva? Segítségét köszönöm!
Külföldi delegáción résztvevő nem hivatali alkalmazott részére fizethető-e napidíj? Kérdés
A vállalatok és az állami, a kormányzati területen is érzékeltem, hogy a szervezettel jogviszonyban nem álló személyek (biztonsági szakember, szakmai tanácsadó, feleség) vesznek részt a kíséret tagjaként a kiküldetésen és a kiküldő fél tevékenységével összefüggő tevékenységet végeznek (rendezvényen előadó, rendezvény védnök, fogadó félként protokoll feladat). Milyen feltétel szükséges a részükre napidíj adásához, hogyan kell adóztatni, illetve járulékot fizetni, ha napidíj lett részükre megállapítva? Kötelesek-e nyilatkozni arról, hogy a kiküldetés alatt kaptak-e ellátást (vendégfogadás során ebéd, vacsora stb.), ami napidíj csökkentő tényező?
Kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiküldetés fogalmának változásával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ezentúl az a munkavállaló is jogosult lesz belföldön kiküldetési napidíjra, akinek a munkaszerződésében az van, hogy a munkavégzés helye az üzleti partnerek telephelyeit is magában foglalja? Mi számít bele, hogyan kell számolni, hogy a távollét eléri-e a 6 órát? Köszönöm válaszát.
Kiküldetés fuvarosok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvasva az augusztusi változást, erősítsen meg, hogy jól értelmezem a jogszabályt. A fuvarozási tevékenységet folytató vállalkozás alkalmazottainak – akik belföldön nyújtanak szállítási szolgáltatást – a munkáltató megbízása alapján napidíjként, adómentesen 3000 forintot, illetve a telephelyre történő bejárásra idén még a 9 forintot elszámolhat kilométerenként?
Belföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény augusztus 1-jétől hatályos változása kapcsán a következő a kérdésem: ha a munkáltató több telephellyel rendelkezik a székhelyén kívül, és a munkavállalót a szokásos munkavégzés helyétől eltérő telephelyre rendeli ki munkavégzésre, a munkavállaló lakhelyéről az eltérő telephelyre történő utazás kiküldetésnek minősül-e? Amennyiben a szokásos munkavégzés helyétől küldi ki a munkavállalót egy másik telephelyre, az kiküldetésnek minősül-e? Tisztelettel: Szilassy Szilvia
Költségelszámolás lehetőségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk rendszeresen szállít a saját teherautóival Európa országaiba eszközöket, jellemzően a saját telephelyei között. Nem alkalmazottakkal bonyolítjuk a szállítást, hanem alvállalkozókat bízunk meg a sofőri feladatok ellátásával. Jellemzően egyéni vállalkozókról van szó. Az utak esetenként több naposak, felmerül szállásköltség, helyi utazási költség (taxi, vonaljegy stb.), amit a sofőrnek ki kell fizetnie készpénzben általában. A kérdésem az, hogy elszámolhatja-e a mi vállalatunk az ilyen utakkal kapcsolatos szállás, utazás, stb. költségeket vagy sem? Természetesen a mi cégünk nevére kiállított számlát kérünk minden esetben. Ugyanolyan kiküldetési rendelvényt kell a költségelszámoláshoz vezetni, mint egy alkalmazott esetén? Köszönöm a választ előre is.
Kiküldetés: mi változott és mi nem a napidíjszabályokban? Cikk
A személyi jövedelemadó (szja) törvényben 2016. augusztus 1-jétől módosult a belföldi kiküldetés fogalma: ezentúl, ha a munkáltató a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződésben rögzített, vagy ennek hiányában a szokásos munkavégzési helytől eltérő belföldi helyen történő munkavégzésre utasítja, adózási szempontból kiküldetésben töltött időnek csak a feladat ellátása érdekében szükséges utazási idő számít. Hogyan érinti ez a fuvarosokat?
Belföldi kiküldetés napidíja II. Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Kérdezem, a belföldi áruszállításban résztvevő sofőr (tehát a jogszabály szerinti személy) kapja: Milyen bizonylat szolgál a költségtérítés elszámolásának alapjául? Ha a kiküldetés napjaira csak a 3000 forintot fizeti a munkáltató, más élelmezési költséget nem számol el, akkor ezen költségtérítést a 1608-as bevallásban nem kell szerepeltetni? Válaszát köszönöm! Schmidt Zoltán
Napidíj mértéke Kérdés
"A 437/2015. kormányrendelet 5. §-a szerint a 6 órát meghaladó kiküldetés esetén a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemély részére adható napidíjátalány 3000 forint." Kérdésünk: a fenti rendelet szerinti munkakörben foglalkoztatott dolgozóink részére adható-e 3000 forintnál kevesebb, de minden munkavállalóra egységes napidíjátalány? Köszönettel: Ecker Dániel
Belföldi kiküldetés napidíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közúti áruszállítással foglalkozó vállalkozás kereskedelmi ügyintéző munkakörben foglalkoztatott munkavállalója (akinek a munkaköri feladata üzletkötés és árubeszerzés) részére a 6 órát meghaladó belföldi kiküldetés esetén naponta 3000 forint igazolás nélkül elszámolható költségtérítést fizetne.Milyen bizonylat szolgál ebben az esetben a költségtérítés elszámolásának alapjául? Ha a kiküldetés napjaira csak a 3000 forintot fizeti a munkáltató, más élelmezési költséget nem számol el, akkor ezen költségtérítést a 1608-as bevallásban nem kell szerepeltetni? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Külföldi üzleti út Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa, egyben ügyvezetője külföldi üzleti útra megy. Az utazáshoz a cég gépkocsiját használja. Milyen költségeket számolhat el? Jár-e neki napidíj? Ha igen, mennyi, és hogyan kell adózni utána? Milyen formában kell elszámolni a költségeket (kiküldetési rendelvénnyel vagy más formában)? Köszönettel.
Kinek jár a 60 euró napidíj? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 60 euró napidíj csak a kamionsofőröknek és kocsikísérőknek jár, vagy a kisteherautóval külföldre közlekedők is jogosultak rá, ha több napig tartózkodnak külföldön?