1357 találat a(z) gyed cimkére

Főállású munkaviszonyban álló gyeden lévő, katás vállalkozást indít Kérdés

Tisztelt Cím! Főállásos 8 órás, munkaviszonyban lévő anyuka épp otthon tölti a gyedet és főállású munkaviszonyába visszamegy dolgozni a gyermek 3 éves korától. Közben szeretné megindítani katásként vállalkozását is, melyet otthonról tudna végezni. Ezt lehet? Milyen katás fizetési kötelezettsége lesz a gyed és a gyes alatt, majd minután visszamegy dolgozni (és legalább 6 órában dolgozik arányos bruttó bére 400 ezer Ft/hó)? Ha a gyed, aztán a gyed alatt katás vállalkozás van (munkaviszonya mindez alatt fennáll, nem szűnt meg), kata mellett vonnak-e a gyed/gyesből bármilyen, "katamentes időszakban" korábban nem vont járulékot. Köszönettel

Gyes, egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni annak a személynek, akinek a gyermek születésekor nincsen munkaviszonya, nem jogosult se csed, se gyed igénylésre. A gyermek születésekor gyest igényelt, gyes ellátás folyósítása alatt jogosult egészségügyi ellátásra, meg kell-e fizetnie a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot? Ha nem, de ő mégis megfizette, akkor ezt az összeget hogyan tudja töröltetni/visszaigényelni a NAV-tól? Válaszukat előre is köszönöm! Lászlók Éva

Őstermelő 2020 Kérdés

Egy őstermelő jelenleg gyesen van kislányával, így járulékot nem fizet. Egyébként régóta őstermelő, s a bevétel 20-a után fizette a járulékait. A gyermek születése óta gyest kap, ami júniusban lejár. 58 bevallásaiban kieső időt jelentünk, járulékot nem fizet. Júliusban viszont születik a második baba. Kérdésem: az új törvények alapján jogosult lesz-e csecsemőgondozási, illetve gyermekgondozási díjra, úgy, hogy most nem fizet járulékot? Vagy van értelme, ha január 1-jétől minimálbér alapján fizetne járulékot? Magasabb ellátást kapna?

Gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ikergyermekeimmel gyeden vagyok. Mivel magas volt a jövedelmem, ezért a maximális gyedet kapom. A volt jövedelmem lehetővé tenné, hogy ismét a maximális összegű gyedet kaphassam. Van-e erre lehetőség? Újra kell igényelni, vagy automatikusan intézik? Köszönöm a válaszukat.

Második gyermek érkezése: csed számítása Cikk

A gyermekvállalás minden családban nagy öröm, de sokszor nehézséget okoz a kismama számára a gyermek születése utáni juttatások kiszámítása, vagy a munkába visszatéréskor járó szabadság mennyiségének meghatározása. Nehezítő tényező lehet a számítás során a második gyermek érkezése. Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő adott választ.

Katás egyéni vállalkozó anyasági ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő anyukának jövő augusztusban fog megszületni a gyermeke. A kedvezményszabály sajnos rá nem vonatkozik, mert a munkahelyéről eljött, és egyéni vállalkozó lett. 2019 első három hónapjában megfizette a járulékot a minimálbér után, áprilistól katás egyéni vállalkozó lett, és a 75 ezer forintos tételes adót fizette. Mivel veszélyeztetett terhes, ezért 2020.01.01-től táppénzen lesz. Mivel jövő évben is kell neki bevételt elérnie, ezért 6 hónapra biztosan megfizetné az 50 ezer forintos tételes adót. Kérdés ezzel kapcsolatban, hogy a csedet és a gyedet a 2019-es év alapján fogják így megállapítani neki? 2020-ban szülésig táppénzen lesz, ezt nem veszik majd figyelembe az anyasági ellátások megállapításánál? Az, hogy emellett fizet katát, az nem befolyásolja az ellátás összegébe? Válaszát előre is köszönjük. Üdv.: Éva

Gyermekvállalás miatt pluszmunka – mikor éri meg? Cikk

Érdemes-e az alkalmazottként dolgozó kismamának részmunkaidős állást is elvállalni annak reményében, hogy majd a biztosítási jogviszonyhoz kötött juttatásai növekedni fognak? Magasabb juttatásokat kap szülés után, ha a mellékállást elfogadja? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

Csed, gyed második gyermekre - megbízási jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a megbízási jogviszonyra tekintettel jelenleg gyeden lévő kismama kaphat-e majd ellátást születendő második gyermekére? (Az első gyermek születése óta otthon van, nem dolgozik. A második gyermek megszületése az első gyermekre járó gyes időszakában várható.) Segítségét köszönöm, előre is!

Kata gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érintett munkavállaló gyed mellett vállalkozóként szeretne számlázni annak a cégnek, ahol gyeden van (a gyed mellett nem tud vállalni fix óraszámú és fix munkarendben való személyes munkavégzést). Ettől a cégtől származó bevétele éves szinten átlépné az 1 m forint összeget. A munkavégzés a munkavállaló saját tulajdonában levő székhelyén történne, a feladatok elvégzése semmilyen személyes jelenlétet nem igényelne, saját eszközökkel és teljesen egyedi, munkavállaló által definiált munkarendben és módon zajlana. Emellett a munkavállaló számlázna még további legalább 1-2 cég/magánszemély irányába is, ezek kis összegű alkalmi munkák és nem érnék el a teljes éves bevétel 50 százalékát. Ehhez a munkavégzéshez, katas egyéni vállalkozást szeretne indítani. 2021 első feléig tudna működni eképpen, utána hosszabb szünet következne, mert következő gyermek érkezését tervezi a munkavállaló. - tud-e kata adózással egyéni vállalkozóként működni a fentiek alapján? - milyen szerződési formát célszerű alkalmazni a volt munkáltatóval ahová gyed mellett beszámlázna (megbízási szerződés, keretszerződés stb.)? - amennyiben az első gyermek 3. életévének betöltése előtt megszületik a második gyermek, a munkavállaló az első gyermek után folyósított csedre lesz jogosult akkor is, ha közben kata-s vállalkozóként volt bevétele ám az az alapján számított csed összege előnytelenebb lenne számára? Válaszát köszönöm!

Milyen ellátásokra tarthat igényt az apa az anya halála esetén? Cikk

A gyermekszületés öröm, azonban előfordulhat (szerencsére nem gyakran), hogy a szülés során komplikációk merülnek fel és az édesanya elhalálozik. Azt vesszük most végig, hogy egy ilyen szomorú esetben az apa milyen ellátásokra lesz jogosult gyermeke után.

Fizetés nélküli szabadság gyermekszületés kapcsán: kérvényezés és megszüntetés Cikk

A szülő általában nem foglalkozik azzal, hogy gyermeke születése után éppen milyen elnevezésű távolléten van. Fontossá válik azonban, ha a szülő változtatni szeretne ezen, visszamenne dolgozni, újabb baba érkezik, vagy újra fizetés nélküli szabadságon lenne. Ilyenkor nem árt tudni, mikor, mire van lehetőség, továbbá milyen határidőket kell figyelembe venni.

Családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg 8 órás, határozott idejű munkaviszonyban lévő, várandós női alkalmazottnak, aki családi gazdaság tagja is egyben, a férje a családi gazdálkodó, a várandós feleség a gazdaságban személyesen nem működik közre. A csed folyósításának ideje alatt a munkaviszonya meg fog szűnni. Az a kérdésem, hogy a csed, gyed, gyes alatt, illetve ezek lejáratát követően fogja-e terhelni járulékfizetési kötelezettség az anyukát a családi gazdaságban lévő tagságra való tekintettel, amennyiben máshol 36 órát meghaladó biztosítással járó jogviszonya nem lesz? Kötelezett-e a határozott idejű munkaviszonyának a megszűnését követően a családtámogatási ellátások folyósítása alatt egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére? Amennyiben majd ismét várandós lesz a második gyermekkel, úgy abban az esetben a megszűnt munkaviszonya miatt jogosult lesz-e újabb csed, gyed ellátásokra?

Egészségbiztosítási ellátások igénylése Cikk

Írásunkban azt mutatjuk be, hogy a különböző egészségbiztosítási pénzbeli és családtámogatási ellátásokat hogyan lehet igényelni, hová kell leadni a kitöltött nyilatkozatokat, dokumentumokat.

Ha az ellátás folyósításának tartama alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony Cikk

A munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt egyebek között a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Ez azonban egyáltalán nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valakinek a munkaviszonya (és ezzel együtt a biztosítási jogviszonya) a várandósság, a csed, gyed vagy éppen a gyes (gyermekgondozást segítő ellátás) folyósításának tartama alatt szűnjön meg. A következőkben ennek a helyzetnek az adott személy társadalombiztosítási jogállását érintő következményeivel foglalkozunk.

Örökbefogadói díj: kiknek, mettől meddig, mennyi jár? Cikk

A hatályos jogszabályok igyekeznek egyenlő feltételeket biztosítani az egészségbiztosítási pénzbeli és családtámogatási ellátásokhoz a vér szerinti és az örökbefogadó szülők esetében, azonban a gyakorlatban mindezek igénybevétele ritkábban valósulhat meg. Ennek az az oka, hogy sok esetben 2-3 év feletti gyermekek örökbefogadására van csak lehetőség, így az újszülöttek után járó (első 168 nap) csed, vagy a 169. naptól a 2 éves korig járó gyed ebből kifolyólag nem elérhető ezen gyermekek után. Ezen szeretnének változtatni a jogalkotók a legújabb egészségbiztosítási pénzbeli ellátással, az örökbefogadói díjjal.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink