761 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére

Katás egyéni vállalkozó és megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy méhanyaneveléssel foglalkozó katás egyéni vállalkozó szeretne egy cég számára ügynöki tevékenységet végezni alkalomszerűen. Végezheti-e ezt a tevékenységét megbízási jogviszony keretében? Köszönöm válaszát!

Katás egyéni vállalkozó és csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adva van egy katás egyéni vállalkozó, aki alkalmi bejelentett dolgozót foglalkoztat egyéni vállalkozásában jelenleg, mellette van 36 órát meghaladó munkaviszonya is, így nem főállású katás egyéni vállalkozó. Jelenleg 8 hónapos terhes az egyéni vállalkozó. Két kérdést szeretnék feltenni: az ő esetében hogyan kell kiszámolni az egyszerűsített bejelentésben foglalkoztatható létszámot vagy a napok számát? A másik kérdésem az, hogy a csed igénylésekor és annak folyósítása idejére a munkaviszony szünetelni fog, de mi a helyzet a katás egyéni vállalkozással és az egyszerűsített bejelentett dolgozóval kapcsolatosan? Ha jól tudom, akkor a csedet igénybe vevő anyuka kereső tevékenységet nem folytathat, így szerintem erre az időre talán szüneteltetni kellene az egyéni vállalkozói tevékenységét, melyet a csedet követően újra működtethet. Vagy egyszerűsített foglalkoztatottal – tehát az ő személyes munkavégzése nélkül – mehet tovább a katás egyéni vállalkozása, szüneteltetés nélkül? Ha a csed idejére szüneteltetni kell az egyéni vállalkozását, akkor ebben az esetben ismét kérdésként merül fel az, hogy kell ebben az esetben kiszámolni az egyszerűsített foglalkoztatott létszámot (gondolok itt a megelőző egy évre, elsősorban a csed idejére gondolva), vagy ennek napjait? Válaszát köszönöm!

Kiegészítő tevékenységű katás egyéni vállalkozó halála Kérdés

Barátnőm nyugdíjas egyéni vállalkozó és katás volt, meghalt. Milyen feladataim vannak vállalkozásának lezárására és hova kell bejelentenem a NAV-on kívül, milyen bizonylatokon, hogy halálával megszűnt a vállalkozása? Köszönöm, hogy segítenek.

Gyeden lévő katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg gyeden lévő katás egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném kérni segítségét. A kismama főállású katás egyéni vállalkozó volt, amikor várandós lett, egyéni vállalkozásából ment el csedre, jelenleg gyeden van. Egyéni vállalkozása nem működik, nincs semmiféle bevétele. Nem szünetelteti vállalkozását, minden hónap 12-éig jelentjük a T101E nyomtatványon, hogy azért nem kötelezett tételes adófizetésre az adott hónapban, mert gyedben részesül. Nemrég kapott egy ajánlatot, hogy a vállalkozásától teljesen függetlenül alkalmazottként foglalkoztatná egy cég napi 6 órában. Ha jól tudom, a gyedet továbbra is kaphatja a munka mellett kislánya 2 éves koráig. Kérdésem lenne, hogy ha elvállalja a munkát a gyed folyósítása mellett – a vállalkozásából továbbra sem lenne bevétele, nem működne ott egyelőre személyesen közre – fizetnie kell-e a tételes adót az egyéni vállalkozásában? Mivel három hónap múlva már nem lesz jogosult gyedre, hanem gyest fog igényelni, további kérdésem lenne, hogy a gyes folyósítása mellett, amikor heti 30 órában szeretne dolgozni munkaviszonyban, vállalkozásában nem működne közre személyesen továbbra sem, bevétele sem keletkezne, kell-e fizetnie a katát? Segítségüket köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magánszemély egy kft.-ben 25 százalékban tulajdonos, valamint ugyanebben a kft.-ben (egy másik ügyvezető mellett) megbízásos jogviszonyú ügyvezetést lát el havi 20 ezer forintért. Megteheti-e, hogy főállású katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint adót fizet havonta és semmi mást? Konkrétan arra gondolva, hogy helyesen jár-e el a kft. akkor, ha NEM fizeti meg a tb közterheket legalább az úgynevezett minimális tb-alapok után? Válaszukat várva tisztelettel maradok!

Kft. ügyvezetője lehet-e katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy kft. ügyvezetője, aki tagi bért kap és megfizeti a társas vállalkozóra vonatkozó járulékokat, lehet-e másodállásában katás egyéni vállalkozó. Ha igen, akkor neki lehet-e a 25 000 Ft-os adózási módot választani a katában, mivel már egy helyen megfizette maga után a járulékokat? Valamint még az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozóként olyan munkát végezne, amihez két ember kell. Alvállalkozókkal végeztetheti-e a vállalkozás egyes munkáit? Válaszát előre is köszönöm!

Kata ideje alatti szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy főállású katás egyéni vállalkozónak, aki 50 ezer forint adót fizet havonta, ez az időszak hogyan számít bele a szolgálati időbe? Előre is köszönöm a válaszát.

Katás egyéni vállalkozónál bevételnek számít-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó, közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany szolgáltatást számlázott egy szintén közösségi adószámmal rendelkező spanyol cégnek. A szerződésben átvállalták a repülőjegyének, taxi és étkezési díjának is a térítését az elvállalt munkadíjon felül, melyet számlázni is kértek a magyar vállalkozótól. Kérdésem, hogy a fenti tétel bevételnek számít-e a 2016.06.16-ai katatörvény módosítás alapján, miszerint "nem számít a kisadózó vállalkozás bevételének a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás"? A magyar adóalanynak kell-e névre szóló számlával rendelkezni a repülőjegyről és ezen költségeiről, amennyiben ez a költségekre kapott támogatásnak minősíthető? Köszönöm válaszát

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Vállalhat-e alkalmi munkát főállású katás egyéni vállalkozó egy másik katás egyéni vállalkozónál?

Iparűzési adó katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó iparűzési adóra nem katás egyszerűsített tételes adó-megállapításra jelentkezett be. Fodrász, műkörmös az ipa-alap megállapításánál a nyugtás bevételeit mivel csökkentheti? Festékek, alapanyagok beszerzési számláival lehetséges? Bérleti díj, katabefizetés csökkenti a bevételeit? Köszönettel.

Elfogadható piaci ár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek két tagja van, apa és lánya. A lány egyben katás egyéni vállalkozó. A kft. még tavaly megvásárolt egy nagyértékű berendezést, amit főként szépségszalonokban használnak. Ezt bérbe adja a katás egyéni vállalkozó leánynak. A tagok aggodalmaskodnak, hogy kapcsolt vállalkozásként milyen bérleti díjat állapítsanak meg, amit a NAV is elfogad. Szeretnék másoknak is bérbe adni a gépet, egyelőre sikertelenül. A gép havi értékcsökkenése kb. 50 ezer forint. Azt javasoltam nekik, hogy legalább ennyi legyen a bérleti díj. Néhány hónapig ez így is volt, majd levitték 20 ezer forintra, mondván a katás vállalkozónak kevés a bevétele. Továbbra is aggodalmaskodnak, és kértek, hogy konzultáljak szakértővel, van-e kialakult gyakorlat arra nézve, mekkora bérleti díjat állapítsanak meg, amibe az adóhivatal „nem köt bele”. Sajnos a bérleti díj kapcsán összehasonlítható piaci árról nem tudok. Ilyen gépet csak kevesen használnak, ha mégis, azok többnyire saját tulajdonban vannak. (Tavaly egyébként a tagok megemelték a kft. saját tőkéjét, abból vásárolták a gépet, tehát ezért van az a kft., és nem közvetlenül az egyéni vállalkozó tulajdonában.) Köszönöm a segítséget: Vágner Emília

Kapcsolt vállalkozások és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségét kérni. Egy építészeti tervezéssel foglalkozó kft. generáltervezőként vállal munkákat. Minden szakági tervező és építész tervező és rajzoló alvállalkozóként működik közre a tervezési és tervfeldolgozási folyamatokban. Két bt. és egy egyéni vállalkozó is ezen strukturális folyamat részeként működik. A kft.-ben ebben az esetben tervezői munkavégzés nem történik, csak a szakági tervezők összefogását és az ügyvezetői feladatokat látja el „T” személy. A kft. és az alvállalkozók közötti viszonyok az alábbiak: Kft. tulajdonosai 50-50 százalékban „T” és „A” személyek. Kisadózó bt. tulajdonosai 50-50 százalékban „T”, aki a beltag, és „E” kültag, aki "T" felesége. „E” személy kisadózó egyéni vállalkozó is. Másik bt-ben munkavállaló „A” személy, ahol a tulajdonosok: „A” személy szülei 50-50 százalékban. A bt.-k és az egyéni vállalkozó a kft. által elvállalt generáltervezői feladat egyes részterveit készítik. Kérdések: 1.) A kapcsolt viszonyok miatt számlázhatnak-e a bt.-k és az egyéni vállalkozó a kft. irányába? 2.) Bármilyen összegű számlát kiállíthatnak-e a vállalkozások a kft. felé, ha vállalják a 6 millió forint feletti összeg utáni 40 százalékos adót? 3.) A munkaviszonytól való elhatárolás vizsgálatánál – függetlenül attól, hogy a törvényben meghatározott feltételek közül három is fennáll, tehát a vélelem megdőltnek látszik – nem jelent-e problémát a kapcsoltsági viszony? Válaszát előre is köszönöm!

Oktatói kiegészítő csökkentő tétel és katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szakképzési hozzájárulási normatívával kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni: Adott egy kisadózó egyéni vállalkozó, aki kozmetikusként dolgozik. Mellette gyakorlati képzést biztosít tanulóknak, tanulószerződéssel. Alkalmazottja nincs. Nem főállásban biztosítja a gyakorlati képzést. Mikrovállalkozásnak minősül. A szakképzési normatíván felül igényelheti-e az oktatói kiegészítő csökkentő tételt és a beruházási kiegészítő csökkentő tételt? Köszönettel: Balogné

Katás vállalkozó EU-s értékesítése Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Kata hatálya alá tartozó, alanyi adómentes kézműves egyéni vállalkozó vagyok. Szeretnék kimenni ausztriai vásárra értékesíteni. Tehát várhatóan magánszemély vásárlóim lesznek Ausztriában. Az lenne a kérdésem, hogy van-e valami bejelentési kötelezettségem a magyar és az osztrák hatóságok felé? Valamint, ha kiviszem Ausztriába a kézműves termékeimet értékesíteni, ott ugyanazt a nyugtatömböt és számlakönyvet használom, mint itthon, attól függetlenül, hogy euróban állítom majd ki a bizonylatot? Vagy Ausztriában kell nyugtatömböt vásárolnom? Az ott megszerzett bevétel is a katás bevételem lesz? Vagy erről valami külön nyilvántartás kell majd, és nem itthon adózok utána? Kell külön bevallás vagy adatszolgáltatás az Ausztriában megszerzett bevételről? Előre is köszönöm a segítségét!

Katás vállalkozó táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó április hónapban 10 napig keresőképtelen beteg. A kérdésem az lenne, hogy a táppénzellátást hogyan kell, milyen nyomtatvány kíséretében igényelni? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink