778 találat a(z) felmondás cimkére
Nem akar fizetni a munkáltató: kinek kell igazolni a ki nem vett szabadságot? Cikk
Köztisztviselőként dolgoztam, a szabadságot évekre visszamenően nem vettem ki, nem volt rá lehetőségem. A munkáltató felmondta a munkaviszonyomat, de nem ismeri el a bennmaradt szabadságnapjaimat, azt a választ kaptam, hogy forduljak bírósághoz. Úgy tudom, a bíróságon nekem kell bizonyítanom, hogy nem vettem ki a szabadságomat; hogyan tehetem ezt meg, ha a munkáltató nem adja ki az igazolást? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Felmondás nyugdíjkorhatárt elért dolgozónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! 33 éve a cégünknél dolgozó férfi munkatársunk 2020. július 7-én tölti be az öregségi nyugdíjhoz szükséges korhatárt. Kérdés: ha ő nem kezdeményezi a nyugdíjba vonulását, a cég milyen feltételekkel küldheti el őt a nyugdíjas kor betöltése után (felmondási idő, végkielégítés)? Köszönöm válaszát: Z.Sándor
Minimálbér Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk munkaviszonya 2019.12.20-án induló 45 napos felmondási idő leteltével 2020. február 2-án szűnik meg. Dolgozónkkal most január elején – a decemberi bérrel együtt rendezve – számolunk el. Kéthavi végkielégítést fizetünk, és természetesen a 2020-ra járó időarányos szabadságot is térítjük. Kérdésem, hogy melyik minimálbért kell alapul vennem? Decemberi hónapra szabadság és időarányosan a felmondási idő kerül elszámolásra; ezt a 2019-es bérével, míg a 2020. január 1. és február 2. közötti időszakra járó bért (szabadságmegváltás, a felmentési időre járó bér) a 2020. január 1-jén hatályos minimálbérrel kell elszámolnunk? És a kéthavi végkielégítést? Havidíjas dolgozóról van szó. Köszönöm a válaszát.
Felmondott a dolgozó, tartozása van. Mi lesz a kilépőpapírokkal? Cikk
Visszatarthatja-e a munkáltató a munkavállaló kilépőpapírjait, mert az felmondott a tanulmányi szerződés lejárta előtt? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Felmondási idő munkavállalói felmondás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha munkavállaló felmondással megszünteti a munkaviszonyát és a munkáltató nem kíván élni a 30 napos felmondási idő letöltésével, akkor automatikusan megszűnhet-e a munkaviszony a felmondás közlésének a napjával vagy a munkáltatónak be kell nyelnie a 30 napos felmondási időre járó bér és cafetériafizetési kötelezettséggel, illetve a felmondási idő alatt keletkezett plusz szabadság kötelezettségeit? Ez a cég számára kész ráfizetés. Ha megszünteti a felmondás közlésének napjával a cég a munkaviszonyt, a munkavállaló megtámadhatja-e a kiléptetést a felmondási idő hiánya miatt? És mi van abban az esetben, ha a munkáltató már kiadott egy tudomásulvételről szóló nyilatkozatot, melyben megírta, hogy a felmondási idő letöltésére igényt tart, azonban az előzetesen jóváhagyott szabadságait kiveheti, de a munkáltató meggondolja magát, mert a munkavállaló már csak a levegőt rontja és inkább már nem is akarja látni őt? Írhat-e jogilag meg nem támadható módon újabb tudomásulvételt, hogy bár a felmondási idő 30 nap, a munkáltató lehetővé teszi, hogy már előbb megszűnjön a munkaviszony x időponttal - ami nem a felmondás közlésének a dátuma? Sajnos nem találok erre vonatkozó egyértelmű állásfoglalásokat. Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm!
Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni, és amikor nem Cikk
Vannak esetek, amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más szituációkban szabad mérlegelésén múlik. Bárki kerülhet ugyanis olyan élethelyzetbe, amikor bár nem keresőképtelen, valamilyen oknál fogva mégsem tud huzamosabb ideig munkát végezni, például mert külföldre költözik az ideiglenesen ott dolgozó párjával, könyvet ír, tanulmányokat folytat, esetleg a harmadik világban önkénteskedik. Mivel a munkaviszonyát nem szeretné megszüntetni, megoldást számára a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nyújthat.
Ha az ellátás folyósításának tartama alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony Cikk
A munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt egyebek között a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Ez azonban egyáltalán nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valakinek a munkaviszonya (és ezzel együtt a biztosítási jogviszonya) a várandósság, a csed, gyed vagy éppen a gyes (gyermekgondozást segítő ellátás) folyósításának tartama alatt szűnjön meg. A következőkben ennek a helyzetnek az adott személy társadalombiztosítási jogállását érintő következményeivel foglalkozunk.
Felmondás a dolgozó részéről Kérdés
A dolgozó táppénzes állományban van. Azonnali határidővel felmond. El lehet-e fogadni, vagy csak a táppénzes időszak lezárását követően ?
Felmondás betegállományban Kérdés
A munkavállaló (60 éves) 8 hónapja folyamatosan betegállományban van. Tartós egészségromlás miatt várhatóan eredeti munkakörében a keresőképtelenség lejártát követően nem tudja majd a munkáltató foglalkoztatni. A munkáltató más munkakört sem tud neki felajánlani. Kérdésem: milyen feltételekkel és mikor tud a munkáltató jogszerűen felmondani?
Felmondás lelkiállapot miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő Úr/Hölgy! Házastársam elmondása szerint a munkahelyén tartósan arra mentek rá, hogy helyzetét ellehetetlenítsék. Ezt nem bírta és felmondott. Ha perelni szeretne amiatt, hogy a munkáltató hozta ilyen helyzetbe, akkor milyen lehetőségei vannak? Megnéztük, azonnali hatály esetén van, de ő rendes felmondással mondott fel. Csak sérelemdíjért perelhet vagy van más megoldás? Köszönöm.
Munkaviszony megszüntetése üzemi balesetből származó táppénz alatt Kérdés
Tisztelt Adózóna! Milyen lehetősége van a munkáltatónak üzemi balesetből származó táppénz alatt felmondani? Van-e különbség "sima" táppénz és üzemi baleset között? Köszönöm válaszukat!
Fogyatékos gyes – védettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyermek fogyatékossága miatt (tejérzékeny) az édesanya jogosult 3 éves kor után is gyesre. Ebben az esetben, ha a fizetés nélküli szabadságát gyermek gondozása céljából meg szeretné hosszabbítani, akkor a munkáltató ebben az esetben is köteles lesz elfogadni, vagy megszüntetheti a munkaviszonyt, mert védettség csak a gyermek 3 éves koráig szól? Ugyanez a kérdés, ha az anyuka háromgyermekes, és gyes után gyetre megy. Gyet idejére is jár a fizetés nélküli szabadság? Köszönöm!
Táppénzről visszatérőnek felmondanának. Mennyi lesz a végkielégítés? Cikk
„Van egy munkavállalónk, aki 2016.01.01-jétől dolgozik cégünknél. Ez a munkavállaló 2018.09.15-étől táppénzen van folyamatosan, és ennek 1 éves időtartam letelte után szeretne visszajönni cégünkhöz dolgozni. Átszervezések, valamint egészségi állapota miatt nem tudunk neki munkát biztosítani. Ezért felmondanánk neki. Kérdésem, hogy ha az üzemorvos nem engedi dolgozni, felmondás esetén jár-e neki végkielégítés? A táppénzes időszak miatt mennyi végkielégítés jár neki, és a kiszámítás módja is érdekelne.” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Több ezer munkavállalót küld el a British American Tobacco Cikk
Tevékenységének áramvonalasítása keretében 2300 munkavállalóját építi le a British American Tobacco (BAT) brit multinacionális dohányipari vállalat szerte a világban.
Egyre kevésbé félnek felmondani munkahelyükön a dolgozók Cikk
A magyar munkavállalók 77 százaléka minimum öt évre biztosnak látja a pozícióját a munkahelyén, 82 százalék véli úgy, hogy a cég, amelynél dolgozik öt év múlva is működni fog a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián közös munkaerőpiaci kutatása szerint.