hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megúszhatja az ingatlan-bérbeadás utáni ehót, ha osztozik a bevételen

  • adozona.hu

Több tulajdonosa van egy ingatlannak, amelyet bérbeadással hasznosítanának. Van-e rá mód, hogy fele-fele arányban osztozzanak az abból származó bevételen, és így ne kelljen egészségügyi hozzájárulást (eho) fizetniük? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.

Adott egy ingatlan, ahol férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok. Az ingatlant 120 ezer forintért szeretnék bérbe adni, de ha csak egyikük adja bérbe, akkor már eho is fogja terhelni a kapott összeget. Van-e rá mód, szabályos-e, ha két névre kapják 60-60 ezer forint értékben a bérleti díjat egy bérlőtől, megszabadulva így az eho terhétől? – kérdezte olvasónk.

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 4. paragrafusának (6) bekezdése szerint közös tulajdon esetén – a tulajdonosok eltérő rendelkezése, vagy tulajdonjogi korlátozások hiányában – az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után a magánszemélyt a tulajdoni hányada arányában terheli adókötelezettség. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha az egyikük hasznosítja az ingatlant, akkor is megosztható a  bevétel és a költség év közben vagy az éves adóbevallás benyújtásakor.

Ha kifizetőnek adják bérbe az ingatlant, akkor a kifizető köteles az adóelőleget levonni a magánszemély nyilatkozata alapján. A levont aóelőleg viszont nem osztható meg. Amennyiben a bérlő magánszemély, akkor a bérbeadónak a negyedévet követő hó 12-éig kell adóelőleg fizetési kötelezettségének eleget tennie, vagyis ilyen esetben a negyedév végén már lehet osztani.

Ingatlan bérbeadása esetén az 1 millió forint jövedelemhatárt személyenként kell érteni, tehát közös tulajdon hasznosítása esetén, amennyiben a jövedelmet egyenlő arányban osztják fel, akkor 2 millió forint jövedelemig nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni.

Bevallásadási kötelezettségüknek külön-külön kell eleget tenniük az ingatlantulajdonosoknak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink