1530 találat a(z) ingatlan cimkére
Így is lehet tőkét emelni: na, de minek számít egy félkész ingatlan? Cikk
Befejezetlen ingatlant apportálva emelt egy társaság tőkét, a számviteli elszámolás során viszont számos kérdés merült fel. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
Illeték Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa a leány, a 100 százalékos tulajdonát elajándékozza az anyjának. A kft.-nek van ingatlana, amely az eszközök nettó értékének 95 százaléka. Kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e illetéket fizetni az ingatlan értéke után? Ha igen, akkor milyen esetben nem kell illetéket fizetni, például 75 százalékos tulajdonszerzés esetén? Mindkét személy magyar állampolgár. Mária
Ingyenesen juttatott ingatlan könyvelése társadalmi szervnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társadalmi szerv a 2001. évben az MNV-től kapott egy ingatlanrészt ingyenesen. 15 év elidegenitési tilalom volt rajta, mely 2015. 05. hóban lejárt. A tulajdoni lapról ekkor került le a széljegyzet. Az átadáskor (2001) készült jegyzőkönyvben az ingatlanok könyvszerinti értéke fel lett tüntetve. A társadalmi szerv a könyveibe akkor nem vezette fel. Hogyan tudom ezt behozni a könyvelésben? Mely dátummal? Ha 2001-es dátummal, akkor az eddig elszámolhatóvá vált értékcsökkenést egy összegben lekönyvelhetem-e a 2015. évre? Ennek az ingatlannak most egy részét értékesíteni szeretnék. Hogyan történik a bruttó és az értékcsökkenés kivezetése? Válaszukat köszönöm. Üdv. Kugler Béláné
Tévedett az adóhivatal – mondta ki a Kúria Cikk
Az adóhatóság nem fogadta el a vagyonszerző által meghatározott forgalmi értéket, helyette azt maga határozta meg. A Kúria szerint nem eléggé körültekintően.
Társas vállalkozástól kapott kamat Kérdés
Kft. tulajdonosok saját ingatlanukat eladták a kft.-nek (2011-ben) a teljes kiegyenlítés 2016-ban történik meg. A 2011-2016-évekre a ki nem fizetett követelés miatt járó kamatot most fogja az utolsó részlettel kifizetni a kft. a magánszemélyek részére. A kifizetett kamat milyen jövedelemnek számít? Milyen adóalapok szerint és milyen adókat kell levonni? 08-ason hogyan kell bevallani?
Ingatlan értékesítése nem független felek között Kérdés
A társaság tagjai 2015. évben egyösszegben érvényesítették földhasználati díj címen, egy korábbi szerződés alapján 2000. évtől (16 évre vonatkozóan) keletkezett követelésüket a céggel szemben. A társaság a kötelezettséget lekönyvelte 5 millió forint értékben 2015. évi költségként. A tulajdonosok ezután eladták a céget, de az eladás előtt a földhasználati díj fejében megkapták a cégben lévő ingatlan tulajdonjogát. Az ingatlan piaci értéke a tulajdonjog-átadás időpontjában kb. 25 millió forint. Az alábbi helyesbítéseken kívül van-e más teendője a társaságnak fenti ügylettel kapcsolatban? 1. A földhasználati díj könyvelését a mérleg önellenőrzés szabályai szerint helyesbíti, melynek eredményeként 2015. évben csak a tárgyévi díj jelenik meg költségként. 2. Az ingatlan átadását értékesítésként lekönyveli, az értékesítés időpontjában fennálló bruttó értéket és értékcsökkenést kivezeti. 3. A társasági adó alapját a piaci ár és a tényleges átadási érték különbözetével megemeli. Segítségüket köszönöm
Ingatlanapport illetékvonzata Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! Kérdésem a köv. kérdésre adott válaszhoz kapcsolódik: http://adozona.hu/kerdesek/2014_11_9_ceges_lakasingatlan_vasarlas_ille_hof Ha egy kft. magánszemély tulajdonosa (egyszemélyes kft.) ingatlant apportál vállalkozásába, megemelve evvel a társaság törzstőkéjét, keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség? A cég főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan bérbeadása, amely megfelel a kedvezmény feltételének, csak számomra nem egyértelmű, hogy a kedvezmény csak cégek közt értelmezhető, hisz kapcsolt vállalkozást említ válaszában, vagy magánszemély tagra is vonatkozik. Nagyon köszönöm válaszát! Üdvözlettel: G.Mária
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi gazdasági esemény lehetséges adóvonzatainak a megfejtésében. Ingatlanhasznosítással foglalkozó társaság tulajdonosai (házaspár), térítésmentesen a társaság használatába adják a saját (önálló) tulajdonukban lévő ingatlanjaikat. A társaság bérbe adja ezeket az ingatlanokat. A mérőórákat (víz, villany, gáz) a bérlő nevére íratják, a rezsiköltséget a bérlők fizetik. A társaság a bérleti díjról áfás számlát ad (erre be van jelentkezve). Lehet-e ennek bármilyen adó (egészségügyi hozzájárulás) vonzata a magánszemélyeknél? Segítségét előre is köszönöm. Kovács Sándorné
Ingatlant adott el? Itt számolhatja ki a jövedelme adóját! Cikk
Ha lakás vagy más ingatlan eladásából jövedelme keletkezett, meghatározott esetekben adót kell fizetnie utána. Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja, hogy mennyit.
5 százalékos áfa alá tartozó lakóingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély kb. 200 négyzetméter összterületű családi házat szeretne építeni. A telek férj és feleség közös tulajdona. Lehetőség van-e arra, hogy ezt csak az 5 százalékos áfa megfizetésével tegye meg, és milyen feltételeket kell ez esetben teljesíteni? Válaszát ezúton is köszönöm.
Egyéni vállalkozó lakóingatlan-vásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó vásárolt egy lakóingatlant magánszemélytől adásvételi szerződéssel azzal a szándékkal, hogy azt átalakítja üzletté. Az átalakítás során igénybe vett szolgáltatások, illetve vásárolt anyagok ellenértékében felszámított áfát levonásba helyezheti-e, tekintettel arra, hogy az ingatlan még lakóingatlanként szerepel a nyilvántartásban? Az átalakítás költségeit egyösszegben elszámolhatja-e felmerüléskor vagy azok a bekerülési érték része lesznek?
Ingatlanból hasznot húzó civil szervezetek társasági adója Cikk
Ingatlan megszerzéséből, használatának átengedéséből vagy átruházásából bevételt szerző civil szervezetek új szabályok szerint kötelezettek a társasági adó fizetésére – erről közölt tájékoztatót a NAV.
Ajándékba kapott ingatlan eladása – szja-vonzat Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2007-ben vettünk új építésű lakást teremgarázs-beállóval 25,3 millió forintért a barátommal, 30-70 százalék arányban. 2011-ben összeházasodtunk. 2014-ben a férjem illetékmentesen nekem ajándékozott 20 százalékpontot a részéből, így 50-50 százalékban lettünk tulajdonosok. 2016-ban értékesítettük az ingatlant 28,5 millió forintért. Építkezünk, a bontandó ingatlant 2015-ben vettük meg, lebontottuk, az építkezés 2015-ben elindult. Az eladott lakás árát beforgatjuk az építkezésbe. Az szja-törvény 62. §-a alapján az ajándékba kapott részre szja-t kell fizetnem? A 62. § a) vagy ga) alapján? Az ajándékozási szerződésben szerepelt érték, az a) változat kedvezőbb lenne. Továbbá a 63. § (7) alapján kérelmezhetem (gyeden vagyok, 2 gyermekünk van, építkezünk, hitelt veszünk fel stb.), hogy mérsékeljék vagy engedjék el az szja-t? Köszönöm.
Ingatlan bérbeadása felszámolás alatt álló társaságnál Kérdés
Felszámolási eljárás alatt álló cég bérbeadja ingatlanát. A bérbeadási tevékenységére az áfafizetési kötelezettséget választotta. Kérdésem az, hogy az áfatörvény 142. § g) pontját kell-e alkalmaznia? A bérleti dij összege havi 200 ezer forint.
Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő! 50-50 százalékban vagyok testvéremmel tulajdonos egy belterületi lakóingatlanban, amit szeretnénk bérbeadni olyan szerződéssel, amiben mindketten a tulajdoni arányunkkal szerepelnénk bérbeadóként és a bérleti díjat is két átvételi elismervénnyel vennénk át a bérlőtől 50-50 százalékos megoszlásban. Ez alapján természetesen ilyen arányban fizetnénk a negyedéves előleget, illetve vallanánk az éves 1653-as bevalláson év végén a végleges adókötelezettséget. Kérdéseim a következők lennének: I. Amennyiben a bérlő nevén vannak a rezsiszámlák, akkor csak a bérleti díj 50 százaléka lenne mindegyikünk bevétele, a rezsirész nem? Valamint ez esetben is választhatjuk ugye bármelyik költségelszámolást, akár mindketten különbözőt (10 százalék vagy tételes)? II. Amennyiben valamelyikünk nevén vannak a rezsiszámlák – mivel tudomásom szerint a szolgáltatóknál nem tudok szerződni 50-50 százalékban csak kettőnk közül valamelyikünk – ez esetben megfelelő-e az az eljárás, hogy a rezsiköltséget is megosztom, mind a bevételi, mind a költség oldalon? Avagy a bérlő fizet – ebben az időszakban 50 százalék bevétel, amikor a szolgáltatónak mi kiegyenlítjük, akkor abban az időszakban költség 50-50 százalékban? III. Utolsóként a nyilatkozattétellel kapcsolatban az lenne még kérdés, hogy az egyéni nyilatkozattételt hivatalosan kell-e a NAV felé megtennünk, vagy nem kell jelenteni, de meg kell őrizni a nyilatkozatot az elévülési idő végéig és amikor ezt kérik be kell mutatni? Előre is köszönöm, Üdvözlettel: György Krisztina