667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlanátalakítás áfakérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni: Saját tulajdonú ingatlan értékesítésével és bérbeadásával foglalkozó cég vásárol egy üzletházként nyilvántartott kétszintes ingatlant. A földszinti két üzlethelyiséget kisebb felújítás után kiadja. Az emeleten lakásokat kiván kialakítani, ezek megvalósítása után az épületet társasházzá akarják nyilvánítatni, az egyes üzleteket és lakásokat albetétesíteni. A kész lakásokat értékesítik vagy bérbe adják majd. A cég lakóingatlan és nem lakóingatlan bérbeadása esetén bejelentkezett az áfakörbe, de értékesítés esetén csak a nem lakóingatlan esetén választotta az áfakört. Kérdéseim: – Az így kialakított lakások új ingatlannak minősülnek-e, vagy nem? – Az ingatlant adóalanytól vásároltuk, aki bejelentkezett az értékesítés esetén az áfakörbe, tehát társaságunknak, mint üzletházvásárlás után levonható áfája keletkezett (fordított adózással el is számoltuk) Ha az ingatlan egy része átminősítésre kerül, akkor ezt a beszerzést terhelő levont áfát helyesbíteni kell? Ha igen, akkor milyen arányban, és milyen időponttal? Mi a különbség, ha az átalakítás után a lakásokat bérbeadjuk (bérbeadásra áfakörben vagyunk) vagy eladjuk (eladásra a nem új lakóingatlan esetében nem jelentkeztünk be az áfakörbe)? – A lakások kialakítása érdekében felmerült kiadások áfája levonható-e és ha igen melyik törvényi feltétel alapján?

Ingatlan-bérbeadási tevékenység miatti áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás tevékenységet folytató cég a tulajdonában lévő ingatlant főszabályként áfamentesen adja bérbe havonta, rendszerességgel. Ezt a tevékenységet fel is vettük a tevékenységi körei közé. Mindkét tevékenységet érintő áfás igénybe vett szolgáltatások után az áfát arányosítással kell megállapítani. Viszont az áfatörvény 5. számú mellékletének 3/b, illetve a 4-es pontja értelmében az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtás (bérbeadási tevékenység) összege nem haladja meg a levonási hányados nevezőjének 10%-át. Ebben az esetben szükséges-e az el nem különíthető számlák áfájának arányosítását elvégezni?

Ingatlan-bérbeadás tételes költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó (fodrász) magánszemélyként adja bérbe saját tulajdonában álló lakását négy kifizetőnek, akik fodrászként, illetve kozmetikusként dolgoznak a lakásból kialakított "szépségszalonban". A tulajdonos hölgy is itt dolgozik, mint fodrász, katás egyéni vállalkozóként, az ingatlannal kapcsolatban felmerült rezsiköltségeket nem számolja el a vállalkozásában. A bérbeadást mint magánszemély számlázza ki önálló tevékenység bevételeként. A kérdésem az lenne, hogy az ő esetében lehetséges-e, hogy a 10%-os költségátalány figyelembe vétele helyett tételes költségelszámolással állapítsa meg az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmét? Amennyiben igen, a rezsiköltségeket milyen arányban veheti figyelembe? Például a saját és a bérbevevői által, a szalonban ledolgozott idő figyelembevételével állapítsunk meg egy arányszámot? Segítségét megköszönve!

Több ingatlan bérbeadása Kérdés

Magánszemélyként több saját tulajdonú ingatlant adok bérbe. Az egyik ingatlant 2016-ban nem sikerült csak december hónapban kiadni, a másik folyamatosan ki volt adva. Kérdésem, hogy a ki nem adott időszakra felmerült rezsiköltségek, melyek meghaladják az egyhavi, ebből az ingatlankiadásból származó bevételt, a 2016. évben felmerült összes költségben szerepelhetnek-e? Köszönöm: Mikro

Zálogjog érvényesítése Kérdés

Vállalkozásunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. A bérletidíj-tartozás rendezése érdekében társaságunk a bérleményt lezárta, az abban tárolt eszközökön (kézi) zálogjogát érvényesíteni kívánja. Ezen árukat, eszközöket társaságunk értékesíteni szeretné. Hogyan történik ezen eszközök számviteli, adójogi elszámolása mind a bérbeadónál, mind a bérbevevőnél?

Lakóingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, tevékenységeim között nem szerepel a lakóingatlan-bérbeadás. A lakásomat a vállalkozástól függetlenül, magánszemélyként fogom bérbe adni. Ezt a választásomat be szeretném jelenteni a NAV-nak, de nem tudom, milyen formában kellene megtennem. A 17T101E nyomtatványon a bejelentés típusa rovatba a bejelentés vagy a változásbejelentés kerüljön? Bejelentés esetén az A01 tábla 5. sorában megnevezett "jellege" rovat egyike sem megfelelő. Változásbejelentéskor a B01 lap 5. sorának kitöltésekor hasonló problémába ütköztem, ugyanis ha 2-es kód kerül a "jellege" rovatba, akkor az ellenőrző program piros hibát jelez, ugyanis kéri a működési engedély számát és keltét (ami egy lakóingatlan bérbeadásnál nem feltétel). Mivel a hivatkozott szja-törvény 3. § 17. pontja tartalmazza az ingatlan-bérbeadást (aa. pont), a másik felkínált kódot (3) nem is tudom választani. A nyomtatvány megnyitása nélkül ez talán kissé bonyolultnak tűnik, de leegyszerűsítve abban szeretném kérni a segítségüket, hogy kell-e jelenteni, és ha igen, mely nyomtatvány mely sorait, oszlopait, és milyen kóddal kitöltve tegyem meg? Köszönettel!

Ingatlan-bérbeadás – időszakos elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlant bérbeadó partnerünk e tevékenységről az áfatörvény 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint állít ki számlát. Az ingatlan-bérbeadást korábban a 88. § alapján adókötelessé tette, majd a 88. § (5) bekezdésében foglalt 5 év letelte után az adóhatóságnak tett bejelentését követően visszatért az általános szabályok szerinti adózáshoz. Milyen áfatartalommal (mentes vagy adóköteles) állíthatja ki azt a számlát, amely részben vagy egészében a választás hatályba lépését megelőző időszakra vonatkozó bérleti díjat tartalmaz, azonban az 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint a teljesítés időpontja a hatályba lépés napját követő? Válaszát előre is köszönöm!

Bérbeadás adózása Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget ad bérbe, hogyan kell szabályosan adóznia? Az egyéni vállalkozókra vonatkozóan kell elszámolnia a költségeket (például 500 kilométer átalány), vagy csak a felmerült rezsi- és felújitási költségeket veheti figyelembe a bevallásnál (szja-bevallás 13-as lapon)? Vagy vállaszthatja azt a lehetőséget, hogy mint adószámos magánszemély adja bérbe a helyiséget, és az önálló tevékenység szabályai szerint készíti el bevallását. Vállalkozói tevékenységei között nem láttam bejelentve a bérbeadást. Ha mint magánszemély akarja bérbeadni az üzletet, de nem szünetelteti az egyéni vállalkozást, akkor be kell ezt jelentenie a NAV felé?

Kft. tulajdonában lévő ingatlan bérbeadása airbnb-n keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több olyan kérdéssel találkoztam, ahol magánszemély ad bérbe ingatlant az airbnb-n keresztül. Ügyfelem egy kft. kettő ingatlant szeretne az airbnb-n keresztül bérbeadni. Hogyan néz ki ebben az esetben az adózás, mire kell figyelni az ügylet kapcsán (bejelentkezés, összesítő nyilatkozat, speciális szabályok, számlázás)? Nagyon köszönöm a segítségüket!

Ingatlan értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. évben kezdte meg tevékenységét, melynek keretében ingatlan-bérbeadást végez (lakást, üzlet ad bérbe). A jövedelem megállapítására a tételes költségelszámolást alkalmazza. Az ingatlanoknak több éve tulajdonosa mint magánszemély. Kérdésem: számolhat-e el értékcsökkenést, illetőleg mi az értékcsökkenés alapja? Ha az ingatlanoknak van értékbecslése, az lehet-e az értékcsökkenés alapja? Vagy a több évvel ezelőtti bekerülési értékkel kell számolni, ami a mai piaci értéknek csupán a töredéke? Köszönöm válaszát.

Adószámos magánszemély, bt. beltagja – áttérés katára Kérdés

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély beltag egy betéti társaságban. A bt.-nek nincs bérbeadási tevékenysége. Áttérhet-e a bt. a katára?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Egy kft. 2015 évben vásárolt egy ingatlant, amit felújított. Azóta pizzériaként üzemelteti. Az általános szabályok szerint jelentkezett be az áfakörbe. Az ingatlant a fordított adózás szerint vette meg. A felújítás áfáját levonásba helyezte. Bérbe szeretné adni az ingatlant. Ha nem tenné adókötelessé a bérbeadási tevékenységét, akkor a levont áfát időarányosan vissza kellene fizetnie. A fordított áfa és a levont áfa összege kb. 2,7 millió forint. 20 évet kell figyelnünk. Egy évben 2 700 000/20=135 000 forintot kellene visszafizetnie? Jól gondoltuk? Válaszukat előre is köszönjük.

Kata és az ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kérni a következő témában. Adott egy kata szerint adózó egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentes, de magánszemélyként ingatlant is ad bérbe. Az áfatörvény 188. paragrafusa alapján a két tevékenységet együttesen kell vizsgálni az alanyi bevételi határ figyelésénél. Eleve aggályosnak tartom, a katát és az önálló tevékenységet, ami külön-külön adózik miért kell összemosni, de a legnagyobb gondom az, hogy a bérbeadásból származó egész bevételt, vagy csak a bérbeadásból származó jövedelmet kell az alanyi adómentes határba beleszámítani? A kérdés azért merült fel, mert a kata esetében szinte minden esetben csak a bevétellel számolunk! Köszönettel: LIBORA Kft.

Ingatlan-bérbeadás adószám birtokában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadást szeretne felvenni, mint nem vállalkozóként végzett tevékenység. Kérdésem az lenne, hogy adószám birtokában (nem kifizető részére) bocsáthat-e ki számviteli bizonylatot vagy az adószám miatt mindenképpen számla kiállítására kötelezett, akkor is ha magánszemélynek ad bérbe? Ha garázst ad bérbe, amely áfaköteles lenne, de egyébként ő adómentes, akkor ez változtat-e a számla/számviteli bizonylat kiállítási kötelezettségen? Köszönöm.

Megúszhatja az ingatlan-bérbeadás utáni ehót, ha osztozik a bevételen Cikk

Több tulajdonosa van egy ingatlannak, amelyet bérbeadással hasznosítanának. Van-e rá mód, hogy fele-fele arányban osztozzanak az abból származó bevételen, és így ne kelljen egészségügyi hozzájárulást (eho) fizetniük? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink