1530 találat a(z) ingatlan cimkére
Vállalkozói szerződés áfatartalma szerkezetkész ház befejezésére Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 01. 01-jétől hatályos áfatörvény alapján az ingatlanértékesítésre vonatkozó áfakulcs 27-ről 5 százalék változott. A magánszemély vásárol egy telket és a rajta lévő szerkezetkész felépítményt szintén magánszemélytől, majd egy vállalkozót bíz meg a ház befejezésére, aki a vállalkozói szerződésben vállalja a kulcsrakész állapot, 100 százalékos készültségi fok-, illetve ingatlannyilvántartásba történő bejegyzésre alkalmas állapot kivitelezését és a használatba vételi engedély megszerzését. Ez esetben az ügylet 5 százalékos vagy 27 százalékos adókulccsal adózik? Ingaltanértékesítésnek minősül-e? Válaszát köszönöm!
Ingatlanminősítés Kérdés
2015. évben irodaként vásárolt ügyfelünk egy ingatlant. Még 2015-ben a földhivatalhoz benyújtotta az iroda lakássá minősítéséhez a kérését. Az iroda átépítéséhez építési engedélyt megkérte és megkapta. Az építés befejeződött. A használatvételi engedély kérése folyamatban van. A körülmények változása miatt az ingatlant el kell adni. Kérdés, hogy áfás-e az eladási ár, új építésű ingatlannak minősül így az ingatlan?
Végelszámolás során ingatlan értékesítése a tagok részére Kérdés
Adott egy 7 000 ezer forint törzstőkével rendelkező társaság, melynek 4 tagja van. A társaság kiválás eredményeképpen kapott egy 35 000 ezer forint értékű ingatlant nagyjából 10 éve. Most a végelszámolás mellett döntöttek, és a kérdés az, hogy mit lehet tenni az ingatlannal? 1. Szükséges-e felértékeltetni, és csak a felértékelés megállapított árán lehet-e az adásvételi szerződést megkötni? 2 Az adásvételi szerződésben foglalt ár és a könyv szerinti értéke közötti különbözet egyéb bevételt keletkeztet a társaságnál? 3. Ezt követően a társasági adó (10 %) megfizetése után az osztalékadózás szabályai szerint jutnak a tulajdonosok a jövedelmükhöz? 4. A társaság tagjai hány százalékos illetékfizetésre kötelezettek, mint magánszemélyek a szerzett ingatlan után? 5. Lehetséges-e, hogy a pénzmozgásokat kompenzációval egyenlítsék ki a magánszemélyek és a társaság egymás között?
Ingatlanvásárlás tartozásátvállalással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárol az alábbi feltételekkel: a vásárolt ingatlanon jelzálogjog van 10 millió forint összegű tartozás miatt, ezt a tartozást az ingatlant megvásárló kft. átvállalja, ezzel van a vételár egy része rendezve. A különbözeti összeg rendezése szintén egy tartozásátvállalás, mindkét összeg magánszemély felé fennálló kötelezettség. Kérdésem a könyvelési tételekre vonatkozik: 1. Hogyan könyvelem az ingatlan kivezetését és a tartozások kivezetését az eladó kft.-nél? 2. Hogyan könyvelem az ingatlant megvásárló kft.-nél az ingatlanvásárlást, hogy a tartozások átvállalása is könyvelve legyen? Köszönettel. Kulcsárné
A fiú kft.-je ingatlant bérel az apától. Kapcsoltak-e, ki mennyi adót fizet? Cikk
Ha apa és a fia kft-je között ingatlanbérleti szerződést kötnek, kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e, s kinek milyen bejelentési kötelezettsége van, hogyan kell megfizetni a terheket? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles adószakértő válaszolt.
Ismét kata! Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó, mint magánszemély adja bérbe a saját tulajdonú lakását a saját tulajdonú kft.-nek, tulajdonképpen a rezsi érvényesítése érdekében. Tehát a bevételt nem mint egyéni vállalkozó szerzi, hanem önálló tevékenysége keretében, mint adószámos bérbeadó. A NAV törzsben is így van feltüntetve. Ebben az esetben sem választhatja a katázást? Köszönöm a választ előre is. Km
Ingatlanértékesítés társaságiadó-vonzata Kérdés
A kft. 11 éve vett egy irodát, amit 2015-ben eladott. Az ingatlan könyv szerinti értéke (beszerzési ár + ráaktiválások - értékcsökkenés) 10,2 millió forint, az eladási ár 14,8 millió forint. A cég alaptevékenységből származó 2015. évi árbevétele 2,8 millió forint. Ebből várhatóan csak szerény eredménye lesz. Elkülönülten adózik-e az ingatlanértékesítésből származó bevétel, ha igen, mi az adó alapja és mértéke? Van-e lehetőség arra, hogy a cég az ingatlanértékesítésből származó bevételt adómentesen, vagy adókedvezménnyel elkülönítse és abból 1-2 éven belül máshol vállalkozási célú ingatlant vegyen? Ha igen, mi ennek a módja? Köszönöm válaszát.
Ingatlanértékesítés adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a 2014 decemberében vásárolt 2 szobás ingatlant szeretném értékesíteni és helyette egy 3 szobás lakást vásárolnék. Az eladás és a vétel is egy éven belül történne meg. A kérdésem, hogy ebben az esetben milyen adóvonzata van az ingatlannal kapcsolatos ügyletnek. Köszönettel Margit
Külföldi ingatlan-bérbeadó jövedelembevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a telephelyét ciprusi magánszemélytől bérelte, akinek nincs magyar adószáma, sem adóazonosító jele. A bérleti díj havonta át lett utalva részére, de az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet az említett adatok hiányában a kft. a 1508-as bevallásában nem tudta szerepeltetni azóta sem. Sajnos a ciprusi bérbeadó nyomtalanul eltűnt, nem lehet tőle beszerezni a kért adatokat. A 15T34-es nyomtatványon a kft. megpróbálta kifizetőként megképeztetni az adóazonosító jelet, de elutasító nyugta érkezik, mert csatolni kellene a személyes okmányainak másolatát, amit nem tud megtenni a kft. Hogyan járhatna el a kft. jogszerűen az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem bevallását illetően? Előre is köszönöm válaszát!
Ingatlanértékesítésből származó jövedelemadó számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakását 2013. évben vásárolta 10 millió forintért. 2015-ben eladta 15 millió forintért. Az értékesítésből származó bevételét újra ingatlanba, illetve telek és szerkezetkész ház megvásárlásába fekteti egy éven belül. Kérdésem az lenne, hogy az eladásból származó jövedelem (5 millió forint*0,9, csökkentve az ingatlanra fordított beruházásokkal...stb.) után meg kell-e fizetni a 16 százalék szja-t , vagy mivel újra ingatlanba fekteti a szerzett összeget, van-e valami lehetőség arra hogy ne kelljen az adó megfizetni/teljes mértékben megfizetni, lehet-e kedvezményt érvényesíteni...stb.?Válaszát köszönöm!
Szabályzat, amivel olvashat a gyanús jelekből Cikk
Az adószakértőknek, adótanácsadóknak, az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végzőknek a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzésével kapcsolatos szabályzattal is rendelkezniük kell. Ha még nincs ilyen szabályzata, megmutatjuk, hogyan pótolja.
Ingatlanbeszerzés áfája Kérdés
Szeretnék a következő kérdéseimre választ kapni, azonban a NAV ügyfélszolgálatától sem kaptam kielégítő választ. A probléma a következő lenne. Egy gazdasági társaság 2015-ben értékesített egy épületet (kereskedelmi tevékenységet végeztek benne), amit megvásárolt egy egyéni vállalkozó, aki ezt a tárgyi eszközei között nyilvántartásba vette. Az adásvételi szerződésben a felek rögzítették, hogy az áfatörvény 142. paragrafusának 1. beezdésének (e) pontja alapján a fordított adózás alá tartozik, melynek megfelelően az adó megfizetésére a vevő köteles. A vállalkozó ezt az áfát a következő bevallásában fizetendő adóként szerepeltette, befizette, levonásba azonban nem helyezte. Azért nem helyezte levonásba, mert a vállalkozás nem választotta az ingatlan esetében az adókötelessé tételt. Az egyéni vállalkozás bérbe szeretné adni az ingatlant 2016. évtől kezdve. Ha a bérbeadást 2016-tól adókötelessé tenné, akkor ezt az ingatlan beszerzésekor megfizetett áfát egy összegben levonásba helyezhetné?
Üzletrész-visszavásárlás, majd bevonás Kérdés
X Kft. 1 millió forintot és ingatlant apportált Y cégbe, 1 millió forint a jegyzett tőkébe, 349 millió a tőketartalékba került. X Kft.-nél a részesedés értéke 350 millió Ft. X Kft. saját tőkéje 373 millió, a jegyzett tőke 4 millió, a tőketartalék 349 millió, az eredménytartalék 20 millió forint. Y Kft. visszavásárolja X Kft. részesedését 1 millió forint értéken, majd Y Kft. bevonja a saját üzletrészt. Kérdésem: hogyan kell a részesedés-eladást könyvelni X Kft.-nél, és a visszavásárlást, majd bevonást Y Kft.-nél? Mennyi a könyv szerinti értéke a visszavásárolt saját üzletrésznek: a jegyzett tőke értéke, azaz 1 millió forint, vagy a jegyzett tőke+tőketartalék együtt, 1+349, azaz 350 millió forint? Részesedés-eladás könyvelése X Kft.-nél: T 8.Rendkívüli ráfordítás -K 1.Tartós részesedés részesedés könyv szerinti értéke:350 M T 3.Egyéb követelés -K 9.Rendkívüli bevétel részesedés eladási ára: 1 M Részesedés visszavásárlás és bevonáskönyvelése X Kft-nél: T 3. Saját üzletrész -K 3. Bankszámla részesedés visszavásárlási értéke:1 M A) Ha a részesedés könyv szerinti értéke 1 M Ft: Részesedés könyv szerinti érték kivezetése T 3.Egyéb követelés -K 3.Saját üzletrész 1 M Bevonás könyv szerinti értéken T 8.Egyéb rendkívüli ráfordítás -K 3. Saját üzletrész 1 M VAGY B) Részesedés könyv szerinti értékének kivezetése, ha a részesedés könyv szerinti érték 1+349,azaz 350 M Ft T 3.Egyéb követelés -K 3.Saját üzletrész 1 M T 8.Árfolyamveszteség -K 3.Saját üzletrész 349 M t T 8.Egyéb rendkívüli ráfordítás -K 3. Saját üzletrész 350 M
Idegen ingatlanon végzett beruházás áfája Cikk
Hogyan számolhatja el a bérlő a bérelt ingatlanon végzett felújítás, beruházás áfáját? Miként kezeli az áfatörvény a bérleti szerződés lejártakor a bérlő által beszerzett, az ingatlanban hagyott eszközöket? Összefoglaltuk a legfontosabb előírásokat.
Lakóingatlan vásárlása irodának Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakást vásárolna irodának. Kérdésem, hogy ha új az ingatlan, akkor ez a kft., aki irodának fogja használni, visszaigényelheti-e az áfát? Ahhoz, hogy irodának használja és a felmerült költségeket elszámolja át kell minősíttetni vagy valami más teendő van-e? Köszönettel várom a válaszát.