1448 találat a(z) munkaviszony cimkére
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó munkaviszonya év közben megszűnt. A kiadott szabadság az időarányosan járót 5 nappal meghaladta. November 1-jétől ismét alkalmazott, kérdésem, hogy levonható-e az 5 nap szabadság az új munkaviszonyra esőből? Köszönettel: Szabó Zoltánné
Ingyenes megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: nyugdíjas egyéni vállalkozó tevékenysége piaci használtruha-árusítás. Hétvégenként szeretné a menyét ingyenes megbízási szerződéssel piaci árusítással megbízni, van-e erre lehetőség? A meny foglalkoztatható, ingyenes megbízási szerződéssel vagy csak egyszerűsített foglalkoztatással lehetséges a hétvégi munkavégzés?(Nem szeretné, hogy egy ellenőrzés munkaviszonnyá minősítse). Amennyiben van rá lehetőség, mit tartalmazzon egy ingyenes megbízási szerződés? Köszönöm a segítséget.
Törölték a céget, mi lesz a munkaviszonnyal? Cikk
Kényszertörlés eljárás alatt lévő cég munkaügyi és bérszámfejtési teendőiről feltett olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Nők kedvezményes nyugdíjigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra vonatkozóan szeretnék tájékoztatást kérni: ha valaki jelenleg főállású munkaviszonyos, mellette őstermelői jogállása is van, és szeretne nők 40 kedvezménnyel nyugdíjba menni, akkor a munkaviszonyát és az őstermelői jogállását is meg kell szüntetni a nyugdíjazást megelőző nappal? Érdemes lenne a nyugdíj megállapítását még például 2017.12.30-ától kérni, és akkor a jövő évi nyugdíjemelésre már jogosult lehet? Előre is köszönöm szíves válaszát!
Munkaviszony – kata, táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben 8 órás munkaviszonyban dolgozik egy hölgy ügyvezetőként. Az orvos kiírta táppénzre várandósság miatt (például fertőzésveszély). Mellette katás egyéni vállalkozó. Kérdésem a következő: katásként dolgozhat-e, számlát állíthat-e ki a táppénz ideje alatt? (Otthonról dolgozik.) Köszönöm gyors válaszukat!
Munkaviszony megszűnése a cég kényszertörlése esetén Kérdés
Tisztelet Szakértő! Munkaügyben és bérszámfejtésben szeretném a segítségét kérni. Munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik egy cégnél, november 1-jétől december 31-éig tart a munkaszerződése. Bejelentéskor a 1041-es nyomtatványon a kijelentést megtettünk, hiszen tudtuk, hogy meddig fog tartani a munkaviszonya. Időközben a cégbíróság november 14-én eltiltotta a céget a további működéstől, megszűntnek nyilvánította és elrendelte a kényszertörlési eljárás elindítását. Ebben az esetben mi a teendő, hogyan kell elszámolni a munkavállaló járandóságát, és pontosan melyik nappal szűnik meg a munkaviszony? Köszönöm válaszát! Andrea
Egészségügyi alkalmatlanság miatt így szüntethető meg a munkaviszony Cikk
Keresőképtelenné valamennyien válhatunk, ennek fő szezonja a téli időszak. Ebben a kritikus helyzetben mind a munkavállalót, mind pedig a munkáltatót kölcsönösen jogok és kötelezettséget illetik, illetve terhelik (például: tájékoztatás, munkavégzés alóli mentesülés stb.). Sajnálatos módon azonban előállhat az a helyzet is, amikor a munkavállaló az adott munkakör betöltésére alkalmatlanná is válik.
Katás ügyvezető táppénze Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. ügyvezetője jelenleg határozott idejű szerződéssel, mely 2018. 06. hóban jár le, heti 4 órás munkaviszonyban van főállása, a bt. fizeti a havi 25 000 forintot utána mint katás ügyvezető után. Az úr november végével szívműtéten fog átesni és az orvosai nem javasolják, hogy dolgozzon, mert minden megterheléstől óvni kell, a leszázalékolását is javasolják majd. Egyelőre a műtét után táppénzen lesz, ami maximum még 7 hónapig lehetséges, mert a szerződése akkor jár le. 2018. júliustól főállású katássá válik, ha továbbra is táppénzen van, akkor nem kell utána a katát megfizetni. Csak akkor kérheti az orvosi javaslattal a leszázalékolását, ha egy évig táppénzen van? A bt.-nek, ha nincs más alkalmazottja, akkor nem is számlázhat ki semmit? Szakértői, tanácsadói tevékenységet végez a bt., ezért kérdezem? Továbbá a bt. kültagja családtag, de ő 100 százalékos rokkant. Ő végezhet-e munkát a bt.-ben, vagy lehet-e ő a bt. új ügyvezetője?
Társas vállalkozó többes jogviszony Kérdés
Az alábbi linken található szakértői véleménnyel kapcsolatban lenne kérdésem: Amennyiben a társas vállalkozó az ügyvezetést és a társaságban történő személyes közreműködést is munkaviszonyban látja el heti 5 órában, és ez után a munkabér után megtörténik a járulékfizetés, és emellett főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint katát fizet), akkor a minimálbér utáni úgynevezett kötelező járulék fizetés fennáll-e mint társas vállalkozó? Figyelembe véve, hogy a személyes közreműködését munkaviszonyban látja el. http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tulajdonos_ugyvezeto_es_katas_tb_tobbes_sze_UNWA2Z#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed
Tulajdonos, ügyvezető és katás: tb többes szereposztásban Cikk
Melyik jogviszonyában, mennyi és milyen társadalombiztosítási járulékokat kell fizetnie a többes vállalkozónak? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas egyéni vállalkozó munkaviszonyban is áll. Köteles-e az egyéni vállalkozásában megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot?
Eseti idegen autós fuvarozás vállalkozási keretek között Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérdésem arra vonatkozik, hogy egy főállású egyéni vállalkozó, aki kata adózási formában működik, szokásos tanácsadói tevékenysége mellett (amit nemcsak ügyfelemnek nyújt) ügyfelemnek úgy nyújtana közúti áruszállítási szolgáltatást, hogy a teherautó ügyfelem, egy kft. tulajdonában van, ügyfelem írja elő az egyéni vállalkozónak, hogy mikor, honnan, hova, mit kell fuvaroznia, és a vállalkozási szerződésben eseti szolgáltatásnyújtásban állapodtak meg, óraalapú elszámolással (menetlevél alapján). Az egyéni vállalkozó bevételeiből a tanácsadás és áruszállítás összesen sem éri el az 50 százalékot. Kérdésem, hogy a fenti ügylet munkaviszonynak átminősítése akkor is meg fog-e a NAV részéről történni, ha az egyéni vállalkozó esetenként, kb. havonta 8 alkalommal teljesít? Köszönettel
Szabadság kiadása és munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat a munkáltatómmal közös megegyezéssel szüntettük meg (még tart). Ebben az állt, hogy munkaviszonyom december 31-ével szűnik meg, s utolsó munkában töltött napom október 20. A szöveg szerint a ki nem adott szabadságomat a munkáltatóm pénzben megváltja. Pénteken megkaptam a kilépő papírokat és az összeget is. Meglepődve tapasztaltam, hogy erre az időre kiadottnak tekintették egyrészt az eddig ki nem vett (10 munkanap), illetve a december 31-éig majd "keletkező" szabadságnapokat is. A 2 ünnep között már korábban kértem, hogy adják ki szabadságomat (akkor még nem tudtam, hogy már nem lesz aktuális), de most arra számítottam, hogy ezzel az nem kiadott lesz, hiszen felmentettek a munkavégzés alól. Tévedtem. A munkáltatómnak Ön szerint ezek alapján ezekhez volt joga? Milyen lehetőségeim vannak, ha vannak? Köszönettel.
Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés
Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?
Egyszerűsített munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy nem állami fenntartású szociális intézményben a pénztári feladatot egy nyugdíjas munkavállaló napi kétórás munkaviszony keretében látja el úgy, hogy a munkaidő a heti kétszeri pénztári nyitvatartási időhöz igazodik. Tehát egy héten csak két alkalommal dolgozik. Kérdésként merült fel, hogy ha megszüntetjük a munkaviszonyát, utána alkalmi munkában elláthatja-e ezt a feladatot? Nyilván ha letelik az évi 90 nap, akkor ez tovább nem működik, de addig is sokat meg lehetne spórolni a közterhen. A másik, hogy ugyanez a munkavállaló, ha konyhai munkát is végezne alkalmanként, azt hogyan honoráljuk anélkül, hogy a munkaidejét megemelnénk? A konyhai munka csak eseti jellegű lenne. Előre is köszönöm válaszát.