adozona.hu
Felszámolná cégét? Ezt kell tennie
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/Felszamolna_ceget_Ezt_kell_tennie_NRAPM3
Felszámolná cégét? Ezt kell tennie
Evás bt. kilépett a számviteli törvény hatálya alól. Tartozása nincs, hogyan szüntethető meg a legegyszerűbben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla könyvvizsgáló adószakértőnk válaszolt.
Sajnos a cég megszüntetése általában bonyolultabb, mint az alapítása – hangsúlyozta elöljáróban Szolnoki Béla. Szakértőnk válaszában feltételezte, hogy a betéti társaság végelszámolással szűnik meg, nem pedig felszámolással, illetve nem egyéb módon.
A folyamat kezdő lépése a végelszámolás elhatározása a bt.-nél, egy alkalmas időpont kijelölésével, illetve ennek megfelelő dokumentálásával. Utána el kell készíteni a végelszámolás üzleti évének nyitómérlegét, mivel a számviteli törvényt „nem lehet elkerülni”. Bizonyos feltételek mellett – jogi személyiséggel nem rendelkező társaságnál - lehet az egyszerűsített végelszámolást is választani, ilyenkor viszont arra kell számítani, hogy a folyamatok felgyorsulnak, hiszen ilyenkor a végelszámolás kezdő időpontjától számítva 150 napon belül kell azt befejezni, tehát szervezettebben kell eljárni. A folyamathoz érdemes ügyvéd, illetve adótanácsadó segítségét kérni, mivel sok formai feladatot kell végrehajtani.
Könyvvizsgálóra nincs szükség: A nyitómérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell hitelesíttetni – kivéve, ha az eva-alanyiság megszűnésével egyidejűleg a vállalkozás végelszámolás, felszámolás alá kerül (Evatörvény 20. § (4)). Ilyenkor …(4) A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég felszámolása, végelszámolása esetén a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szerinti, a felszámolás, a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal készítendő záróleltárt és zárómérleget a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A §-ának (4) bekezdése előírásának figyelembe vételével készíti el azzal, hogy azt könyvvizsgálóval nem kell ellenőriztetni.
A végelszámolási eljárás lefolytatásának szabályait a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) VIII. fejezete, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény vonatkozó rendelkezései, és a végelszámolás számviteli feladatairól szóló 72/2006. (IV. 3.) kormányrendelet határozza meg. A folyamat részletes szabályai megtalálhatók a NAV információs füzetében, melynek címe: „A végelszámolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók”.
Hozzászólások (3)
T. Kérdező!
A Kata-s Bt. esetében is hasonló a helyzet, mint a fenti kérdésnél. A Kata tv. alapján is megszűnik a Kata alanyiság a végelszámolás kezdő napját megelőző nappal. Így itt is három minősített időpont van:
- a Kata utolsó napján zárni kell az ezzel összefüggő adóévet,
- a végelszámolás kezdő napján visszakerül a számviteli törvény alá és elkészíti a nyitómérleget,
- a végelszámolás végén lezárni az utolsó üzleti évet.
A végelszámolás kezdetén a cégbírósághoz tényleg nem kell beadni a nyitómérleget, csak a megfelelő végelszámolást indító dokumentumokat, ez persze nem érinti azt, hogy a Kata-s időszak bevallásait be kell adniuk az adóhatósághoz. Ugyanakkor az igaz, hogy a Kata-s időszakról nem kell beszámolót készíteni, mivel ez időszakban nem volt a számviteli törvény alanya.
Tisztelettel
SzB
A cikk kiváló, a cím félrevezető. Boldog Karácsonyt!
T Szakértő!
A fenti kérdéssel nekem is problémám van, csak itt KATA-s bt-ről van szó.
A NAV információnál azt a választ kaptam, hogy a cégbiróság felé csak be kell jelenteni a végelszámolást, beadni semmit nem kell, hiszen a KATA-ba való átjelentkezéskor a záró mérleg elkészült.
Az ügyvéd nem nagyon akarja ezt elhinni, őszintén szólva én sem gondolom, hogy ez ilyen egyszerű lenne, ismerve a végelszámolás körüli "macerákat".
Szeretném tudni, mi az Ön álláspontja.
Válaszát előre is köszönöm.