1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Lakásbérbeadás bevételével szemben elszámolható költségek Kérdés
Lakásbérbeadás bevételével szemben elszámolható költségek, ha meghaladják a bevétel összegét, át lehet vinni a következő évre?
Fiatal gazda támogatásból életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást kapott egy nem főállású mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó. A támogatást 2015-ben kapta meg. 2016. évben a támogatás összegéből 3 millió forintot felhasznált egy egyszeri díjfizetésű befektetési egységekhez kötött életbiztosításra. A biztosítás ismérvei: kockázatviselése határozatlan időtartamú, lejárati ideje nincs, a szerződő és a biztosított is a kérdésben szereplő magánszemély, a kedvezményezett az egyéni vállalkozó felesége, közlekedési baleseti halál esetére. A biztosítási díj megfizetésére során a vállalkozói bankszámláról a vállalkozó magán bankszámlájára utalt 3 millió forintot, majd ezt az összeget továbbutalta a biztosító felé. 1. A biztosítási díj nem lehet költsége biztosítási díjként az egyéni vállalkozónak, mivel azt nem az alkalmazottja javára kötötte (szja-törvény 11. mellékletének 1/5 pontja). Viszont nem költség a 11. fejezet 1/9. pontja alapján sem, mivel a biztosítás célja nem a vállalkozói bevétel vagy annak megszerzéséhez szükséges feltételek biztosítása. 2. Így tulajdonképpen az egyéni vállalkozó saját magánbiztosítási céljaira felhasznált 3 millió forintot, amit nem önálló tevékenység bevételének minősíthetünk. A felhasznált összeg járulék-, szocho- és szja-terheit kell megfizetnie, bevallania? A felhasznált támogatás vállalkozói bevételként, a 3 milió forint plusz az adói pedig – mint vállalkozói kivét – költségként lesznek elszámolhatók? Válaszukat előre is köszönöm! Bolcsik Anita
Gépkocsi-költségelszámolás üzembentartó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolható-e kiküldetési rendelvény alapján költség azon gépjárműre, mely az adott személy tulajdonában van, de egy harmadik személy a forgalmiba bejegyzett üzembentartó? Köszönettel.
Őstermelői költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az őstermelő elszámolhatja-e költségként a tartozásának rendezése kapcsán az általa a végrehajtónak és a hitelezőnek kifizetett végrehajtói költséget és végrehajtói jutalékot?
Bérbeadás utáni eho elszámolása Kérdés
Magánszemély elszámolhatja-e költségként a bérbeadás után fizetendő ehot és az építményadót? Ha az ingatlan a magánszemély tulajdonában van, de a bérbeadás vállalkozóként történik, elszámolható-e az építményadó? Ha a vállalkozás nyereséges és ehot is fizet a vállalkozó, elszámolható-e költségként? Előre is köszönöm.
Külföldi autópályadíj, benzin- és parkolásszámla Kérdés
Azt szeretném kérdezni a tisztelt szakértőtől, hogy kft. elszámolhatha-e az ügyvezető által külföldön tankolt üzemanyag számláját, parkolási cédulákat, valamint autópályadíjakat. A kft. nem áfás. Ezek a bizonylatok nem tartalmazzák sem a kft. nevét, sem a rendszámot. Kell-e valami indok, hogy ezek a kiadások miért merültek fel, milyen célból volt küldöldön, uniós tagországokban? A fizetés nem bankon keresztül történt. Rá kell-e iratnom az ügyvezetővel, hogy mi van egyáltalán a bizonylaton, ami esetleg nem egyértelmű (például lengyelül van valami ráírva)? Ha elszámolható, akkor milyen feltétellel, mit szükséges tenni hozzá? Köszönöm a választ.
Egyéni cég alakulásának számviteli elszámolása Kérdés
Egyéni vállalkozó egyéni céggé alakul. Létrehozta az egyéni céget, melybe apportként bevitte az egyéni vállalkozás tárgyi eszközeit és árukészletét. Hitelállományát átvállalt kötelezettségként átvette az egyéni cég, és azt időbelileg elhatárolta. Kérdésem a pénzkészlettel, vevő-szállító állománnyal kapcsolatos. Ugyanaz a bankszámlája, melyen folyamatosan bonyolította forgalmát az egyéni cég. A bankszámla nyitóegyenlegét hogyan könyveljem el az egyéni cég nyitómérlegében? A vevőket nem apportáltuk, de az egyéni cég bankszámlájára folyik be a bevétel. December 31-éig befolyt az összes vevőállomány. Kérdésem, hogy ez most az egyéni vállalkozás bevétele, és ott adózza le, vagy már az egyéni cégé? Ha az egyéni cég bevétele, akkor hogyan könyveljük a nyitó egyenleget? A vevőszámlák áfatartalmát az egyéni cég megszűnéskor bevallotta, és megfizette. Szállítói tartozással hasonló a kérdés. Az egyéni vállalkozás által már eladott árukhoz kapcsolódik a szállító állomány. Ezért az egyéni vállalkozó számolja el költségként, vagy az egyéni cég? Ha az egyéni cég, akkor hogyan könyveljük a nyitó egyenleget? A nyitó szállítói tartozásokat is az egyéni cég fizeti ki. A nyitó árukészletet, ha nem viszem be apportként az egyéni cégbe, akkor ha az egyéni cég értékesíti, akkor a nyitó készlet költségként elszámolható-e, vagy az egyéni vállalkozó a megszűnés szabályai szerint leadózza és az egyéni cégnek az értékesítéssel szemben nem lesz költsége a nyitó árukészlet? Siket Mária könyvelő
Bt.-tag temetkezési költsége Kérdés
Bt.-tag halála miatt a temetkezési költség adómentesen elszámolható?
Kommunális adó elszámolható-e költségként? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha a saját tulajdonú ingatlanomat egy magánembernek kiadom, és a tételes költségelszámolást választom, akkor a kommunális adót (amit csak akkor kell fizetnem, ha a lakást bérbe adom), költségként elszámolhatom-e? Köszönöm szépen a segítségét!
Gépkocsiköltség-elszámolás Kérdés
Értékesítő munkatárs városon belül saját gépkocsival látogat ügyfelet. Milyen dokumentumok szükségesek az elszámoláshoz? Mennyi kilométerpénzt lehet elszámolni?
Sportversenyszervezés költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. autóversenyeket szervez. Nincs alkalmazottja. Az ügyvezető szervezi a versenyeket belföldön és külföldön. A cég bevételei a nevezési díjakból származik. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen költségeket lehet elszámolni a bevételekkel szemben? Kell-e belföldi és külföldi kiküldetést készíteni rendelvényeket készíteni? Köszönettel: Szatmári Marika
Késedelmi pótlék elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolható költség-e az egyéni vállalkozásban a NAV által előírt és megfizetett késedelmi pótlék?
Tanulmányi szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazna egy illetőt, erről szóbeli megállapodás is született, ugyanakkor jelenleg nincsen gépjárművezetői engedélye. Ennek a tanfolyamnak a díját a kft. átvállalná, de addig nem tudja alkalmazni, mivel a munkaköréhez elengedhetetlen a jogosítvány. Nincs olyan munkakör, ami indokolná, hogy addig ott alkalmazza őt a cég, amíg a tanfolyam tart. Ebben az esetben, szándéknyilatkozattal, elszámolhatja a tanfolyam díját a cég, vagy kizárólag alkalmazottként bejelentett dolgozó esetében lehetséges tanulmányi szerződést kötni? Köszönettel: Csizmár Zsuzsanna
Támogatás, megbízás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem adószámos, önálló tevékenységet végző magánszemély, szobrász. Támogatást kapott az egyik kiemelkedő állami pénzintézettől, 13 millió forintot. Van támogatási szerződés, és az elszámolást megküldték, mely szerint fenti összegből levonták a szociális hozzájárulási adót, egészségbiztositást, nyugdijjárulékot és az szja-t. Ezek nélkül folyósították a támogatást. Véleményem szerint ez megbízásnak felel meg. A költségeivel el kell számolni a pénzintézet felé, a költsége több mint a támogatásként megkapott nettó összeg. Helyes ez az eljárás? Ő csak a személyi jövedelemadót tudja csökkenteni a költségek elszámolása után? Ez úgy néz ki, mintha megbízás lenne, nem támogatás. Akkor viszont a pénzintézet felé nem kellene elszámolni tételesen a költségekkel. Előre is köszönöm válaszukat.
Kéményvizsgálat Kérdés
A 2015. évi CCXI. törvény és a vonatkozó rendeletek a kéményvizsgálati tevékenység díját a székhelyként bejelentett ingatlanok esetében a bejelentett társaságra hárítja. A kéményseprő cég a számlát az adott társaság nevére állítja ki. Kérdésem: ezt a számlát a társaság elszámolhatja költségként, levonhatja az áfát? A számlát kiállítóval nem a társaság, hanem egy magánszemély áll szerződéses kapcsolatban.