1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Egyéni vállalkozók, figyelem! Új szabályok az szja-törvényben Cikk

Az egyéni vállalkozók adókötelezettségével kapcsolatos rendelkezéseket is érinti a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvénynek az adótörvénycsomagban elfogadott módosítása. Cikkünkben összefoglaljuk a változásokat.

Bankkártyás fizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Benzinkúton bankkártyával vásárolt üzemanyagszámla nyugta nélkül, a bankkivonat alapján elszámolható költségként? Válaszát előre is köszönöm!

Személygépkocsi bérleti díja karambolos saját gépkocsi miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem, aki tevékenységét 36 órás munkaviszony mellett végzi, évente 500 kilométer futásteljesítményre számol el személygépkocsi-költségtérítést, hogy a cégautóadó-fizetést elkerülhesse. A múlt hónapban összetörte a gépkocsit, amit a munkavégzéshez használt. A javítás idejére (kb.1-1,5 hónap) személygépkocsit bérelt napi 5 ezer forint összegű bérleti díjért. Mivel az szja-törvény 1. mellékletében sem a "I. Jellemzően előforduló költségek" sem pedig a "IV. Járművek költségei" között nevesítve nem találom, hogy ez a költség elszámolható lenne, ezért szeretném megkérdezni,hogy ilyen esetben a gépkocsibérleti díj elszámolható-e költségként, illetve a számlán szereplő áfa levonásba helyezhető-e? Válaszát nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel: Bocskay Endréné

Törölt adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos a napokban jutott tudomásunkra hogy a vállalkozónk által befogadott számla kibocsátójának az adószámát törölték, jelenleg felszámolás alatt áll a cég. Áfa tekintetében az önellenőrzést elvégezzük, viszont kérdésem az lenne, hogy az épitőipari munkákról (melyek teljesítési igazolással, alvállalkozói szerződéssel alá voltak támasztva) szóló, valamint a vállalkozó munkájához nélkülözhetetlen anyagbeszerzési számlákat költségként érvényesíthetjük-e? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Fazekasné

Motorkerékpár-oktatók költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy a motorkerékpár-oktató, aki az oktatás során személygépkocsijával kíséri a tanulót, adómentesen számolhat-e el költséget a gépkocsira, s milyen módon teheti ezt? Válaszát köszönöm: Takácsné Anci

Öröklés, költségelszámolás Kérdés

Magánszemély egyenes ági leszármazottként 2015-ben ingatlanrészt örökölt, amit abban az évben értékesített. Elszámolható-e ebben az esetben költségként a temetésre, hagyatéki eljárásra fordított összeg, illetve ezek az összegek elszámolhatók-e bármely örökösödéssel összefüggően szerzett jövedelem után?

Egyéni vállalkozó – gépjárműhasználat költségei Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyéni vállalkozó saját tulajdonú személygépkocsiját használja a vállalkozásában. A személygépkocsi-beszerzését annak idején nem számolta el az egyéni vállalkozásában. Hogyan számolhatja el a gépjárműhasználattal kapcsolatos költségeit? Kell-e cégautóadót fizetnie emiatt? Tisztelettel várom válaszát.

Termőföld vásárlása Kérdés

Őstermelő termőföldet őstermelői hiteligényléssel vásárolt. Elszámolható-e költségként, ha igen, milyen módon?

Ingatlan-bérbeadás költségelszámolás Kérdés

Magánszemély saját ingatlanját adja bérbe más magánszemély részére. A tételes költségelszámolást választja. A rezsiszámlák a bérbeadó nevére szólnak, a rezsiköltséget a bérlő fizeti meg. A bérbeadó az szja-bevallásában a rezsiszámlákat is beleszámítja a költségek közé. Helyes ez? Köszönettel. SzJ

Tanfolyam költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anyagkönyvelő kollégánk részére angol nyelvtanfolyamot térít cégünk. Import számláink között nagyon sok angol nyelvű található. Ön szerint az előbbiek alapján mondhatjuk-e, hogy a képzés a munkavállaló munkaköréhez, munkájához kapcsolódik? Amennyiben nem, milyen adóvonzatai vannak a megtérített tanfolyamnak? Köszönöm válaszát!

Költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk csapatépítő tréninget kíván szervezni az ügyvezetők részvételével. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy ennek költségei (szállás, terembérlés stb.) hogyan számolhatók el? Van-e valamilyen korlátja ilyen tréningek szervezésének? Válaszát előre is köszönöm.

Rezsielszámolás II. Kérdés

Kedves Lea! A 2016.04.01-én azonos címmel feltett kérdést kérdezném tovább. Ha a magánszemély bérbeadja az ingatlant, akkor a rezsiköltséget elszámolhatja költségként a bérleti díjjal szemben? Ki lehet úgy kalkulálni a bérleti díjat, hogy a magánszemély ne adózzon? Szívességi használatként is átadhatja az ingatlant, vagy mindenképpen nyereségesen kell, hogy bérbe adja azt? Válaszát köszönöm:

Egyéni vállalkozó keverheti-e a különböző tevékenységből származó jövedelmeit? Kérdés

Egyéni vállalkozáson belül két, egymástól teljesen eltérő jellegű tevékenységet szeretnék folytatni. Az informatikai tevékenység már működik, belőle bevétel származik (jelenleg költségelszámolásos a vállakozás). A másik tevékenység mezőgazdasági termelés, amihez épp most sikerült földet bérelni, ezzel kapcsolatban komoly költségek várhatóak, és néhány évig veszteséges a tevékenység. Kérdéseim: 1. Lehet-e az egyik tevékenység bevételéből a másik indulását finanszírozni, és így gyakorlatilag elköltségelni minden bevételt? 2. Amennyiben az első kérdésre igen a válasz, lehet-e az erre szánt kiadásokat a következő adóévre átvinni, amennyiben a kiadások meghaladják a másik tevékenységből származó adott évi jövedelmet? 3. Amennyiben az első kérdésre nem a válasz, mit érdemes ilyenkor tenni? Új vállalkozást alapítani a mezőgazdasági vállalkozásra, esetleg őstermelőként tevékenykedni, vagy más vállalkozási formát választani?

Céges üdülő költségeinek elszámolása Kérdés

A társaság tulajdonában van egy üdülő, amelyben a munkavállalói részére biztosít üdülési lehetőséget a nyári időszakban. Az szja-törvény 71. §-ában foglaltak szerint a béren kívüli juttatás után a céges szja-t és ehót a vállalkozás megfizeti. A céges üdülőben kizárólag a saját alkalmazottak üdülnek, más hasznosítása nincs az ingatlannak. Kérdéseim: 1./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatosan felmerülő költségek áfatartalma visszaigényelhető-e? 2./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos számlák nettó értéke elszámolható-e a cég tevékenységének költségei között a társaságiadó-alap kiszámításakor vállalkozási, bevételszerző tevékenységgel kapcsolatos költségként? 3./ Az üdültetés révén a munkavállaló részére nyújtott szolgáltatás értékét hogyan kell meghatározni, mi számít a juttatás értékének (amelyből a minimálbér összegéig lehet egy fő után béren kívüli juttatásnak tekinteni)? 4./ Hogyan kell elszámolni az üdülő éves üzemeltetésével kapcsolatos költségeket? Amennyiben az üdülésben résztvevő munkavállalók nem fizetnek térítést a munkáltatónak, akkor az év közben felmerült költségeket teljes egészében át kell vezetni a személyi jellegű egyéb kifizetések közé? 5./ Hogyan kell eljárni, ha az adott évben nem történik üdültetés (például felújítási munkálatok miatt), akkor is át kell vezetni a folyó évi költségeket (rezsi, szolgáltatások stb.) a személyi jellegű kifizetések közé? Milyen kiadásnak minősül az így felmerült összeg, és hogyan kell utána adózni?

Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés

Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink