778 találat a(z) felmondás cimkére
Keresőképtelenség és visszakövetelt díj munkáltató által Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak felmondtunk. Kifizettük a 3 havi végkielégítést és a teljes munkabérét (munkaviszony végéig) a felmondási idő második felére felmentettük a munkavégzés alól. A felmentési időn (vagyis a felmondási idő második felén) belül kórházban töltött 2 hetet, táppénzt kapott, már jobban van. Azt szeretnénk megtudni, hogy az az összeg, amit erre a 2 hétre is megkapott bérként (és mint kiderült, táppénzt is ezen felül), vagy valamilyen különbözet megilleti a munkáltatót? Vagy az Mt. 70. §-a a visszakövetelést kizárja? Vagy a táppénzt, illetve a munkáltatóra eső részt lehet visszakövetelni? Nyilván csak azt követelnénk vissza, amire van alap. Sajnos kicsit belekavarodtunk. A másik kérdésünk, hogy ha már nem áll fenn a munkaviszony, fizetési felszólítással lehet élni, vagy csak fizetési meghagyással? Ő az elmondása alapján nem fogja visszafizetni. Segítségét köszönjük.
Megválna a munkavállalójától? Ilyen csapdák adódhatnak Cikk
Előfordul, hogy a munkáltató számára idővel világossá válik, hogy a korábban kiválasztott munkavállaló nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, mivel munkavégzése nem segíti elő a vállalkozás sikerét. Ilyen esetekben a munkaviszony megszüntetése során óvatosan kell eljárni. A buktatókat az alábbiakban mutatjuk be.
Felmondás próbaidő és táppénz alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég tagja, aki a képviselő is, 36 órás főállásban elhelyezkedett. Az átjelentés a cégében megtörtént, félállásban maradt, tagi jogviszonyban. Megbízási jogviszonyban végzi a képviseletet, de mivel munka jelenleg egyáltalán nincs, jövedelmet nem kap. A főállásában 90 napos próbaidejét töltötte, amikor táppénzre ment, amely alatt felmondtak neki. Több kérdésem is lenne: 1., Igaz-e az, hogy a próbaidő alatt a táppénz időtartama nem tolja ki a felmondás dátumát? 2., Mi a felmondás dátuma, ha a felmondást postázták (a kijelentés dátuma az ügyfélkapu és a felmondás alapján február 18.), a felmondást viszont csak március első napjaiban vette kézhez? 3., Igaz-e, hogy nem jogosult tovább táppénzre a főállása után, csak a felmondás napjáig? 4., Jogosult-e egyáltalán táppénzre és ha igen, melyik cég jogán? Magánemberként be tudja adni a folyamatos táppénz igazolásait? 5., A főállásában 3 nap betegszabadságot (február 14-16.) számoltak el. Ehhez postáznia kellett a táppénzes igazolást. Ha jogosult mégis táppénzre, akkor az igazolás nélkül ezt hogyan tudja érvényesíteni? 6., Jogszerű volt-e a főállásában történt felmondás? Köszönettel
Végkielégítés Kérdés
Szeretném kérni a segítségüket,az alábbi ügyben: 10 éves munkaviszonyát felmondta a munkavállaló, melyet a munkáltató elfogadott. Törvény szerint háromhavi végkielégítés illetné meg, viszont a munkáltató azt a választ adta, hogy ilyenről nem hallott. Szeretném kérdezni, hogy a végkielégítés törvény által jár-e a munkavállalónak vagy a munkáltató szabadon dönthet, hogy kifizeti vagy sem. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szávay Zita
Gyesről visszatérő szabadsága II. Kérdés
Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária Ügyvédnő! Előző kérdésemre adott válaszához kapcsolódva fordítsuk meg a nézőpontot, és az alábbiak megvizsgálását kérem Öntől: A gyesen lévő háromgyermekes anyuka azonnali hatállyal írásban felmondaná a munkaszerződését a gyes utolsó hetében vagy korábban (még most van kb. fél éve). Írásba foglalva úgy kívánja megszüntetni a munkaviszonyát, hogy kifejezetten lemond minden szabadságmegváltásról (a pénzbeliről is)! Megteheti ezt, hogy nem fogadja el? Tudom, ez így furcsán hangzik, de mégis határozottan így akarja, mert van már új munkahelye, ahová felveszik, és nem akar pluszterhet az „ex” munkáltatójának. Válaszában várom a háromgyermekes anyuka lehetőségeit elhatározása kivitelezésére, és várom, hogy az ex munkáltatójának mi a teendője abban az esetben, ha nem fogadja el a megváltást a volt alkalmazott? Köszönettel: Vida Mihály
Autósok, figyelem! Március 1-jéig fizethetik be az elmulasztott kötelezőt szankció nélkül Cikk
Azok az év végén biztosítót váltó autósok, akik nem fizették be az első negyedéves kötelező gépjármű-felelősségi biztosítás díját, március 1-jéig még szankciómentesen pótolhatják, mert a törvény 60 napos díjfizetési haladékot tesz lehetővé – hívják fel a figyelmet közleményben a biztosítási alkuszok.
Felmondás betegség alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a "Hosszan tartó táppénz" című (http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_16_Hosszan_tarto_tappenz_qed) kérdéshez kapcsolódik munkavállalói oldalról. Munkáltatóm még a betegszabadság ideje alatt levélben értesített a munkaköröm megszűnéséről, egyúttal tájékoztatott a felmentési idő kezdetéről, az elszámolás legkésőbbi idejéről (a betegszabadság lejártát követő naptól számítva maximum 1 év). A munkaköröm megszűnését azzal indokolta, hogy mivel szolgáltatási szerződés keretén belül végezte a tevékenységet a külföldi munkáltatómnak, aki kimondottan csak az én munkakörömet érintően nem kéri tovább a szolgáltatást, ezért a munkakörömet megszüntetik. Munkáltatóm ugyanezen a területen szolgáltat tevékenységet Magyarországon, ennek ellenére nem kínáltak fel semmilyen más munkakört. A betegségemet megelőzően több mint egy évig folyamatos szakmai és személyes támadások értek közvetlen felettesemtől, aki ugyanígy szolgáltatási szerződés keretén belül dolgozik a külföldi munkáltatónak. Ezen előzmények hatására olyan lelki állapotba kerültem, hogy munkámat nem tudtam volna tovább ellátni, amiről (mint a betegségem okáról) közvetlen felettesemet és a HR-t is tájékoztattam. Sajnos az állapotom nem javul, és munkát sem találok. Kérdésem, hogy törvényesen járt-e el a munkáltató, és milyen lehetőségekkel számolhatok az 1 év leteltét követően? A nők 40 éves nyugdíjához még 2,5 év kell, a nyeshez pedig fél év. Köszönöm megtisztelő válaszát!
Felmentés alatti táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak rendes felmondással megszüntettük a munkaviszonyát. A felmondási idő 30 nap. Az utolsó munkában töltött napot a felmondás átadásának napjában állapítottuk meg, ezt követően kiadtuk az időarányos szabadságát, és az utolsó munkában töltött napjától számított 5 napon belül kifizettük neki a fennmaradó munkabérét. Most jelentkezett a munkavállaló, és jelezte, hogy az általunk már elszámolt felmentési időszakban táppénzes állományba került. Érinti-e ezen táppénz bármilyen módon a már kifizetett felmentési időszakot?
Döntött a Kúria: mikor védett, mikor nem, aki lombikprogramban vesz részt? Cikk
Mesterséges megtermékenyítési eljárással próbált teherbe esni a munkavállaló, ám többszöri beavatkozás ellenére sem járt sikerrel Aláírta a közös megegyezést, amellyel a munkáltatója elküldte, később viszont pert indított, arra hivatkozva, hogy a felmondás idején védelem alatt állt.
Tudnivalók a munkavállaló felmondásáról Cikk
Nem egyedi eset, amikor a munkavállaló munkaviszonya fennállása alatt keres, majd talál egy új munkahelyet, ahol azonban napokon belül kezdenie kellene. Bár a határozatlan időtartamú munkaviszony megszüntetését nem kell indokolni, a felmondási időt le kell dolgozni. A határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetését külön nehezíti, hogy arra csak a törvényben meghatározott indokok alapján kerülhet sor, az azonnali hatályú felmondásnak pedig szigorú követelményei vannak.
Amikor nyugdíjasnak számítanak a rokkantak, de nincs hasznuk belőle Cikk
Bár mindkét esetben megváltozott munkaképességű dolgozóról van szó, munkajogi szempontból különbséget kell tenni a rehabilitációs ellátásban és a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló között. Az előbbi körbe tartozók esetén a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően állásfelajánlási kötelezettség terheli, az utóbbi csoport tagjai viszont munkajogi szempontból nyugdíjasnak minősülnek, így esetükben nem kell indokolnia a munkáltatónak a felmondást, és végkielégítés sem jár nekik.
Hosszan tartó táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozóm 2017.07.05-e óta folyamatosan táppénzen van, a mai napig. Előreláthatólag több mint 1 évig így lesz. Milyen lehetőségeim vannak, mint munkáltatónak a dolgozói munkaviszony felmondására az 1 év letelte után? Mi a módja annak, hogy meg tudjam szüntetni a dolgozó munkaviszonyát, ugyanis állítása szerint nem akar már visszajönni dolgozni, és orvosi vélemény alapján sem tudom már abban a munkakörben foglalkoztatni, ahol eddig volt. Munkáltatói felmondással kívánom a munkaviszonyát megszüntetni, de a táppénz időszaka alatt tehetetlen vagyok. Válaszát előre is köszönöm!
Pótszabadságok arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném szíves válaszát. Munkavállalónk felmondási ideje február 28-án ér véget. Életkorának megfelelően az alapszabadsága 26 nap, két 16 évesnél fiatalabb gyermeke után 4 nap pótszabadsága van. Kérdés: a munkaviszony megszűnésével az időarányosan járó szabadság számításánál figyelembe kell-e venni a gyermekek utáni pótszabadságot (26+4/12*2 ) vagy (26 alap/12*2)? Válaszát köszönve, tisztelettel.
Felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik osztályon dolgozik 7 munkavállaló. Közülük egy ember viselkedése megkeseríti a többiek életét, nem tudnak miatta koncentrálni a munkafeladatra. Vagdalkozik, csapkod stb. Volt olyan munkavállaló, aki miatta felmondott. Fel mondhat-e a munkáltató, ha igen, milyen indokkal az ilyen munkavállalónak? Köszönettel várom válaszukat
Pert vesztettek a Zsolnay volt dolgozói: 20 millió forintot buktak Cikk
Jogellenes volt felmondásuk, ezért együttesen több mint 20 millió forint perköltséget és távolléti díjat kell megfizetnie annak a 117 dolgozónak, aki 2016 júniusában rendkívüli felmondással távozott a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-től – döntött ma jogerősen a Zalaegerszegi Törvényszék.