adozona.hu
Gyes mellett dolgozna egyéni vállalkozóként? Ezt kell róla tudnia
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Gyes_mellett_dolgozna_egyeni_vallalkozokent_JL89XG
Gyes mellett dolgozna egyéni vállalkozóként? Ezt kell róla tudnia
Mit kell tenniük azoknak a kisgyermekes anyáknak, akik egyéni vállalkozóként szeretnének munkát végezni, és mellette igénybe vennék a gyedet, illetve gyest? – kérdezte több olvasónk is. A kérdésekre Radics Zsuzsanna szakértőnk válaszolt.
Egyéni vállalkozó gyes mellett szeretne visszatérni az egyéni vállalkozásába, van-e minimum járulékalap-kötelezettsége? Valamint rá is igénybe lehet-e venni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt? – kérdezte olvasónk.
Az egyéni vállalkozónak a gyermekgondozási segély alatti munkavégzéskor a nyugdíjjárulékot, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelem után kell megfizetni.
A nyugdíjjárulék alapja azonban – függetlenül attól, hogy mekkora a vállalkozói kivét összege – havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja pedig havonta legalább a minimálbér másfélszerese. Emellett meg kell fizetni a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót is legalább a minimálbér 112,5 százaléka. (A havi minimálbér 2014-ben 101 500 forint, a legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118 000 forint a járulékfizetés alapja. Tudni kell, hogy középfokú végzettségnek minősül a szakmunkásképző iskola is.)
A gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt vagy folyósításának megszűnését követően adókötelezettséget eredményező munkaviszonyban foglalkoztatott magánszemélyek után fizetendő szociális hozzájárulási adóból jelentős kedvezményt érvényesíthetnek a munkáltatók.Rossz hír, hogy az adókedvezményt csak munkaviszony, illetve munkaviszony jellegű jogviszony esetén lehet igénybe venni, vagyis egyéni vállalkozói jogviszony esetén nem érvényesíthető.
A kedvezmény mértékéről korábbi cikkünkben olvashat: Szocho- és más kedvezmények: feltételek, mértékek táblázatban
Fontos változás a tavalyi szabályokhoz képest, hogy míg 2013-ban időkorlátozás mellett (legfeljebb heti 30 órában) lehetett dolgozni a gyermekgondozási segélyfolyósítása mellett – kivéve az otthoni, valamint a fogyatékos gyermek után járó gyes melletti munkavégzést –, addig 2014. január 1-jétől már teljes munkaidőben is vállalhat munkát a szülő a gyermek egyéves korát követően a gyermekgondozási segély folyósítása mellett.
Hozzászólások (0)