72 találat a(z) egyenlő bánásmód cimkére
A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria? Cikk
Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben? Kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
Cafeteria juttatása a munkaidővel arányosan Cikk
Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a heti munkaidővel arányos mértékű cafeteria juttatásban részesíti a munkavállalókat? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét? Olvasónk kérdéseire dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
Cafeteria juttatás a heti munkaidővel arányosan Kérdés
Amit a munkavállalókat kölcsönzőknek és kölcsönbe adóknak tudniuk kell Cikk
A munkaerő-kölcsönzés nagy előnye, hogy csökken a munkaerő toborzására, kiválasztására fordított költség és idő. A kölcsönbeadót terhelik a munkaviszony létesítésének, megszüntetésének, illetve a bérszámfejtés adminisztrációs terhei, a kölcsönzés következtében a kölcsönvevő annyi munkavállalót foglalkoztathat, amennyire éppen szüksége van az adott időszakban, a felek közötti elszámolás pedig a ténylegesen teljesített munkaórák alapján történik. Nehézséget a nagy arányú fluktuáció, illetve a munkáltatók közötti együttműködési kötelezettség megfelelő teljesítése okozhat.
Amikor a munkáltatónál töltött idő alapján jár több: megteheti-e a cég, hogy így ad cafeteriát? Cikk
Cégünk tervezi, hogy a munkavállalói jövedelmek kiegészítésére differenciált cafeteriát vezet be. A differencia alapja, a cégnél ledolgozott idő lenne (0–5 év, 6–10 év stb.). Ez az elképzelés megfelel-e az egyenlő bánásmód követelményeinek? További kérdésünk: az ügyvezető, aki tulajdonosként és nem munkavállalóként vesz részt a tevékenységben, ugyanúgy jogosult-e a kedvező szja-szabályok alkalmazása mellett igénybe venni a cafeteriát? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd és Surányi Erzsébet adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
Differenciált cafeteria Kérdés
A nap kérdése: mennyiben függhet a béremelés a munkához való hozzáállástól? Cikk
Egy cég február 1-jétől 10 százalékos béremelést adott a munkavállalóinak. Kivétel ez alól két fő, azzal az indokkal, hogy nem megfelelő hozzáállással végzik a munkájukat. Három hónap múlva, ha ez változni fog, meg fogják kapni a különbözetet, de nem béremeléssel, hanem egyéb jogcímen. Megteheti-e a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
EUB-döntés: az uniós migráns munkavállaló édesanyja igényelhet szociális ellátást Cikk
Az uniós polgár munkavállaló eltartott egyenesági felmenője közvetett kedvezményezettje az e munkavállalót megillető egyenlő bánásmódnak. Ellentétes az uniós joggal az olyan nemzeti szabályozás, amely lehetővé teszi, hogy az ilyen egyenesági felmenőtől megtagadják a szociális ellátás nyújtását, olvasható az Európai Bíróság honlapján.
SZÉP-kártya: lehet-e csak egyes munkavállalóknak adni, másoknak meg egyáltalán nem? Cikk
Cég SZÉP-kártya-juttatást vezetett be béren kívüli juttatásként, viszont nem minden munkavállalónak adna. Helyes ez az eljárás? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdú-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Megteheti-e a munkáltató, hogy egyes dolgozóknak ad, másoknak pedig nem 13. havi fizetést? Cikk
Egy munkáltató 13. havi munkabért adna dolgozóinak. Milyen feltételekkel teheti ezt meg, illetve mire figyeljen, ha differenciál a munkavállalók között? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
SZÉP-kártya Kérdés
Munkába járás: lehet-e egyes munkavállalóknak 18, másoknak 24, illetve 30 forint/km támogatást adni? Cikk
Megteheti-e a munkáltató, hogy munkavállalóinak nem egyformán ad költségtérítést munkába járáshoz? Megoldható-e szabályosan, hogy valaki 18 forintot, mások pedig 24 vagy 30 forintot kapnak kilométerenként? Olvasói kérdésre dr. ifj. Magyar Attila a Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda ügyvédje válaszolt.
Egyetemi docens esete: erre is gondoljon, ha megjelöli a munkáltatóját a közösségi oldalakon! Cikk
Ha a munkavállaló feltünteti a munkáltatóját a Facebook-adatlapján, abban az esetben a személye közvetlenül összefüggésbe hozható a munkáltatójával – állapította meg a Kúria a BH2023.194. számú ügyben. A Facebookon történt közlés tartalma miatt a közalkalmazott magatartása objektíve alkalmas lehet a munkáltató jó hírnevének megsértésére, amely magatartás megalapozhatja a jogviszony megszüntetését. Cikkünkben bemutatjuk a döntés részleteit.
Adható-e SZÉP-kártya szimpátia alapján? Cikk
Megteheti-e egy munkáltató, hogy a 9 teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló közül csak hétnek ad SZÉP-kártyára juttatást? Mennyi beleszólása van az ügyvezetőnek a döntésbe? Olvasói kérdésre dr. Koltay Zsolt Miklós a budlegal Ügyvédi Társulás ügyvédje válaszolt.