1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Tulajdonos magánszemély telefonhasználata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégben több mobiltelefon-készülék van, melyeket a munkavállalók használnak. Egy készüléket a magánszemély tulajdonos használ, annak érdekében, hogy a vezetőséggel tudja tartani a kapcsolatot. Ő nem személyesen közreműködő, és nem alkalmazott. Az lenne a kérdésem, hogy a telefonszámlából a tulajdonos telefonszámához tartozó számlatételeket elszámolhatjuk-e a vállalkozás érdekében felmerülő költségként, illetve keletkezik-e a magánszemélynek jövedelme, amit adó és járulék terhel? Köszönettel: VA
Apple watch Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az ügyfelem szeretne venni egy Apple watch-ot ("okos óra"). Véleménye szerint a telefonhoz hasonlóan működik (e-mail, sms, üzenetküldés-fogadás, információszerzés, szervező, naptár stb.). Kérdés, hogy számla alapján céges költségként elszámolható-e vagy sem? Ha igen, akkor az áfája visszaigényelhető-e? Köszönettel: Viktor
Áttérés katára Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó ügyfelem 2017. január 1-jétől a kata adózási módot választotta a korábbi tételes költségelszámolás helyett. Decemberi szolgáltatásáról kiállított számláján a folyamatos teljesítés miatt a teljesítés időpontja 2017. január lesz. Jól értem, hogy ezt a bevételt már katás bevételként számolhatja el, ugyanakkor a 2016. évet érintő, de 2017-ben (a bevallásig) kifizetett költségeit 2016-os költségként számolhatja el?
Útnyilvántartás, költségelszámolás őstermelőnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi válaszokban olvastam hogy őstermelő gépjárművel kapcsolatban üzemanyagköltséget számolhat el (nem átalányadózóként). Az útnyilvántartásnak milyen tartalmi követelményei vannak? Akkor is elszámolható az őstermelői tevékenység során felmerült üzemanyagköltség, ha egyéb célra is használatban van a személyautó (például 36 órát meghaladó munkaviszonyban használja azt munkába járásra)? Egyéb gépjárművel kapcsolatos költség (karbantartások, javítások, illetve műszakivizsgadíj) elszámolható-e őstermelőnél, vagy csak üzemanyagköltség (benzin, gázolaj)? Válaszát előre is köszönöm!
Telek költségként való elszámolása Kérdés
Kft. által magánszemélytől vásárolt telek értéke a beszerzéskor egyösszegben elszámolható-e költségként? Milyen adóalap-módosító hatása van? A számviteli törvény szerint értékcsökkenés nem számolható el rá.
Cégautó vagy tulajdonos saját tulajdonában lévő személygépkocsi? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külszolgálatban havonta maximum 4000 kilométert autózunk, kizárólagosan céges ügyekben. Jelenleg a tulajdonos saját személygépkocsiját használjuk, költségelszámolással. Kérdésem lenne, hogy mi lenne az előnyösebb? Beruházni és egy cégautót venni (ezen belül személygépkocsi vagy kisteherautó), vagy maradni a jelenlegi felállásban? Köszönöm válaszát. Áldott Ünnepeket!
Céges személyautó költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Céges személyautónál milyen költségek számolhatók el cégautóadó megfizetése esetében? 1. Lízingelt személygépkocsi. 2. Készpénzért vásárolt személygépkocsi. Kell-e útnyilvántartást vagy kiküldetési rendelvényt vezetni? Köszönöm válaszát.
Őstermelő – lízing elszámolása Kérdés
Családi gazdaságunk gépek vásárlására lízing (2,5%-os) formátumú hitelt vett fel. Kérdésem, hogy mint őstermelő az évenkénti visszafizetéseimet elszámolhatom-e az éves költségeim között? Tételes költségelszámolást alkalmazok az adóbevallásomnál, igénybe veszem a 40%-os kistermelői költségátalányt. Amortizációt nem számolok a vásárolt gépekre. Nem vagyok áfára bejelentkezve, kompenzációs támogatással értékesítem a terményeimet.
Tehergépkocsi költségelszámolása: számít, ki az üzembentartó? Cikk
Elszámolható-e költség olyan tehergépjármű után, amely a vállalkozás tulajdona, de üzembentartóként a hatósági nyilvántartásban a cég tulajdonosa szerepel? – kérdezte olvasónk. Hozzátette: a járművet a cég tevékenysége érdekében használták Szolnoki Béla, adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Beszámlázó vállalkozó saját gépjármű-használata Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott egy cég, mely vállalkozói szerződést köt egy betéti társasággal. A beszámlázó vállalkozás részére, a munkához biztosít autót, tankoló kártyát, autópálya-matricát és telefont. A cég által biztosított autó karambolozik, ezért a vállalkozó a javítás ideje alatt kénytelen a saját autóját, autópálya-matricát és üzemanyagot használni. Van-e arra mód, hogy ezt a foglalkoztató cég legálisan elszámolja a vállalkozó felé? Mert azt mondják, hogy csak az üzemanyagköltséget tudják elszámolni, az amortizációs költséget és az autópályamatricát nem. Abban az esetben, ha a szerződésben szerepel, hogy adott esetben a saját autójával végzi a munkát, akkor milyen módon lehet ezt megoldani? Gondolom, a kiküldetési rendelvény ilyen esetben nem működik. Vagy esetleg, ha ezt kikötik a szerződésben, akkor van rá mód? Vagy milyen módon lehet ezt megoldani? Válaszukat előre is köszönöm!
Kiküldetés, napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A KIKÜLDETÉS: - napi díjának belföldre és külföldre minimum összege van-e, - napi díjának maximum összege adómentesen van-e, felette milyen adó érvényes, - mire használható fel a napidíj, arról is kell-e számla, - nem cégnévre hanem alkalmazott vagy megbízási jogviszonyos nevére szóló számla (pl. repjegy) elszámolható-e, - magánszemélygépkocsira NAV-os üzemanyagáron számolt üzemanyag, plusz idén még 9 forint (jövőre 15 forint) amortizáció számla nékül elszámolható, ugye? - milyen költségek számolhatók még el kiküldetés keretében (pl. kiállítás belépő, amiről csak nyugta vagy magánszemély nevére szóló számla van)? - a napidíjat hogyan kell könyvelni? - számvitelileg a kiküldetést lehet-e egyetlen vegyesben könyvelni, és a számlákat mellékelni, vagy számlánként/nyugtánként kell, és akkor a kiküldetésit külön nem kell? Köszönöm!
Tehergépjármű költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolható-e költség olyan tehergépjármű után, amely a vállalkozás tulajdona, de üzembentartóként a hatósági nyilvántartásban a cég tulajdonosa szerepel? A járművet a cég tevékenysége érdekében használták. Szakszerű válaszát előre is köszönöm.
Mezőgazdasági őstermelő és mezőgazdasági termelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos mezőgazdasági őstermelő vagyok, aki rendelkezik érvényes őstermelői igazolvánnyal, MVH-s regisztrációs számmal. Kérem tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy élhetek-e a tárgyi eszköz beruházási költségének egyösszegű költségelszámolásával, ha a tárgyi eszközt kizárólag az őstermelői tevékenységemhez használom? Ha igen, akkor az egyösszegű költségelszámolás alkalmazható-e szántó művelési ágú földterület beszerzési értékére is? Szeretném megkérdezni, hogy van-e különbség mezőgazdasági termelő és mezőgazdasági őstermelő között az egyösszegű költségelszámolásnál, vagy azzal csak a családi gazdálkodás élhet? Kérem szíves tájékoztatásukat. Zsuzsa
Cégautó költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás tulajdonában lévő személygépjármű költségeinek elszámolásához milyen módon igazolható, hogy az adott számla (üzemanyag, karbantartás, matrica stb.) a vállalkozás érdekében merült fel (Tao. 3 melléklet B. 6.)? Elegendő-e ha a számlán a rendszám és a kilométeróra-állás szerepel? Vagy kötelező útnyilvántartást vezetni? Egyéb adónemek okán (áfa, szja) nem szükséges az útnyilvántartás, mert áfalevonás nincs és a magánhasználat adómentes.
Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férjemmel közös (50-50%) tulajdonú kis lakásunkat közösen kívánjuk bérbeadni. A jövedelem megállapítása a tulajdoni hányadok alapján történik, de a gyakorlatot nem részletezi az szja-törvény. Kérdéseink: hogyan kell számlázni a bérleti díjat? A lakásba vásárolt egyéb tárgyakról, eszközökről, esetleg felújításokról szóló számlát kinek a nevére kell kérni, és közösen vagy csak a vásárló fél számolhatja el költségként a saját bérletidíj-részével szemben? A közüzemi számlák a feleség nevére szólnak, de mivel a bérlő megtéríti, a bevétel részét képezik. Ebben az esetben hogyan kell eljárni? A törvény elolvasása után az első gondolatom az volt, hogy az egy összegben kiszámlázott bérleti díjból az időközben bármelyik fél által bármelyik fél nevére szóló számlák elszámolhatóak, és az év végén számított jövedelmet osztjuk 50-50% arányban, mivel a házassági vagyonközösség az ingatlan vásárlásakor és az ingatlan bérbeadása alatt is fennáll. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Üdvözlettel: Szabóné Sós Ildikó