307 találat a(z) felszámolás cimkére

Pórul járt a bt. ügyvezetője: mikor évül el az adótartozás? Cikk

Egy bt. esetében, ahol felszámolási eljárás keretében az ügyvezetőt, mint mögöttes felelőst az adótartozás megfizetésére kötelezték. A betéti társaságnak a tartozása 2008-ban járulék meg nem fizetéséből keletkezett. Hány év után évül el az adókötelezettség ebben az esetben? – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Adótartozás elévülése Kérdés

A kérdésem a következő lenne. Egy bt. esetében, ahol felszámolási eljárás keretében az ügyvezetőt mint mögöttes kötelezettet az adótartozás megfizetésére kötelezték. A betéti társaságnak a tartozása 2008-ban járulék meg nem fizetésből keletkezett. Kérdezni szeretném, hogy hány év után évül el az adókötelezettség ebben az esetben? Köszönettel várom válaszát.

Óriási leépülés az építőiparban Cikk

Csaknem 600 cég szűnt meg Magyarországon áprilisban az építőiparban, miközben mindössze 250 új alakult. Ilyen mértékű leépülésre sohasem volt példa, még akkor sem, amikor a lánctartozások és a gazdasági válság egyszerre szedte áldozatait az ágazatban. Az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint azonban a látszat csal: az építőiparban kevesebb a feszültség, mint három-négy éve.

Engedélyt vont vissza és felszámolást kezdeményezett az MNB Cikk

Az MNB visszavonta a KÉZIZÁLOG Zrt. engedélyét, s kezdeményezte annak felszámolását. A társaság ügyfélpénzeket, betéteket nem kezelt – közölte az MNB.

Követelés apport két cég között Kérdés

Tisztelt Adózóna Számviteli Szakértői! Állásfoglalásukat kérnénk az alábbi számvitelt érintő ügyben: "A" cég tulajdonosa követelését "B"cégre mint követelés-apport apportálta("B"cég tulajdonosa is ugyanaz a személy), ezzel egyidejűleg ezzel az összeggel jegyzett tőkéjét megemelte, (cégbírósági bejegyzés dátumának időpontjában történt a könyvelés). Az apportot átadó "A" céget időközben felszámolási eljárás során felszámolták, majd törlésre került a Cégnyilvántartás rendszeréből. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az estben az apportot fogadó "B"cégnek(akinek a jegyzett tőkéje lett megemelve), van-e könyvelési, illetve számviteli teendője a törlés esetén? Kérdésként merült fel az is, hogy "B" cégben az apportot milyen könyvelési lépésekkel lehet helyesen könyvelni, hogy megfeleljen a jogszabályi helyeknek? Válaszukat nagyon várva az éves zárás miatt, kérnénk kiemelten kezelni, hogy a törvényi jogszabályoknak megfelelően tudjunk eljárni. Köszönettel, könyvelő Budapest, 2015.05.06.

Levél az adóhivataltól – kézbesítési időpont felszámolás alatt Cikk

Mi tekintendő az adóhatósági levél kézbesítési időpontjának: a végelszámoló által az átvételt megtagadó időpont, vagy az, amikor a megbízott ügyvéd átvette az értesítést? Az ügyben a Kúria döntött.

Aktív időbeli elhatárolás vagy vevő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy felszámolási eljárásnál a felszámoló díját a bíróság jogerős végzésével 2014. 11. 25-én hagyta jóvá. (Ezzel az időponttal törlik a felszámolt céget). A felszámoló az erről szóló bírósági végzést 2015. 01. 14-én vette kézhez, így ezzel az időponttal állítja ki a számlát és ez az áfafizetés időpontja is. Kérdésünk: Melyik a helyes megoldás a számviteli elszámolásban 2014. évre: 1/ T 311 bruttó felszámolói díj 190.500 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 479 még nem esedékes áfa 40.500 ft és 2015-ben: T 479 még nem esedékes áfa 40.500 ft K 467 fizetendő áfa 40.500 ft Vagy: 2/ T 391 aktív időbeli elhatárolás 150.000 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft és 2015-ben : T 311 bruttó felszámolói díj 190.500 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 467 fizetendő áfa 40.500 ft T 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 391 aktív időbeli elhat. 150.000 ft Válaszukat előre is köszönöm.

Végelszámolás vagy felszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. végelszámolást kezdeményezett több mint egy éve. A cégnek nincs se tárgyi eszköze, se bevétele évek óta, viszont van neki magánszemélytől kapott kölcsöne (a kölcsönadó a tag gyermeke). Melyik megoldás lehetséges a bt. esetében? 1/ A kölcsönadó lemond a tartozásról, ebben az esetben gondolom 18 százalék illeték-, és a rendkívüli bevétel miatt társaságiadó-kötelezettsége keletkezik. 2/ Végelszámolásból felszámolásba megy át. (Ilyenkor a kölcsönadóval mi történik, ha a bt. nem tudja visszafizetni a kölcsönt?) Köszönöm.

Felszámolás – mérleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. felszámolása indult 2015. 04. 22-ével. Szeretném tudni, hogy milyen bevallásokat kell beadni a felszámolási kezdő időpontjára. Kell-e mérleget is beküldeni, vagy csak a felszámolónak kell azt átadni? A 2015-ös évben a kft.-nek már csak pár pénztári és banki tétele van, a tevékenységét nem folytatta.

Áfabajok: vigyázzon a felszámolás során vásárolt vagyontárgyakkal! Cikk

Jóval a piaci ár alatt lehet hozzájutni a felszámolási eljárás alá vont vállalkozások vagyontárgyaihoz. A jónak hitt üzlet azonban könnyen visszaüthet, ha a vevő nincs tisztában a számlázási szabályokkal, és – akárcsak a cikkünkben említett esetben – tévesen igényel vissza áfát, ami miatt jelentős adóbírságot ró ki rá az adóhatóság.

Csődbement banktól felvett hitel sorsa Kérdés

Tisztelt Szakértők! A Buda-Cash érdekeltségi körébe tartozó 4 bank egyikétől vett fel hitelt az ügyfelem. Kérdezte, hogy mi lesz a sorsa a hitelének, ha felszámolják azt a bankot ahonnan a hitelt felvette? Nem tudom, hogy ez is ugyanúgy működik-e mint normál vállalkozásoknál a felszámolás? Nem gondolnám, hogy leírják a hitelét. A segítségüket előre is köszönöm. Tisztelettel: Kerékjártóné Irén

Pénzforgalmi áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk áfafizetési kötelezettségét pénzforgalmi elszámolással állapítja meg. Az egyik megrendelőnk felé teljesítettünk egy szolgáltatást, a teljesítést elismerte, a számlát kiállítottuk, viszont az ellenértéket a megrendelő nem fizette meg, így a pénzforgalmi elszámolásból adódóan nekünk sem kellett eddig megfizetni az áfát. A vevő közben felszámolás alá került, a felszámolótót kaptunk egy nyilatkozatot, hogy nincs fedezet a követelésünk kiegyenlítésére, így az behajthatatlan követelésként le kell hogy írjuk. Kérdésem, hogy ha leírjuk a követelést, akkor az pénzügyi teljesítésnek minősül-e pénzforgalmi áfa szempontból, és meg kell-e fizetnünk a leírás után az áfát?

Kényszertörlési eljárás bt. kültag halála miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. kültagja elhalálozott, és a hagyatéki tárgyalás befejezésére - az egyik örökös külföldön él - nem került sor 6 hónapon belül. A beltag ezen jogvesztő határidőn belül nem választott új kültagot. A cégbíróság a társasági szerződés újabb módosításakor - igazolási kérelem lett csatolva a késés miatt - elutasító végzést hozott, és elrendelte a kényszertörlést. A cégközlönyben még nem jelent meg a határozat. Az igazolási kérelemmel kapcsolatosan semmi említés nem történt, az eljáró ügyvédet sem értesítették elektronikusan. Az ingyenesen lekérdezhető cégkivonaton az új társasági szerződés adatai bejegyzés alatt címszóval szerepelnek. Mi a teendő? Érdemes fellebbezni? A bt bevételi nyilvántartást vezető katás vállalkozás. Tartozása nincs. Ha a kényszertörlési eljárást nem lehet kikerülni, hogyan fog ez lezajlani? Eltiltják-e az ügyvezetőt? Lehet-e egyéni vállalkozó, és mikortól? Ha nincs eltiltás, hagyni kell-e, hogy így töröljék a céget? A kényszertörlési eljárásnak milyen költségei vannak? Mikor megy át felszámolásba, és mikor lesz végelszámolás belőle? Köszönettel.

Felszámolná cégét? Ezt kell tennie Cikk

Evás bt. kilépett a számviteli törvény hatálya alól. Tartozása nincs, hogyan szüntethető meg a legegyszerűbben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla könyvvizsgáló adószakértőnk válaszolt.

Behajthatatlan vagy elengedett követelés és a társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cél az lenne, hogy kivezessük a könyvelésből azokat a vevőköveteléseket, amelyek nem fognak befolyni, de úgy, hogy ha lehet, ne kelljen még az adóalapot is megnövelni. A cégnek, amelyet könyvelek, 2014.10, hótól van néhány vevőkövetelése, amely 2010-ben keletkezett, azóta se fizették meg. Nem számoltak el értékvesztést az évek során. A ügyvezető információja alapján ezek a pénzek nem fognak befolyni. Van, amelyik már, ha megnézem a cégjegyzékben, akkor felszámolás keretében megszűntként jelenik meg. Ezen belül van, ahol a felszámolótól jött levél a behajthatatlanságról, ez megfelel a számviteli törvény 3. § 4. bekezdés 10. pontjának, tehát behajthatatlan követelés, nem kell növelni az adóalapot. Van olyan cég ellenben, amely megszűnt felszámolással, de vagy nem jött papír a felszámolótól, vagy nem találja az ügyvezető, tehát nincs papír a felszámolótól. Csak a cégjegyzékből lehúzott cégkivonat. Ezek a követelések minek minősülnek? A számviteli törvény szerinti fogalom felsorolásaiba nem fér bele. Akkor elengedettnek minősül? Kell-e növelni az adóalapot, ha nem kapcsolt félnek adom, de nem rendelkezem igazolással tőle, hogy enélkül is pozitív a beszámolója, hiszen megszűnt a cég felszámolással. Egy cikk szerint ezt is nézni kell (Tao. tv. 3. sz. melléklet 13. ponja)? Most számolnánk el 2014-ben. Hogyan kell? Köszönöm: Vné Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink