761 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére
Kata és családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is (ő a családi gazdaság "feje"), egyéni vállalkozói tevékenységét – ami nem kapcsolódik a családi gazdaság tevékenységéhez – végezheti mellékállású kataalanyként? Van főállású munkaviszonya is. Kataalanyként lehet őstermelő is egyben? Egy adószáma van. A 6 millió forintos korlátot összevontan kell figyelembe venni, tehát az egyéni vállalkozásból származó bevétele összeadódik a családi gazdaság bevételével?
Tárgyi eszköz értékesítése II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban ugyanezen címmel feltett kérdésemet szeretném pontosítani és kiegészíteni. Alanyi mentes, szja szerint átalányadózó egyéni vállalkozó (2013-tól katás) 2008-ban vásárolt tehergépkocsit értékesít 2015-ben. Átalányadózóként tételesen költséget nem számolt el, alanyi mentesként áfát a beszerzéskor nem igényelt vissza. Kérdésem, hogy az idei értékesítés vállalkozói bevétel-e, illetve áfát fel kell-e számítania? Ha igen, levonásba helyezhető-e a beszerzéskori áfa vagy annak bizonyos része? Köszönöm válaszát!
Gyes melletti vállalkozó Kérdés
A munkaviszonyában gyesen (tehát fizetés nélküli szabadságon) lévő anya, aki társas vállalkozás tagja és ügyvezetője is – személyesen nem működik közre – társas vállalkozóként –, illetve katás egyéni vállalkozó is (jelenleg szünetelteti egyéni vállalkozását) gyes mellett most folytatná egyéni vállalkozását. Régebben a munkaviszonyára tekintettel 25 ezer forint katát fizetett, most 50 ezret kellene neki fizetni vagy 25 ezret? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli katás egyéni vállalkozóként?
Kata törvényi értelmezés Kérdés
Ügyfelem katás egyéni vállalkozó. Állandó megrendelője egy építész cég, a munka jelenlegi szakasza együttműködést feltételez más megbízottakkal. A megrendelő a katásokkal olyan szerződést kötött (csökkentendő a katatörvény által felsorolt munkaviszonyra vonatkozó vélelmet), melynek értelmében a katások a megrendelő eszközeit bérlik, azért havonta bérleti díjat fizetnek számla ellenében. Megítélésük szerint a bérbeadásnak ez a módja megvalósítja-e a "tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a megrendelő bocsátotta a kisadózó rendelkezésére" kitételt? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK
Katából átalányadózó Kérdés
2014. 01. 01-től főfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok. 2016. 01. 01-től 552006 teáor egyéb szálláshely-szolgáltatással (rövid időre üdülési célra) tételes átalányadózó szeretnék lenni.A jogszabály szerint ez elkülönülten adózó jövedelem, ami évi 32 000 forint/szoba plusz eho és egészségügyi szolgjáltatási járulék a fizetési kötelezettség. Kérdésem: mit kell a tb-nek fizetni ezeken felül, például nyugdíjjárulék vagy egészségbiztositás stb., és ezt milyen formában? Illetve mikor kell bejelenteni a NAV-nak az adózási mód változását?
Kata és bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély (aki egyben katás egyéni vállalkozó kozmetikus) egy lakásszövetkezettől bérel ingatlant, ennek az ingatlannak egy részét továbbszámlázza egy kiskereskedőnek, természetesen a szja-törvény szerint elkülönítetten a katás bevételektől. A kérdés az lenne, hogy az ingatlan másik részét szeretné szépségszalonná alakítani, milyen formában adhatja bérbe ezt a saját katás egyéni vállalkozásának? Válaszát előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó magánszemélykénti értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a tevékenységét szünetelteti. Ausztriában biztosított jogviszonya van. Karácsonyi vásárban Magyarországon saját készítésű ékszereit szeretné értékesíteni. Árulhat-e, mint adószámos magánszemély, új adószámot kikérve a NAV-tól, vagy vissza kell-e térnie a szünetelésből, és katás vállalkozóként értékesíteni? Válaszukat előre is köszönöm!
Áfatörvény hatályán kívüli szolgáltatásnyújtás ingatlan tekintetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar, alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó, aki rendelkezik közösségi adószámmal és Ausztriában egy magánszemélynek az ingatlanán különböző építési munkálatokat – például festés – végez. Mivel az ingatlan fekvése szerint a teljesítési hely Ausztria, ezért az áfatörvény hatályán kívüli az ügylet. Kérdésem az lenne, hogy ezt az ügyletet hogyan kell leszámlázni, leadózni? Beletartozik -e a kata értékhatárba az összeg? Továbbá az lenne a kérdésem, hogy egy magyar áfás kft., amely rendelkezik közösségi adószámmal, ugyanennek a magánszemélynek Ausztriában burkolást vállal, neki hogyan kell kiszámláznia? Megmondom őszintén, kicsit utánajártam a témának, és azt a választ kaptam, hogy be kell jelentkezni Ausztriába, adószámot kiváltani, és ott leszámlázni az ottani, aktuális áfakulccsal. Ausztriában kell vásárolni számlatömböt, és abba számlázni?! Nagyon, nagyon fontos és aktuális lenne a válaszuk! Kérném, hogy, ha lehetséges, soron kívül megválaszolni szíveskedjenek! Köszönettel és tisztelettel.
Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó – tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértők! 2015. 01. 01-től alanyi adómentes egyéni vállalkozó tevékenységét 2015. 10. 05-ével megszünteti. A megszüntetés előtt eladja a 2014. 04. 07-én vásárolt pénztárgépét, amelynek ára bruttó 160 695 forint volt (nettó 126 531 forint + 34 164 forint áfa). A gép beszerzésekor az egyéni vállalkozó még áfakörös volt, így a 34 164 forintot levonásba helyezte. Számításaink szerint az áttéréskor 4 555 forint értékben (34 164 forint*8hó/60hó) keletkezett utólagos áfakorrekció, így ezt bevallani nem kellett, mivel nem érte el a 10 000 forintot. A pénztárgépet 2015. október 2-án bruttó 25 000 forintért (nettó 19 685 forint + 5 315 forint áfa) adta el a vállalkozó. A kérdésünk az, hogy ez a nettó bevétel ugye beszámít a katás bevételek közé? Valamint, hogy az eladás miatt keletkezik-e utólagos áfakorrekciója a vállalkozónak, és ha igen, akkor az mekkora mértékű? Segítő válaszukat előre is köszönjük.
Katás egyéni vállalkozó áfa hatálya alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésem: "Végezhető-e katás egyéni vállalkozás formájában az alábbi tevékenység? Heti 40 órás bejelentett munkaviszonnyal rendelkezem, emelett szeretnék egy webshopot üzemeltetni, ahol az általam készített szoftvert árusítanám. A szoftver letölthető a vásárlás után, de a licenszekért fizetnek a felhasználók. Az oldal vásárlói 99,99 százalékban külfüldiek, és elég sokan EU-n kívüliek. Az árak dollárban vannak megadva az oldalon, a fizetés Paypalon keresztül történik. Előzetes kalkulációm szerint nem érné el az éves bevételem a 6 millió forintot, és utánanézve, a kata vállalkozási forma tűnt a legmegfelelőbbnek. Eddig tapasztalatok alapján a vásárlók megoszlása: Belföldi vevők (vállalkozás és magánszemély együtt) 1 % EU-n belüli eladások: 29 % Közösségi vállalkozás: 30 % Közösségi magánszemély: 70% EU-n kívüli eladások (leginkább USA, India, Brazília, Oroszország) 70% EU-n kívüli vállalkozás 30% EU-n kívüli magánszemély 70%". Tisztelt Szakértő! A fenti kérdéshez kapcsolódóan szeretném megtudni,hogy ennek az egyéni vállalkozónak az áfa hatálya alá be kell-e jelentkeznie? Válaszát előre is köszönöm!
Jövedelemigazolás kérése – katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg katás egyéni vállalkozó – aki 2014. évben és 2015. 04. 30-áig még oktatási intézményben tanított – tanulmányai bővítésére tandíjkedvezményt szeretne igénybe venni, s jövedelemigazolásra lenne szüksége. Milyen nyomtatványt kell kitölteni ehhez, vagy milyen nyomtatványon kell kérni az igazolást? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Tevékenysége nagy része abból áll, hogy tanácsot ad e-mailben, skype-on, ami elektronikus szolgáltatásnak minősülhet. Ügyfelei magyarországi, illetve külföldi magánszemélyek. Felmerül a kérdés, hogy külföldi magánszemélynek hogyan kell kiállítani a számlát, és ezt egyéb havi vagy negyedéves bevallásban le kell-e jelenteni? Van-e valamilyen speciális szabály arra vonatkozóan, ha külföldi magánszemélynek állítja ki a szolgáltatási számlát, mint alanyi mentes katás vállalkozó. Olyan információkat kapott, hogy ahová számláz, annak az országnak az áfáját tüntesse fel a számlán. Köszönöm szépen a segítségét!
Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó többes jogviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szépen a segítségét: Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó, s emellett egy jelenleg 500 ezer forint jegyzett tőkéjű kft. egyszemélyes tagja és ügyvezetője vagyok. A 3 millió forintra történő tőkeemelés helyett bt.-vé alakulnék át. Ha a fiam lenne a beltag (van főállása), én a kültag lehetek, aki egyben ügyvezető is. Amíg az egyéni vállalkozásomban nem lépem át a 6 millió forint bevételi korlátot, addig a bt.-ben 6930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnem? Ha túllépem a 6 millió forintos határt az egyéni vállalkozásnál, akkor a bt.-vel beléphetek a katába, és ott is 25 000 forint katát kell fizetnem? Ebben az esetben az egyéni vállalkozásban mit kell fizetni? Esetleg célszerű azt szüneteltetni? Tisztelettel: Reményiné
Katás nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés
Kiegészítő tevékenységet végző katás egyéni vállalkozó kérheti-e nyugdíjának 0,5 százalékkal történő megemelését? Képződik-e nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelme a katás időszakban, és ha igen, annak összege mennyi? Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Timi
Kata és a megelőző időszaki támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó fiatal gazdaként 2010-ben nyert támogatását, 9 millió 700 ezer forintot folyamatosan beruházásra és egyéb költségekre fordította szja-s (2010., 2011., 2012. évek) időszakában. 2013-ban, a támogatásból még fennmaradt mintegy 3 millió forint, de ekkor már január 01-től kata hatálya alá tartozott, s azóta is folyamatosan. Kérdésem az, hogy mi a teendő a még bevételként el nem számolt támogatásrésszel, ha az egyéni vállalkozó nem tartozik már az szja hatálya alá (és túllépte az szja-törvény 19. paragrafus (4) bekezdés szerinti 4. adóévi határidőt)? Ugyanis a katás időszakában nem érkezett semmiféle támogatási jóváírás a nevére. Előre is köszönöm, és várom szíves válaszát! Mészáros Imre (Protektor Kft.)