667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ingatlant ad bérbe magánszemély, kifizető részére. A magánszemély úgy állította ki a számlát, hogy azon nem tüntette fel a levont szja-t, és nyilatkozatot sem adott a kifizetőnek a költségelszámolás mértékéről. A kifizető az első időszakban ezért ki is fizette a teljes számla végösszegét (a 08-asban nem tüntette fel). Megtehetik-e a felek, hogy a korábbi számlákat nem módosítják aszerint, hogy azok tartalmazzák az szja mértékét, ezáltal csökken a kifizetendő összeg, illetve nem vonja le a kifizető az első időszak számláiban feltüntetett szja-t a következő számla nettójából?! Ha megtehetik, akkor a magánszemély a saját szja-bevallásban rendezné a megfizetendő szja-t.

Német állampolgár magyarországi ingatlanát bérbe adná Kérdés

Tisztelt Szakértők! Gazdasági társaság bérbe venné egy német állampolgár magyarországi ingatlanát, azonban az ingatlantulajdonosnak nincs magyarországi adószáma. Ebben az esetben mi a teendője a német állampolgárnak? Adószám nélkül is adhat bérbe ingatlant? Előre is köszönettel: Zsuzsanna

Székhelyszolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az ingatlanában székhelybiztosítási tevékenységet akar végezni. Ingatlan-bérbeadásra – mint magánszemély – kapott adószámot még 2004. évben. Ezzel az adószámmal végezheti-e ezt a tevékenységet mint magánszemély, vagy csak egyéni vállalkozóként teheti? Köszönöm válaszukat!

Ágybérleti szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vidéki munkavégzés miatt munkavállalóink részére szállást szoktunk foglalni. Ez esetben nem számlával, hanem ágybérleti szerződéssel számoltak el a dolgozóval. Kérdésem: az ágybérlet ugyanúgy adózik, mint az ingatlan-bérbeadás? Azaz a kifizetett összeget nettónak tekintve kifizetőként a '08-as bevallásban 10 százalék költséghányad alkalmazásával bevalljuk, és az erre jutó szja-t megfizetjük? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönjük gyors és érthető válaszát előző kérdésünkre. Mindezek után szeretnénk, ha a számla is helyesen lenne kiállítva. Csak emlékeztetőül: négygyermekes magánszemély ad ingatlant bérbe cég részére. A magánszemély nyilatkozik arról, hogy a gyermekek után járó adókedvezményt a bérbeadás után érvényesíteni szeretnénk. A példa kedvéért legyen az ingatlan havi bérleti díja 500 ezer forint, és a 10 százalékos költséghányad alkalmazandó. Kérdésünk: hogyan kell a számlát helyesen kiállítani? Bérbeadási díjnál mennyi a gyerekkedvezmény? Milyen tételeknek kell a számlán szerepelniük? Segítségét előre is köszönjük!

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!

Óvadék számlázható áfásan? Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel. A szerződés feltétele, hogy háromhavi bruttó bérleti díjat fizessen meg óvadékként. Az óvadék összege okozott károk megtérítésére, valamely kötelezettség nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén a bérbeadó részéről felhasználható. Abban az esetben, ha az óvadék egy részét felhasználta a bérbeadó, a bérlő – felhívásra – köteles az eredeti összegre azt kiegészíteni határidőn belül. A szerződés megszűnésekor 8 napon belül visszajár az óvadék összege. Kérdés, hogy helyesen számlázott-e a szolgáltató, amikor áfát számolt fel? Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.

Maratoni vita az új adócsomagról, ment az egymásra mutogatás Cikk

Ötórás időkeretben tárgyalt ma az Országgyűlés az adótörvény-módosító csomagról. A nemzetgazdasági tárca szerint könnyítést és a gazdaság fehérítését hozhatják az adóváltozások. Szigorítás viszont egyebek között, hogy az adóhatóság a jövőben közzéteszi azon cégek listáját is, amelyek legalább két bevallási ciklusban nem tesznek eleget áfabevallási kötelezettségüknek.

Szja-bevallás: nézze át újra, az is hibázhat, aki már beadta! Cikk

Május 22-én éjfélkor lejár a 2016-ban szerzett jövedelmek bevallási határideje. Érdemes azoknak is átgondolniuk, jogszerű módot választottak-e a bevallásra, akik már eleget tettek kötelezettségüknek. Több százezer szülő nem vette igénybe 2016-ban év közben a személyi jövedelemadó előlegéből a családi kedvezményt, illetve az első házasok kedvezményét, módosítsák bevallástervezetüket!

Lakóingatlan bérbeadása, építményadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Magánszemélyként lakást adok bérbe, és az szja-törvény szerint tételes költségelszámolással adózok. A város önkormányzata – ahol a lakást kiadom – négyzetméterenkénti építményadót vetett ki arra, aki nem él a városban életvitelszerűen, ez az összeg esetemben évi 60 ezer forint. Az érdekelne, hogy mivel adózom az ingatlan után, ez az összeg leírható-e költségként, vagy ugyanazon ingatlanra duplán adózom? Köszönöm előre is a válaszát, tisztelettel.

Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, alkalmazhatja-e az szja-törvény 11. mellékletében az épület és a felújítások (például beépített új konyhabútort készíttetett) tekintetében a 6%-os leírási kulcsot a tételes költségelszámolásnál, vagy csak a 2%-os kulcsot alkalmazhatja, még akkor is, ha a példában említett konyhabútor élettartama max. 10-15 év (pláne, hogy albérlők használják), viszont az ára minimum 500 ezer forint?

Áfakötelessé tétel év közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017. januárban használati megállapodást kötött egy budapesti telek külföldi tulajdonosával, miszerint a telek tulajdonosa a telek használati jogát átengedi társaságunknak, annak érdekében, hogy ott lakóingatlant építsen. A beruházás eredményeként létrejövő építmény társaságunk tulajdona lesz, míg a telek tulajdonosa továbbra is a külföldi cég marad. A létrejövő lakóingatlant elsődlegesen bérbeadással kívánjuk hasznosítani, de kedvező ajánlat esetén az értékesítése is szóba jöhet. Jelenleg társaságunk áfakötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg, eddig nem választotta az áfatörvény 88. §-a szerinti adókötelessé tételt az ingatlanértékesítésre és -bérbeadásra. Jelenleg az építési engedély megszerzésének folyamatánál tartunk. A beruházás során vásárolt termékek és szolgáltatások vonatkozásában szeretnénk a ránk háruló áfát visszaigényelni. Kérdésünk, hogy most (májusban, évközben) megtehetjük-e jogszerűen az adókötelessé tételről a bejelentést az adóhatóságnál, és így az év hátralévő részében vissza tudjuk igényelni az áfát például a tervezői díj, illetve a kivitelezési munkák után? Vagy csak 2018-ra élhetünk a bejelentéssel ez év végén? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Egy telken lévő családi ház bérbeadása esetén az értékcsökkenést hogyan lehet meghatározni, ha az adásvételi szerződésben csak egy összeg szerepel? Nem lehet tudni, hogy mennyi a telek, és mennyi a ház értéke? Köszönöm.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Egy kft. áfakörbe bejelentkezett, azonban az ingatlan-bérbeadásra nem választotta ezt. A bérbeadáshoz közvetlenül kapcsolódó beszerzési számlák áfatartalmát levonhatja-e? Ezeket a költségeket tovább is számlázza a bérlő felé. Az egyéb működéséhez tartozó számlák áfarészét (ezek nem kapcsolódnak a bérbeadáshoz) levonhatja-e? A kft. előreláthatóan a bérbeadási tevékenységen kívül mást nem végez. Köszönöm válaszát, tisztelettel.

Bérbeadáshoz kapcsolódó költségelszámolás ideje Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő esetre kérem szíves tájékoztatásukat. Egy kft.-ben tulajdonos magánszemély az általa bérelt lakást továbbadja bérbe a vállalkozása részére (a bérleti szerződés erre lehetőséget ad), mivel a kft. székhelye ezen a címen van, adószámot is kiváltott bérbeadási tevékenységre. A 2013. évben általa kifizetett bérleti díjat utólagosan, 2016-ban kiszámlázta a kft.-nek, szintén 2016-ban megkapta az ellenértéket. Ilyen esetben elszámolhatja a bevételével szemben a 2013-ban magánszemélyként megfizetett bérleti díjat, plusz rezsiköltséget, vagy mivel 2016-ban kapta a bevételt, csak 2016-ban kifizetett kiadásokat vehet számításba? Az szja-törvény úgy fogalmaz, hogy az adóévben felmerült, igazolt kiadásokat lehet érvényesíteni. Jelen esetben adóév alatt a magánszemély szempontjából a 2016-os év értendő? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink