1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Egyéni vállalkozó gépjármű-költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Két kérdésem közül az első az egyéni vállalkozók gépjármű-költségelszámolásához kapcsolódik. Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó csak a gépjármű üzembentartója, és nem a tulajdonosa, akkor az szja-törvényben megfogalmazottak szerint elszámolhatóak-e a költségek (például az 500 kilométeres átalányelszámolás) esetében? A másik kérdésem az áfa területét érinti. Itt azt szeretném megtudni (alanyi adómentes egyéni vállalkozóként), hogy közösségen belüli szolgáltatásnyújtás esetén, ha a partner angliai vállalkozó nem kötelezett közösségi adószám kiváltására (állítólag ez náluk értékhatárhoz kötött), abban az esetben én milyen áfakulccsal számlázzam a fordított adózás alá eső szolgáltatásnyújtásomat? Köszönettel.

Mutatjuk, hogyan csökkenthető az iparűzési adó című szakértői levezetés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Lehet, hogy nem jól értelmeztem a cikkben szereplő utolsó mondatokat, idézem: "E rendelkezés kapcsán fontos ugyanakkor, hogy csak a már az adóévben eladott lakáshoz az adóévben vásárolt és ráfordításként elszámolt szolgáltatás ellenértéke vonható le e jogcímen Az iparűzési adó ugyanis egyfelől éves elszámolású adó (a korábbi adóelszámolási időszakban felmerült költségek, ráfordítások az adott adóelszámolási időszakban nem érvényesíthetőek). Továbbá a norma – amikor a vásárolt szolgáltatást említi – a „vesz igénybe” jelen idejű kifejezéssel él, ami szintén arra utal, hogy csak az adott elszámolási időszakban felmerült ráfordítások vehetők figyelembe." Építőipari vállalkozás (kettős könyvvitel mellett) többlakásos ingatlant épít. A beruházás kezdete mondjuk 2016. március 01. és 2016.december 31-én kész a beruházás. 2016. évben így még egy lakást sem tudott eladni. 2017. évben értékesíti az ingatlanokat. Ha jól látom, akkor a cikk szerint 2016. évben csak anyag- és alvállalkozói stb. költségek vannak, ezért nulla az iparűzési adó. 2017. évben, amikor értékesíti a lakásokat, már semmi nem vonható le az iparűzési adóból, mintha nulla forint anyag- és alvállalkozói stb. költség merült volna fel, mivel azokat az előző évben számolta el a vállalkozás?

Bérleti jog eladása költségelszámolással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély a saját tulajdonában lévő ingatlan bérleti jogát értékesíti egy cégnek, mely összegből teljeskörűen felújítja az ingatlant. Ezen vagyoniértékűjog-bevétellel szemben van-e költségelszámolási lehetőség, levonhatja-e egy összegben a felújítási költséget? Kifizetői oldalról: a cég nem köteles adóelőleget levonni a vagyoniértékűjog-ellenértékből? Köszönettel.

Magánszemély követelésfaktorálás Kérdés

Magánszemély követelést vett a 2016-os évben, és faktorálással eladja. Kérdéseim: évente hányszor teheti meg, hogy követelést vesz és elad? Az eladás önálló tevékenység, egyéb tevékenység lesz, vagy valami más? Az eladáskor mit lehet költségként figyelembe venni? Vételár, hirdetés költsége, faktorálási díj elszámolható? Milyen adóvonzata van, mi lesz a jövedelme (adó alapja)? Válaszukat lehetőleg példa levezetésével tegyék meg. Nagyon köszönöm.

Személygépkocsi költségelszámolása Kérdés

OEP által finanszírozott háziorvosi tevékenységet végző kft.-ben a székhely és az orvosi rendelő (telephely), amely más településen van, illetve a betegekhez (lakásukra) való kiutazáshoz igénybe vett, a kft. tulajdonát képező személygépkocsi üzemanyagköltségének (számla alapján) elszámolásához szükséges-e valamilyen útnyilvántartás, ha megfizetik a cégautóadót?

Tehergépkocsi-költségelszámolás: minden egy helyen, részletesen Cikk

Kft. egy adószámmal rendelkező magánszemélytől venne bérbe tehergépkocsit. Mint kifizető, levonná a 15 százalék szja-t, illetve megfizetné a 27 százalék ehót. A bérleti szerződés, illetve a üzembentartói jogot átruházó szerződés alapján (az üzembentartói jogot a forgalmiba bejegyeznék) az üzemeltetéssel kapcsolatos költségeket a kft. viselné. Mivel tehergépkocsiról beszélünk, cégautóadó-fizetési kötelezettség véleményem szerint nem keletkezik. Jogosan számolhat-e el minden költséget a kft.? Levonhatja-e a gázolaj-, a javítási költség stb. áfatartalmát? Problémát okozhat-e, hogy a bérbeadó a kft. alkalmazottja? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor, okleveles adószakértő válaszolt.

Egyéni vállalkozó székhelyének költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a tevékenységét a lakásán végzi, irodát nem bérel. A lakás a vállalkozó és házastársa közös tulajdona 1/2-1/2 arányban. A lakás rezsiszámlái a házastárs nevére szólnak. A vállalkozó megteheti-e, hogy ebből a költségből az általa használt irodarészre jutó költséget elszámolja a vállalkozásban? Kell-e ezzel kapcsolatban valamilyen szerződést kötni a házastárssal, illetve van-e ennek valamilyen bérletidíj-fizetési kötelezettsége a házastárs felé? Köszönöm előre is a válaszát, üdvözlettel: Teca

Költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 01. 01-től egy kft. tagja társas vállalkozóként lesz biztosított, és fizeti a minimálbér után az előírt járulékokat. Jövedelmet nem vesz fel a kft.-ből. Kft.-n kívül biztosítási jogviszonya nincs. Kérdések: 1. A nyugdíj-, valamint az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék kezelhető-e személyi jellegű egyéb kifizetésként, és ezáltal elismert költségként? 2. Egyéb ráfordításként kell-e kezelni a levonásra kerülő járulékokat, és így ezzel növelni kell-e a társaságiadó-alapot? 3. A kft. a járulékot köteles a társas vállalkozó helyett megelőlegezni, és azt a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig befizetni, ha a tárgyhónapban a társas vállalkozó részére jövedelmet nem fizetett? Ezt az összeget a taggal szembeni követelésként kell nyilvántartani, és nem tekinthető a vállalkozási tevékenység érdekében elismert költségnek? Köszönettel: Taxtika Audit Kft

Telefonköltség elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nincs alkalmazottja, tehát nem kifizető, a telefonszámla összegének a 70 százalékát számolja el költségként. Ebben az esetben áfa szempontjából az így kapott összeget kell megbontani 30-70 százalékra, vagy ennek az áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Jól tudom, hogy ez esetben az szja szerinti magánhasználatot nem kell vélelmezni, és így nem kell szja-t és ehót fizetni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Tehergépkocsi-költségelszámolás Kérdés

Egy kft. egy adószámmal rendelkező magánszemélytől venne bérbe tehergépkocsit. Mint kifizető levonná a 15 százalék szja-t, illetve megfizetné a 27 százalék ehót. A bérleti szerződés, illetve a üzembentartói jogot átruházó szerződés alapján (az üzembentartói jogot a forgalmiba bejegyeznék) az üzemeltetéssel kapcsolatos költségeket a kft. viselné. Mivel tehergépkocsiról beszélünk, cégautóadó-fizetési kötelezettség véleményem szerint nem keletkezik. Jogosan számolhat-e el minden költséget a kft.? Levonhatja-e a gázolaj-, a javítási költség stb. áfatartalmát? Problémát okozhat-e, hogy a bérbeadó a kft. alkalmazottja?

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál, ha a telephelye megegyezik a székhelyével, ahol vállalkozási tevékenységet végez, a számla az ő nevére jön, az elszámolt áram után levonható-az áfa?

Külföldi üzleti út Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa, egyben ügyvezetője külföldi üzleti útra megy. Az utazáshoz a cég gépkocsiját használja. Milyen költségeket számolhat el? Jár-e neki napidíj? Ha igen, mennyi, és hogyan kell adózni utána? Milyen formában kell elszámolni a költségeket (kiküldetési rendelvénnyel vagy más formában)? Köszönettel.

Saját teljesítmények aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy most induló cég, ahol a tulajdonosok saját maguk kézikönyveket írtak különböző technológiák alkalmazására (projektmenedzsment, SAP, informatika, nyelvvizsgára felkészülés stb.). Kiszámolták, hogy ezeknek a szakmai anyagoknak az előállítási költsége mennyi volt. Ennek díját felvenni nem akarják, de mint költség, szeretnék, ha bekerülne a cég könyvelésébe. Hogyan lehet ezt kivitelezni? A gyakorlati megoldásban szeretném a segítségüket kérni. Milyen dokumentáció szükséges ehhez? Köszönöm szépen a szakmai segítségüket!

Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés

A házastársak 50-50 százalékos tuladoni hányaduk alapján megállapodhatnak-e abban, hogy a férj adja bérbe a lakást teljes egészében? Csak a férj kér adószámot, adózik a teljes bérleti díj után, figyelembe véve a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó költségeket, a teljes vételár utáni amortizációt? Amennyiben lehetséges, kérem sürgős válaszukat, előre is köszönöm.

Adószámos magánszemély Kérdés

Adószámos magánszemély számlát állít ki egy cégnek 990 ezer forint értékben gépészeti tervezésről. Kérdéseim: 1. A cégnek (kifizetőnek) kötelező-e levonnia, illetve befizetnie 15 százalék személyi jövedelemadót a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást, 10 százalékos egyéni nyugdíjjárulékot és a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot. 2. Van-e arra mód, hogy a magánszemély maga vallja be az adókat? Kötelező-e a cégnek nyilatkozatot kérni a magánszemélytől, hogy hogyan kíván adózni? 3. Mi a teendő, ha a magánszemély nem akarja a nyilatkozatot kitölteni, de 50 százalékos költséget kíván figyelembe vetetni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink