4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó kismama táppénzalapja Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Ha az egyéni vállalkozó 2005 óta folyamatosan fennálló biztosítási jogviszonnyal rendelkezik (2011-től főállású egyéni vállalkozó), és a gyed lejártát követően 2014-ben a gyes időtartama alatt újra vállalkozói tevékenységet folytat, újabb terhessége esetén mi lesz a táppénz és a későbbi ellátások alapja, ha kevesebb mint 180 bérezett nappal rendelkezik? A 48. § (6a) alapján a gyed lejártát követően elért jövedelem? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó épületvásárlása Kérdés

Egyéni vállalkozó ingatlant vásárolt 2013 júliusában, ám a teljes összeget csak 2014-ben fogja kifizetni. Azóta felújította, 2014-ben beköltözött. Kérdésem: mikor kezdheti el az értékcsökkenést elszámolni, a vételár teljes kifizetésekor, vagy a birtokbavételkor? Köszönöm a válaszát.

Egyéni vállalkozó személygépkocsi vásárlása Kérdés

Egyéni vállalkozó szeretne személygépkocsit vásárolni, mert tevékenysége ezt indokolja (végrehajtó). Kérdésem: vállalkozói pénzből hitelre tud-e vásárolni? A felmerült költségeket (biztosítás, javítás) fizetheti-e vállalkozói pénzből? A cégautóadó megfizetése mellett értékcsökkenést számolhat-e el? Köszönöm a válaszát.

Befuccsolt a vállalkozása, törölték az adószámát? Itt a válasz, mit kell tennie Cikk

Mit tehet egy cégvezető, és mit kell kötelezően tenni, ha törlik a cége adószámát? Milyen formában folytathat ezt követően vállalkozói tevékenységet? Olvasónk kérdésére Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk adott minden részletre kitérő választ.

Gyes mellett dolgozna egyéni vállalkozóként? Ezt kell róla tudnia Cikk

Mit kell tenniük azoknak a kisgyermekes anyáknak, akik egyéni vállalkozóként szeretnének munkát végezni, és mellette igénybe vennék a gyedet, illetve gyest? – kérdezte több olvasónk is. A kérdésekre Radics Zsuzsanna szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozó + őstermelő készpénzkészlete Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tájékoztatásukat szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban: azon magánszemélynek, aki áfás őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenységet is végez: 1./ kell-e tevékenységenként külön-külön pénztárkönyvet vezetni? 2./ Kell-e külön-külön pénzforgalmi bankszámlát nyitni, ezáltal a pénzbevételeit/kiadásait külön-külön nyilvántartani? 3./ Kell-e tevékenységenként külön-külön úgynevezett "házipénztárt" vezetni-e? 4./ Köteles-e a magánszemély őstermelői – egyéni vállalkozói – magán készpénzkészletét külön-külön házipénztárban tartani, vagyis el kell-e különíteni a készpénzét? 5./ Vehet-e ki a vállalkozó készpénzt a saját megélhetésére, vagyis a./ őstermelői bevételét (pénzét) felhasználhatja-e egyéni vállalkozói tevékenységének finanszírozására és magánszemélyként a családi kiadásaira? b./ fordítva, az egyéni vállalkozói bevételét (pénzét) felhasználhatja-e őstermelői tevékenységével kapcsolatos kiadásaira, valamint magánszemélyként a családi kiadásaira? 6./ Amennyiben az adózó őstermelő és egyéni vállalkozó tevékenységére külön-külön pénztárkönyvet vezet, akkor kell-e az egyéni vállalkozó + őstermelő + magánszemély jövedelméből származó pénzmozgásokat rögzíteni, bizonylattal alátámasztani (ha igen akkor milyen bizonylattal)? Példa (bankszámla nélkül, készpénzt feltételezve adózó kp. forgalma (bevétel, kiadás, egyenleg): őstermelés bevétel: 100 ezer forint, kiadás 40 ezer forint, egyenleg 60 ezer forint. Egyéni vállalkozói bevétel 70 ezer forint, kiadás 90 ezer forint, egyenleg: - 20 ezer forint. Bérjövedelem bevétel: 70 ezer forint, kiadás: 72 ezer forint, egyenleg - 2 ezer forint. Bevétel összesen: 240 ezer forint, kiadás 202 ezer forint, pénzegyenleg 38 ezer forint (igaz, az egyenlegrészt a pénztárkönyvben nem is kell vezetni). Köszönettel: Liptákné Rigó Andrea

Katásból egyéni vállalkozó éves bevallás Kérdés

Katás egyéni vállalkozót tartozása miatt a NAV visszahelyezte egyéni vállalkozói státuszba, éves bevallással. Ilyenkor kétféle éves bevallást kell beadni?

Gyes alatti munkavégzés egyéni vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó gyes mellett szeretne visszatérni az egyéni vállalkozásába, van-e minimum járulékalap-kötelezettsége? Valamint rá is igénybe lehet-e venni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel

Egyéni vállalkozó lakás bérleti díjának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő(k)! A következő témában szeretném az álláspontjukat kérni: áfaalany egyéni vállalkozó hogyan tudja a lakás bérleti díját és a lakás rezsiköltségeit elszámolni, valamint a bérleti díj áfáját levonásba helyezni/visszaigényelni az alábbi két variáció szerint (a lakásbérbeadókkal kötött szerződés alapján lehetősége van arra, hogy a lakást az egyéni vállalkozása székhelyeként bejelentse, és a bérbeadók áfásan számlázzák ki a bérleti díjat). 1) Az egyéni vállalkozó a lakásban kozmetikai szolgáltatást nyújt, a szükséges eszközökkel berendezi a lakás 1-2 helyiségét, és emellett a lakásban életvitelszerűen is él, tehát ott lakik. 2) Az egyéni vállalkozó nem él életvitelszerűen a lakásban, csupán a kozmetikusi tevékenységet folytatja ott.

Szankciós jelleggel törölt adószám Kérdés

Egy betéti társaság beltagja megkeresett bennünket, miszerint egyéni vállalkozó kíván lenni. Mint beltag a Gt. szerint nem lehet egyéni vállalkozó, erről tájékoztattuk. Felhívtuk a figyelmét a bt.-ben kötelezően fizetendő járulékokról, melyről nem tudott (munkaviszonnyal nem rendelkezik). Körülbelül két éve nem áll munkaviszonyban sehol, a bt. ezen időszak alatt nem működött, a könyvelést sem látták el, ezért az adószámát szankciós jelleggel törölték 2013 júniusában. A beltag szeretné a céget megszüntetni, mi ilyenkor a teendő? A cégbíróság az adószám törlését követően törli a céget bizonyos időt követően? A be nem vallott, és meg nem fizetett mintegy 2 millió forint járulékteher megfizetése jelentős nehézséget jelentene a beltag számára. A bevallásokat ez esetben a törlés napjáig lehet benyújtani? A megszüntetés ilyenkor végelszámolásként működik vagy speciális szabályozás alá esik? Érdemes ezt az ügyet bolygatni és bevallások beadását követően megszüntetni a céget, vagy a cégbíróság megszünteti azt? Ha megszünteti, akkor erre van valamilyen időkorlátja? A törölt adószám miatt a beltag nem lehet öt évig – úgy tudom – gazdasági társaság tagja. Egyéni vállalkozó lehet, ezt nem zárják ki a rendelkezések? Köszönöm segítségüket!

Nyugdijas közalkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jelenleg előrehozott öregségi nyugdijas közalkalmazott pedagógus - nyugdija felfüggesztése mellett folytatja pedagógusi tevékenységét. Van-e lehetősége arra, hogy egyéni vállalkozóként végezzen szakértői, lektorálási stb.tevékenységet és ebben az esetben csak az éves vállalkozói kivét összegére (min.bér 18x-át nem haladhatja meg) kell figyelnie. Vagy egyáltalán nem szerezhet jövedelmet a közszférán kivül sem? Köszönöm szépen a válaszát.

EU-ban biztosított magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi témában kérném véleményének megadását: Németországban biztosított magyar/német kettős állampolgár Magyarországon szeretne egyéni vállalkozást indítani. Milyen igazolást kell kérnie annak bizonyítására, hogy más tagállamban fennáll a biztosítási jogviszonya? Magyarországon az egyéni vállalkozásában hogyan keletkezik járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel:Borsosné Pál Ildikó

Egyéni vállalkozó könyvelés Kérdés

Könyvelési tételt szeretnék kérdezni:1. egyszeres könyvvitel esetében beruházási hitel felvétele és annak törlesztése? 2. adomány könyvelése

Analitika Kérdés

A készpénzes szállítókról, illetve vevőkről kell-e név szerinti analitikát vezetni, az egyéni vállalkozónak, ha a számlázás nem számítógépi számlával, hanem készpénzfizetési számlatömb felhasználásával történik?

Egyéni vállalkozó minimum járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen megállapítani, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján köteles-e a minimum járulékfizetésre az az egyéni vállalkozó, akinek tevékenységi köre egyéb irodai szolgáltatás m.n.s. (ÖVTJ 821901)?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink