761 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére

Katás egyéni vállalkozó alanyi mentes státusz túllépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a kata szabályai szerint is túllépi a 6 millió forintos értékhatárt, így 40 százalékos adófizetési kötelezettsége lesz a 6 millió forint felett befolyt összeg után, viszont várhatóan a 2015. évi teljesítési időpontra kiállítandó számlái meg fogják haladni az alanyi mentes 6 milliós értékhatárt, ezen számla kiegyenlítése 2016. januárban lesz. Az értékhatár túllépése miatt be kell jelentkeznie áfakörbe, a túllépés első számláján már fel kell számítani az előzetesen felszámított adót. Milyen adószámot kell feltüntetnie a számlán, a bevallási gyakorisága havi lesz, valamint az áfatörvény 61. § (3) bekezdése alapján – mivel pénzforgalmi nyilvántartást vezet – a befizetési és bevallási kötelezettsége e bekezdés alapján történik? Segítségét köszönöm.

Katabevétel megszűnés után (egyéni vállalkozó) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék választ kapni: Katás egyéni vállalkozó megszüntetné tevékenységét, előreláthatólag lesz olyan bevétele, amit nem fog megkapni a megszűnés napjáig. Ez esetben a megszűnés után befolyt bevételek adózása hogyan történik? A záró, 15KATA bevallásában ennyivel több bevételt kell bevallania? Válaszát előre is köszönöm!

Illetéktartozás katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozónak a NAV-folyószámláján több mint 100 000 forint illetéktartozás mutatkozik. Az illetékfizetési kötelezettség egy gépjárművásárlás miatt keletkezett, amit mint magánszemély vásárolt. A magánszemélyként keletkezett adótartozás elkülöníthető, vagy egyben kezelendő a vállalkozás többi adótartozásával? Tekintettel arra, hogy a kataalanyiságnál befolyásoló tényező a december 31-én fennálló 100 ezer forint feletti adótartozás. Köszönettel!

Nyugdíjas jövedelemkorlát Kérdés

Nők kedvezményes nyugdíjában részesülök, kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozóként 2015. évben a kata adózási formát választottam. Havonta megfizetem a 25 ezer forint tételes adót. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt a nyugdíj megőrzése miatt figyelembe kell venni a tárgyév első napján érvényes minimálbér összegének a 18-szorosa, azaz idén 105 000 x 18 = 1 890 000 forint jövedelemkorlátot. A Tbj. törvényben foglaltak értelmében a kiegészítő tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozó nem tartozik a biztosított körbe. Kérdésem: kiegészítő tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozónak figyelembe kell-e venni a jövedelemkorlátot?

Katás – utalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás masszőr egyéni vállalkozó szeretne saját utalványt kibocsátani vendégei számára. Kérdésem az lenne, hogy ő, mint egyéni vállalkozó, megteheti-e ezt, illetve milyen módon szükséges ezt dokumentálni? Az általános szabályoknak megfelelően számla/nyugta/számviteli bizonylat (ÁHK) kiállítása szükséges az utalvány eladásakor, illetve beváltáskor újabb nyugta/számla? A utalványkibocsátást kettős könyvvitelben kötelezettségként, a beváltást/felhasználást bevételként (áfamentes) könyvelném, de ebben az esetben, tekintve, hogy csak a bevételt kell nyilvántartani, elegendő a felhasználáskor keletkezett bizonylat könyvelése? Illetve amennyiben a beváltáskor kiállított bizonylat egy nyugta, azon hogyan tudja az eladó jelölni, hogy a fizetés módja utalvány (pénzmozgás nem következett be, hiszen nyilván csak egyszer fizetnek neki)? Remélem, sikerült érthetően leírni a kérdést, mert számomra sem teljesen világos, miként működhet a dolog. Köszönöm.

Mellékfoglalkozású katás egyéni vállalkozó cseden Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású katás egyéni vállalkozó a főfoglalkozásából csedre, majd gyedre megy. Mellette a vállalkozást folytatná, és fizetné az eddigi 25 ezer forint katát. Lehetséges ez? A főállásából a csedre és a gyedre jogosult, amit igénybe is venne. Köszönöm válaszát! Üdv: Angéla

Kata melletti munkavállalás Kérdés

40 éves jogosultsági idővel, kiegészítő tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozó vagyok. 2016. január 1-jével egy kft.-ben (melyben kisebbségi tulajdonos vagyok) szeretnének nyugdíjasként foglalkoztatni, havi 130 ezer forintos fizetéssel, az egyéni vállalkozásomhoz képest teljesen más területen. Kérdéseim: A kft-s foglalkoztatás mellett maradhatok katás kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó is? Ha igen, hol, illetve hogyan érvényesül a kereseti korlát? Köszönettel: Barabás Gergelyné

Egyéni vállalkozó bérbeadási tevékenységének adózása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésekre kérném álláspontjukat. Főállás mellett egyéni vállalkozó kataalanyként adózik ezen jövedelmei után, áfa tekintetében pedig alanyi adómentességet választott. Magánszemélyként a közeljövőben egyéb szálláshely-szolgáltatást kíván végezni. Ismereteim szerint ez áfa szempontjából adóköteles tevékenység, tehát az alanyi mentesség határába az ebből a tevékenységből származó bevételt is be kell számítani, azaz amikor az egyéni vállalkozói tevékenységből származó bevétel és a szálláshely-szolgáltatásból származó bevétel összege átlépi a hatmillió forintos alanyi mentesség határát, onnantól áfás lesz mindkét tevékenység bevétele. A katás bevétel adózásában viszont nem lép be a 6 millió forint fölötti 40 százalékos adó, hiszen az csak az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozik. A szálláshely-szolgáltatásra pedig választhatja a magánszemély az átalányadózást. Egy másik verzióban a magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezne. Az ingatlan-bérbeadás áfa adónemben adómentes tevékenység. Tehát tudomásom szerint ez nem számít bele az alanyi mentesség értékhatárába. Az ingatlan-bérbeadás adózására az általános szabályok szerint kerül sor, a vállalkozó a bevételeiből levonja költségeit, a jövedelem pedig 16 százalékal adózik, és terheli még 14 százalék eho, amennyiben a bevétele 1 millió forint fölött van. Kérném álláspontjukat a fenti ügyletek adózásával kapcsolatosan.

Katás egyéni vállalkozónak – közösségi adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2016. januártól katás lesz. Kérhet-e közösségi adószámot, és ha igen, melyik nyomtatványon? Uniós országok részére szeretne majd számlát kiállítani. Válaszát köszönöm

Ügyvezető járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem szépen segítségét. Egy kft. ügyvezetőjének, aki egyben katás egyéni vállalkozó is, milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Segítségét nagyon köszönöm!

Bérbeadás magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is, és mellette egyszemélyes kft. tagja és ügyvezetője, megteheti, hogy a saját tulajdonú ingatlanát, mint magánszemély bérbeadja a saját kft.-jének?

Katás egyéni vállalkozó nem főállású feltétele Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem szakvéleményüket a következő témában: Egyéni vállalkozó 36 órát meghaladó megbízási jogviszonyban dolgozik önkormányzati tulajdonú kft.-nél, az önkormányzat 122 ezer forint bruttó jövedelem után, minden járulékot megfizet utána. Mellette egyéni vállalkozóként egy másik cégnek végez szellemi tevékenységet, melyet otthon, a saját eszközén, a szabadidejében teljesít. Kérdésem: helyesen adózik-e, ha bejelentkezett a kata hatálya alá, és a havi 25 ezer forint adót fizeti? Köszönettel.

Katabevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó kozmetikus biztosítási tevékenységgel is foglalkozik, az éves bevétele a két tevékenységből meghaladja a 6 millió forintot. Kérdésem, hogy átkerül-e az áfakörbe, vagy hogyan kell megosztani bevételét, mivel a biztosítási jutalék az áfatörvény 86. paragrafusa szerint áfamentes?

Táppénz több munkaviszony (kata) esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: főállásban egy zrt.-nél, könyvelő munkakörben dolgozom, másodállásban katás vállalkozó vagyok, és otthon is könyvelek. Kiderült, hogy babát várok, és szeretnék a zrt.-nél táppénzre menni, amint lehetséges, mert a bejárás eléggé nehézkes. A katás tevékenységemet viszont a táppénz ideje alatt is szeretném folytatni. Lehetséges ez így? Illetve, ha jól értelmezem, a gyermek születésekor, a csecsemőgondozási díj folyosítása során nem dolgozhatok katásként sem 1 évig? Válaszukat előre is megköszönve!

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Katás egyéni vállalkozó, aki személyszállítással foglalkozott, egy idő után elkezdett használt autókkal kereskedni. Szerencsére eddig csak kb. 2-3 darabot adott el, de így is jelentős összegű extra adóval kell számolnia. Miután mondtam neki, hogy katás vállalkozóként ez így nem szerencsés, úgy döntött, hogy decemberben az egyéni vállalkozást szünetelteti és az autó értékesítést pedig egy újonnan alapított kft.-n keresztül bonyolítja. Egyéni vállalkozóként vásárolt még két autót, amit nem szeretne katás vállalkozóként értékesíteni. Mit tehet ilyenkor? Feltételezem, hogy ezt csak egyéni vállalkozóként értékesítheti, és nem viheti be magánszemélyként a kft.-be. Ritkán foglalkozom egyéni vállalkozókkal, kicsit összemosódik a magánszemély és a vállalkozó személye . Vett autót „magánszemélyként” is. Ez számomra szintén nem világos. Ha vállalkozóként benne van a tevékenységi körében a használtautó-kereskedés, akkor vásárolhat-e autót nem vállalkozóként? Megköszönöm, ha segítenek tisztázni a fenti problémákat. Vágner Emília

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink