4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó üzlet-értékesítése Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi speciális kérdésben kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni, amennyiben lehetséges: Építőipari egyéni vállalkozó (nyílászáró-szerelés, -beépítés, -értékesítés) 1994. évben nettó 6 millió forint értékben vállalkozási célú üzletet vásárolt, amelynek az áfáját visszaigényelte 1994-ben. Az üzletet a vállalkozásában működtette. 2014. évben értékesíteni szeretné az ingatlant 10 millió forint értékben. Az értékesítésről számla és adás-vételi szerződés készül. 1994-2014. években elszámolt amortizáció az ingatlan után évi 2 százalék, összesen 2,4 millió forint, még le nem írt nettó nyilvántartási érték 3,6 millió forint. Szeretném megkérdezni, hogy a 10 millió forint eladási ár az egyéni vállalkozás bevételének számít-e? A még le nem írt 3,6 millió forint értékcsökkenés az eladáskor egy összegben leírható-e ? Az eladásról készült számlára a 27 százalék áfát fel kell-e számítani ? Vonatkozhat-e a leírt ügyletre az áfatörvény szerinti 10., illetve 20 éves figyelési időszak ? Ebben az esetben nem kell a 27 százalék áfát felszámítani ? A szíves válaszadásukat előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor előfizető 9400 Sopron, Rákóczi F. u. 13. Tel: 0699/346-067, mobil: 0630/8533257 e-mail: [email protected]

Tagállam piacán történő termékértékesítés Kérdés

Milyen feltétetek mellett értékesíthet tagállam piacán egyéni vállalkozó terméket heti 1 alkalommal piaci napokon? Hogyan kell elszámolni a személyi jövedelem adó szerint ezt a bevételt?

Átalányadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozó kozmetikus 80 % költséghányad alkalmazásával számítja ki a jövedelmét. Új tevékenységekkel kívánja bővíteni a vállalkozását, masszázs, jógaoktatás. Kérdésem az, hogy az új tevékenységek miatt ki kell-e lépnie az átalányadózói körből, vagy van lehetőség a különböző tevékenységek költséghányad-megosztására? Válaszát köszönöm!

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás betegszabadságának kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó az általánostól eltérően heti 20 órára jelentette be az egyik munkavállalóját, és ezt úgy dolgozza le,hogy az egyik héten hétfőn, szerdán, pénteken, a másik héten pedig kedden és csütörtökön. Ezeken a napokon 8 órában dolgozik. A 3 munkanapos héten kapott orvosi igazolást, és így szerdától péntekig betegszabadságon van. Ezen a héten tehát szerdán és pénteken dolgozik. Ha órában adom ki neki a betegszabadságot később, ha táppénzre megy a foglalkoztatói igazoláson nem tudom feltüntetni, mert ott napban kéri az adatokat. A kérdésem: hány nap betegszabadság jár neki, melyik napokra adhatom ki? Egyáltalán a csütörtököt, amikor nem dolgozik, azt bele kell számítani a betegszabadság napjaiba? Kérem szépen a segítségét ebben a számomra nehéz témában! Válaszát előre is köszönöm.

Gibraltáron bejegyzett egyéni vállalkozó áfafizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Gibraltáron bejegyzett egyéni vállalkozó Magyarországon vásárol mondjuk egy számítógépes programot. Van-e áfafizetési kötelezettsége, illetve számára hogyan kell kiállítani a számlát? Nincs közösségi adószáma, és Gibraltáron nincs áfafizetési kötelezettség. Válaszát előre is köszönöm!

Árfolyam áfája egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó üzletviteli tanácsadást végez Ausztriában. Euróban állítja ki a számlát. Az áfa tv. 80. §-ához kötődik a kérdésem a dátummal és árfolyammal kapcsolatban: a számlateljesítés napján érvényes MNB-árfolyammal számoljam ki a nettó értéket, melyet jelentek (14A60+1465)? Előzetesen bejelenteni szükséges egyéni vállalkozónál is az MNB választását? (Jelentettem, de hónapok óta nem jelent meg törzsadatban.) Segítségét köszönöm!

Elhunyt egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az elhunyt egyéni vállalkozó eddig felhalmozott fejlesztési tartalékával mi történik abban az esetben, ha 1. valamelyik örökös folytatja a tevékenységet, 2. ha nem folytatja senki, megszűnik a vállalkozás? Köszönettel: Szabóné Bereczki Gyöngyi

Egyéni válllalkozó irodaépület Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó 2009-ben vásárolt egy családi házat, ebben működteti irodáját. Az épület a vállalkozásában szerepel tárgyi eszközként. Most ki szeretné venni ezt az eszközök közül, csak magáncélra szeretné használni, nem akar elszámolni rá semmilyen költséget. Mi lehet ennek a menete? Visszamenőleg nem tudjuk törölni a könyvelésből, hivatalos utat keresünk. Köszönöm a válaszokat!

Cégautóadó Kérdés

1. Ha egy kft. személygépkocsit bérel egy egyéni vállakozótól, akkor a cégautó-adó fizetésére a tulajdonos köteles, adott esetben az egyéni vállakozó? Az egyéni vállakozó kizárólag bérbeadásra szerezte be a személygépkocsit. 2. A kft. engedi, hogy az ügyvezető magáncélra is használja az autót. Jól gondoljuk-e, hogy minden költség ettől függetlenül elszámolható, azok nem minősülnek társaságiadó-alap növelő tételnek.A magánszemélynek a magán jellegű használatból eredendően nem keletkezik semmilyen jövedelme, és a társaságnak sem egyéb adókötelezettsége.

Számlázás Kérdés

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy katás egyéni vállalkozóként milyen lehetőségem van visszamenőleg számlát kiállítani a tavalyi évre? Előre is köszönöm a segítséget.

Szünetelhet-e a vállalkozás, ha van fejlesztési tartalék? Kérdés

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e a vállalkozását, ha 2013 év végén fejlesztési tartalékot képeztünk neki? Válaszát előre is köszönöm!

Árfolyamkülönbözet az egyszeres könyvvitelben Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Abban kérném segítségüket, hogy ha az egyéni vállalkozó az uniós beszerzéseinek – melyekről a számlát természetesen euróban állították ki – ellenértékét forintszámláról fizeti ki, szükséges-e árfolyam-különbözetet megállapítani, tekintettel arra, hogy az szja-törvény 6. § b) pontja szerint a kiadásokat a teljesítés időpontjában érvényes árfolyamon (számlavezető pénzintézet árfolyama) kell átszámolni a a külföldi pénznemben fennálló kötelezettség teljesítése esetén? Köszönettel: ODA-ADÓ

Őstermelő gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kismama, aki főállású munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozó és kiváltotta az őstermelői igazolványát (az őstermelői igazolványa alapján kistermelő is lett). A szülést megelőzően táppénzre megy a főállású munkaviszonya alapján. A szülést követően az egyéni vállalkozásában segítő családtag (szerződéssel) végez munkát, így számlát kell kiállítania. Az őstermelői minőségében a termelt növényeket be kell takarítania és azt értékesíteni fogja. A kérdésem, hogy az őstermelői mivoltából származó bevétel miatt nem esik-e el a tgyás, illetve a gyed juttatástól, amíg a gyermek az 1 éves kort be nem tölti? Az egyéni vállalkozásában, mint már írtam a katát választotta, az őstermelői adómegállapítása pedig tételes költségelszámolással történik. Végezheti-e ugyanazt a tevékenységet egyéni vállalkozóként és őstermelőként is, természetesen a költségek megfelelő megosztása mellett? A kismamánál a legfontosabb kérdés most az, hogy ha megszül, akkor a szülést követő járandóságoktól nem esik-e el, ha egyéni vállalkozóként számlát állít ki (ahol a munkát a segítő családtag végzi), illetve őstermelőként jövedelme van. Köszönöm a válaszukat!

Egyéni vállalkozó bt. kültag és tisztségviselő (képviselő) Kérdés

A bt.-ben kell-e járulékot fizetni? Mennyit?

Nappali tagozatos egyetemi hallgató – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nappali tagozatos egyetemi hallgató egyéni vállakozást indított. Nem választotta a katát. Nincs legalább heti 36 órás munkaviszonya sehol. A vállalkozása nem rendszeres elfoglaltság, kisállattenyésztés – évente 8-10 állatot értékesít. Kérdés: főállású egyéni vállalkozónak minősül-e, kell-e fizetni havonta a minimálbér utáni járulékokat? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink