4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Passzív iskola-látogatási igazolás Kérdés

Egyéni vállalkozó passzív iskola-látogatási igazolást kapott, ezen igazolással is mentes a minimum járulékfizetés alól, vagy csak az aktív iskola-látogatási igazolás birtokában?

Családi járulékkedvezmény vállalkozóknál, őstermelőknél Cikk

Miként érvényesíthetik a vállalkozók és az őstermelők a családi járulékkedvezményt? Az október 18-án benyújtott, az egyes adótörvények és azzal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó-és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló, T/12792. számú törvényjavaslatból ez is kiderül.

Családi adókedvezmény Kérdés

Élettársi kapcsolatban nevelünk egy gyermeket. A gyermek az enyém, de jelenleg munkanélküli vagyok, így nem tudom igénybe venni a családi adókedvezményt. A párom igénybe veheti az adókedvezményt? Mi a helyzet, ha én egyéni vállalkozó leszek? Akkor ki jogosult az igénybevételre?

Egyéni vállalkozó alkalmi munkavállalót foglalkoztat, mikor kell bevallást benyújtania Kérdés

Egyéni vállalkozó nem rendszeresen foglalkoztat alkalmi munkavállalót. Más foglalkoztatottja nincs. Például augusztusban nem volt, így nem adtam be 1308-as bevallást. Büntethet ezért az adóhatóság?

Rehabilitációs járulék melleti munkavégzés Kérdés

2009 óta rehabilitácios járulékban részesültem, ami 2012-ben lejárt. Jelenleg 44 százalékos egészségkárosodást állapítottak meg nálam, szeretném megtudni, részesülők-e valamilyen jutatásban vagy kedvezményben, mint egyéni vállalkozó? Válaszát előre is köszönöm.

Asztalos egyéni vállalkozó iparának átadása fiának Kérdés

Negyven év munka után szeretném átadni fiamnak a telepengedélyes asztalos egyéni vállalkozásomat. Hogy' tehetném meg hogy ne kelljen a fiamnak új engedélyeket kiváltania hisz ez egy engedélyezett műhely, amit átvesz. Előre is köszönöm a segítségüket.

Amit minden egyéni vállalkozónak tudnia kell Cikk

Egyéni vállalkozó végezheti-e ugyanazt a tevékenységet megbízási jogviszonyban is? A kérdésre Sinka Júlia szakértőnk válaszol.

Áfamentesség határa Kérdés

Magánszemély több tevékenysége esetén melyek számítanak be - a következők közül - az áfamentes 6 milliós értékhatárba? Magánszemélyként végzett ingatlan-bérbeadás, mezőgazdasági őstermelői bevétel, amely kompenzációs felárra nem jogosult, egyéni vállalkozóként végzett dohánytermék-értékesítés. Köszönöm.

Egyéni vállalkozás mellett megbízási jogviszony Kérdés

Egyéni vállalkozó, kinek tevékenységi köre szakmai képzési célú felnőttképzés, oktatás, végezheti-e ugyanezt a tevékenységet megbízási jogviszonyban is? Az oktatási intézmények többsége elfogadja a számlát, de vannak olyanok, akik ragaszkodnak a megbízási szerződéshez, megbízási jogviszonyban. Így ugyanazt a tevékenységet végezné egyéni vállalkozóként és megbízottként is. Köszönettel: Filip Emese

Kilépés a kata hatálya alól Kérdés

Ha egy egyéni vállalkozó szeptember 30-ával kilép a kata hatálya alól, akkor a kisadózóként szolgáltatás elvégzéséről kiállított, de még be nem folyt bevételi számláit még katás időszaki bevételként kell kezelni, vagy ha azt követően folyik be, akkor már Szja tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozói bevételként? Az alanyi mentes egyéni vállalkozó túllépi a 6 millió ft-os értékhatárt, akkor azt a számláját, amelyikkel már meghaladja az értékhatárt, áfásan kell kiállítania. Ebben az esetben figyelni kell-e, hogy a számlák ellenértéke már befolyt-e? Pl. ha az alanyi mentes vállalkozó összes bevétele 5.950 ezer ft, és 09.20-án kiállít egy 100 ezer ft-os utalásos számlát, ami csak 10.20-án folyik be, illetve 10.01-vel egy 100 ezer ft-os kp-es számlát, akkor melyik számlával lépi túl az értékhatárt, melyik lesz az az első számla, amit már áfásan kell kiállítani?

Gyakorlati oktatás Kérdés

Egy egyéni vállalkozó kötött együttműkődési megállapodást egy továbbképző központtal egy fő gyakorlati képzésére, jogszabályi hivatkozást nem tartalmaz a megállapodás. A hallgató 40 éves, és ez nem hagyományos tanulószerződés. A vállalkozónak van-e bejelentési kötelezettsége? Ha van, milyen jogcímen kell bejelenteni? Hogy történik a hallgató után a járulékfizetés? Mennyi az alap?

Telephely Kérdés

A Kft-nek 2007-től bejegyzett telephelye a magánszemély (társaság tagja és alkalmazottja) tulajdonában álló családi ház. A ház magáncélra nincs használva, nem lakik benne senki. A magánszemélynek (aki a társaság tagja és alkalmazottja is egyben), van egy egyéni vállalkozása, ahol ez a ház szintén telephely. 2012-12-31-ig a közüzemi számlákat az egyéni vállalkozó számolta el, 2013-01-01-től nincs elszámolva a közüzemi számla, mert az egyéni vállalkozó kisadózó lett. A kft eddig semmilyen költséget nem számolt el a telephellyel kapcsolatban. Kell-e a Kft-nek szerződést kötnie a magánszeméllyel, amiatt, hogy a telephelyként neki be van jegyezve. A Kft nem fizet semmit a magánszemélynek, csak szóbeli megállapodás van közöttük. Ha a házat a Kft iroda céljára szeretné használni - ehhez elég nagy méretű felújításra van szükség - elszámolhatja-e a költségeket, le vonhatja-e az áfát? Elég-e kettőjük között csak a "szívességi használat"? A magánszemély ezentúl sem szeretne bérleti szerződést kötni, de a ktf ingyen és bérmentve használhatja továbbra is. Az egyéni vállalkozónak is maradhat ez a telephely akkor is, ha a Kft irodát épít rajta, és használja? Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Marcsi

Kisadózás Kérdés

Kérdésem az egyéni vállalkozóval kapcsolatos, aki 2013. január 01-től a "kisadózást" választotta. A 2012. évi adóbevallásában fejlesztési tartalékot képzett, ezzel csökkentette az adó alapját. A fejlesztési tartalékot a képzést követően 5 év alatt célszerű felhasználni (ha nem akarja pótlékkal növelten visszafizetni a kedvezményt). Ha ő 5 évig kisadózó lesz, csak a bevételeit könyveljük (nem áfás), mi történik a kedvezménnyel? A másik kérdésem is a kisadózással kapcsolatos. A vállalkozó zárókészlettel rendelkezett 2012-12-31-én. Ez be is lett írva az adóbevallásába. Hogyan követjük a készlet változását, ha nem könyveljük a kiadásait? Mi történik a 2012. évi zárókészlettel a 2013. évi adóbevallásában? Ugyanaz az összeg kerül be? Köszönöm a válaszát.Tisztelettel: Marcsi

Főállású anya vállalkozásának járulékfízetése Kérdés

Főállású anya adószámot szeretne kérni önálló tevékenység végzéséhez.. Ebben az esetben hogyan alakúl a járulékfízetési kötelezettsége. Valamint ha ezt egyéni vállalkozóként tenné, akkor is hogyan alakul a járulékfízetésí kötelezettsége? Előre is köszönöm válaszukat.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése kata hatálya alatt Kérdés

Főállású egyéni vállalkozó vagyok. 2013.06.01.-től a vállalkozói szja adózási mód alól a kata szabályai szerinti adózási módot választottam. A körülmények alakulása miatt 2013.10. hónaptól a vállalkozásomat szüneteltetni szeretném. Kérdéseim: 1./ A 2013 évről szóló szja bevallásomban a megszűnésre vonatkozó szabályok szerint kell-e elkészíteni a kata-ra való áttérés miatt, vagy a szüneteltetés szabályai szerint? A zárókészletekbe be kell-e számítani a meglévő árukészletek mellett az úgynevezett kis értékű tárgyi eszközöket (100 ezer forint alatti) és a nagyobb értékű tárgyi eszközöket (tgk., üzlethelyiség)? A tárgyi eszközök egy részét (tehergépkocsi) a kata időszaka alatt értékesíteni szeretném, mely a kata bevétele lesz. Válaszát köszönöm.TJ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink