adozona.hu
SZÉP-kártya: lehet-e csak egyes munkavállalóknak adni, másoknak meg egyáltalán nem?
//test-adozona.hu/munkajog/SZEPkartya_lehete_csak_egyes_munkavallalokn_MLOZBW
SZÉP-kártya: lehet-e csak egyes munkavállalóknak adni, másoknak meg egyáltalán nem?
Cég SZÉP-kártya-juttatást vezetett be béren kívüli juttatásként, viszont nem minden munkavállalónak adna. Helyes ez az eljárás? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdú-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
12. § (1) A munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. E követelmény megsértésének orvoslása nem járhat más munkavállaló jogának megsértésével vagy csorbításával.
(2) Munkabérnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatás.
(3) A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget, a munkaerő-piaci viszonyokat kell figyelembe venni.
Azaz főszabály szerint meg kell tartani az egyenlő bánásmód követelményét, de nem tilos a megkülönböztetés, az szűk körben megengedett. Ennek indokai elsősorban a 12. paragrafus (3) bekezdése szerinti körülményei lehetnek. Az a lényeges, hogy egy esetleges jogvita esetén a munkáltató bizonyítani tudja a megkülönböztetés jogszerű indokát.
Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal |
A leggyakoribb jogsértés a közvetlen hátrányos megkülönböztetés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt tulajdonsága miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben levő személy vagy csoport részesül, részesült vagy részesülne (pl. neme, faji hovatartozása, nemzetisége, anyanyelve, fogyatékossága, politikai vagy más véleménye, anyasága vagy apasága, életkora).
Nem jelenti az egyenlő bánásmód követelményének megsértését a munka jellege vagy természete alapján indokolt, az alkalmazásnál számba vehető minden lényeges és jogszerű feltételre alapított arányos megkülönböztetés. A törvény meghatározza, hogy a munka egyenlő mértékének megállapításánál milyen szempontokat kell figyelembe venni. Ezek az elvégzett munka természete, minősége, mennyisége, munkakörülmények, tapasztalat és felelősség, szakképzettség, fizikai, szellemi erőfeszítés, munkaerő-piaci viszonyok. Amennyiben ugyanazokat a feladatokat látják el, abban az esetben csak akkor lenne jogszerű a bérkülönbség, ha ezen feltételek valamelyike megvalósulna.
Önmagában az életkor nem indokolja a megkülönböztetést (sőt, alkalmas az egyenlő bánásmód követelményénének megsértésére). Ezzel összefüggésben esetleg a tapasztalat jöhetne szóba (ha idősebb, lehet tapasztaltabb is, de persze ez sem igaz mindig).
A bírói gyakorlat szerint nem tekinthető indokolatlan megkülönböztetésnek, ha az egyébként azonos jellegű munkavégzésért a nem azonos feltételekkel rendelkező személyek eltérő díjazásban részesülnek (BH 2004.123.).
A fentiek alapján nem kötelező minden munkavállaló részére biztosítani a SZÉP-kártyát, ugyanakkor az azonos munkakörben dolgozók esetén ügyelni kell a leírtak szerint az egyenlő bánásmód követelményének megtartására.
Hozzászólások (0)