1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Bérleti díj első emelt összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tartós bérleti szerződés esetében az első emelt összeget egy összegben költségként vagy a futamidő hosszára arányosan megbontva az elhatárolásokkal szemben kell könyvelni? A számviteli törvényben erre vonatkozóan hol találok információt? Előre is köszönöm a segítségét! Üdvözlettel: Léderer Györgyné

Telephely bejelentése Kérdés

T. Szakértő! Egy kft. megnövekedett munkája miatt bérel egy irodát. Az iroda nincs feltüntetve a társasági szerződésben. Ahhoz, hogy el tudjon rá számolni költséget (bérleti díj, internet stb.) és le tudja vonni az áfát, elegendő a 17T201T-n bejelenteni, vagy módosítani kell a társasági szerződést? Köszönettel Fidler Gáborné

Teherautó-üzembentartó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha a magánszemély a teherautó üzembentartója, akkor hogyan lehet "átíratni" a teherautót, hogy ugyanezen személy mint egyéni vállalkozó legyen az üzembentartó? Ilyenkor át kell "íratni" az önkormányzatnál? A másik kérdésem, hogy az üzemben tartott teherautó (nem tulajdonos) esetén, az üzemanyag költségként történő elszámolása esetén (az áfát is szeretné levonni az egyéni vállalkozó) csak annyi üzemanyag számolható el számlával, amit a NAV által meghatározott üzemanyagnorma az adott futásteljesítményre megenged? A következő kérdésem, hogy ha az üzemben tartást engedő szerződés részletesen kitér arra, hogy milyen költségek terhelik az üzemben tartót, akkor ezek a költségek is elszámolhatók, illetve az áfája is levonható (ha van, és egyébként a jogszabály (áfatörvény) engedi? Elszámolható-e értékcsökkenés (ha jól értelmezem, akkor nem, és a tárgyi eszközök között sem kell szerepeltetni)? Ha a teherautóval el szeretné hagyni Magyarország területét, de az EU-n belül marad, akkor elég egy tulajdonosi nyilatkozat, hogy ezt megengedi az üzembentartó az egyéni vállalkozónak? Ezt érdemes hitelesen lefordíttatni angol nyelvre? Ezt például Németországban kérhetik? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Gulácsi Jánosné

Költségelszámolás II. Kérdés

Korábban feltett kérdésemre szeretnék visszatérni. A habilitációs költséget az ügyvezető tulajdonos nem önálló tevékenységéből származó jövedelem számfejtésénél a kifizetett, számla szerinti összeget nettó összegként kell számfejteni? Köszönettel: CsK

Illatosító II. Kérdés

Kedves Kneitner Lea! Kérdésemhez szeretném, ha kiegészítené a válaszát: költségként leírhatók-e az illatosítók, áfalevonás nélkül? Segítségét köszönöm: Ildi http://adozona.hu/kerdesek/2017_6_26_illatosito_hce

Tiszteletdíj vagy megbízás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk elnöksége (6 fő) havi rendszerességgel díjazásban részesül, amit az alapszabályban rögzítettünk. Jelenleg a 10 százalékos költséghányad figyelembe vételével állapítjuk meg a jövedelmet. Kérdésem, hogy ha megbízási szerződést kötünk, akkor lehet-e ezt önálló tevékenységként figyelembe venni, vagy mint választott tisztségviselők, a nem önálló tevékenység megítélése alá tartoznak, és akkor nem lehet a 10 százalékos költséghányad levonását alkalmazni? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlaneladás szja Kérdés

Kérdésem, hogy ha olyan épitési telket adok el amelyen egy félkész ház áll (az ingatlan-nyilvántartásban telekként van nyilvántartva), helyesen értelmezem-e az szja-törvényt, hogy az eladási ár 75 százalékával csökkentett összege lesz az adóalap, mivel a szerzéskori érték és a ráépítési költség ráforditása nem igazolható pontosan számlákkal (saját munka az építkezésen stb.)? Segítő válaszukat várom, és előre is köszönöm.

Megbízási díj terhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem megbízási jogviszonyban kíván foglalkoztatni egy szakértőt előadások megtartására. A megbízási díj a minimálbér 30 százalékát meg fogja haladni, tehát biztosítási jogviszony keletkezik, Kérdéseim: 1. Ha a szakértő 40 százalékos költségelszámolásról nyilatkozik, akkor a megbízási díj kifizetendő összege, azaz a 60 százaléka után kell megfizetni a cégnek a 22 százalékos szoc-hót, valamint a munkaadói járulékot, s ez a kifizetendő összeg képezi-e az szja és az egyéni járulékok (10+7%) levonásának az alapját? 2. Ha a megbízott a 10%-os bizonylat nélküli kötségelszámolást választja, akkor a cég adhat-e részére költségtérítést (kiküldetési rendelvénnyel vagy munkába járás címén )? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát.

Önkéntes nyugdíjpénztár – támogatói adomány kft. tulajdonosának Kérdés

A kft. egy tagjának önkéntes nyugdíjpénztárba (önyp) támogatói adományt (adomány) adna. A tag semmilyen tevékenységet nem végez a kft.-ben, csak „simán” tulajdonos. Az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat az adományozóval tagsági jogviszonyban álló pénztártagok részére. Jól gondolom a kft.-nél az adott adomány könyvelését: nem minősül személyi jellegű egyéb kifizetésnek, hanem a tao-törvény 3. számú mellékletének 13. pontja alapján véglegesen átadott pénzeszköz? Az önyp nyilatkozik, hogy a juttatás adóévében vállalkozási tevékenységet nem végzett, így a kft.-nél az adomány vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség, és nem növeli az adóalapot? A pénztártag egyéni számláján jóváírt összeg 82 százaléka után 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót fizet év végén az adóbevalláskor, míg ezen jóváírás után 20 százalék adó-visszatérítésre jogosult. Még egy kérdésem van: az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat például a felhalmozási időszakban lévő, a nyugdíjkorhatárt a támogató által meghatározott időtartamon belül elérő, illetve a támogató Ptk. szerinti közeli hozzátartozójának nem minősülő tagoknak stb. Ha az adomány a tao-törvény szerint véglegesen átadott pénzeszköz, és az önyp kiadja a fentiek szerinti igazolást, akkor ha a magánszemély megfizeti az adomány utáni adókat, a kft. bármely magánszemélynek adhat adományt úgy, hogy az vállalkozási tevékenység érdekében elismert költség, és nem növeli a tao-alapot? Akár a tulajdonosok hozzátartozóinak vagy egyéb magánszemélyeknek is, akik semmilyen jogviszonyban nem állnak a kft.-vel?

Ingóság felújításának elszámolása bérleti díj szja-előlegénél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Albérlet szja-előlegénél az ingóság felújítását, gondolok itt most egy kanapé újrahúzásáról, mennyire számíthatom be a költségeimbe? Van valami értékhatára ennek éves szinten, vagy maximálisan leírhatom az összes költséget? És ha esetleg újat vennék? Köszönöm!

Itt vannak a júniusi üzemanyagárak Cikk

Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a júniusi fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámoláskor alkalmazható üzemanyagárakat.

Telefon-, internet-, tévé-előfizetési díj egy számlán Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelésre átvett kft.-ben havi rendszerességgel megjelenik a cég nevére szóló számla, amin internet-, telefon- és televízió-előfizetés szerepel. A számla ellenértékét készpénzben egyenlítik ki. A cég alanyi adómentes, tehát a levonhatóság nem kérdés. (Egyébként pedig ügynöki tevékenységet folytat.) De egyáltalán elszámolható költségként egy ilyen számla? Vagy csak bizonyos hányada érvényesíthető? Például az internet- és telefonköltség beállítható a könyvelésbe, a tévére jutó előfizetési díj pedig nem? Ilyenkor hogyan kell kontírozni? A teljes összeggel rögzítjük a számlát, vagy csak a belőle elszámolhatóval? Köszönettel várom válaszát!

Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, alkalmazhatja-e az szja-törvény 11. mellékletében az épület és a felújítások (például beépített új konyhabútort készíttetett) tekintetében a 6%-os leírási kulcsot a tételes költségelszámolásnál, vagy csak a 2%-os kulcsot alkalmazhatja, még akkor is, ha a példában említett konyhabútor élettartama max. 10-15 év (pláne, hogy albérlők használják), viszont az ára minimum 500 ezer forint?

Üzemanyag-elszámolás II. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea Adószakértő! 2017.04.11-én feltett kérdésemre a következő választ adta. Ha a személygépkocsi bármilyen mértékben szolgálja a gazdasági tevékenységet, akkor nem kell útnyilvántartást vezetni. Az utolsó bekezdésben pedig – alátámasztásként –, hogy az, ha a személygépkocsit a gazdasági tevékenységhez használja, bármilyen nyilvántartással történhet. A kérdésem egyszerű volt. Kft. személygépkocsit vásárolt, amit a gazdasági tevékenységéhez is használ és magáncélra is. A cégautóadót megfizeti. Üzemanyag- és javítási költség milyen mértékben számolható el, és az áfa milyen mértékben vonható le? Útnyilvántartást vagy kiküldetési rendelvényt kell-e vezetni? A jogszabályt elolvastam, de nem értelmezem. Ezért kérem az Ön válaszát, és nem a jogszabály felsorolását. Köszönöm.

Katáról szja-ra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó január, február hónapokban szja szerinti adózó, március, április hónapokra a kata adózást választotta, májustól visszatér az szja szerinti adózásra. A katás időszak alatt csak a bevételeiről vezetett nyilvántartást. A március, április hónapokban kifizetett készpénzes áruszámlák költségeit elszámolhatja-e május hónapban?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink