4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozói bevallás határideje Kérdés

A 1353-as bevallás kitöltési útmutatója szerint a 2013-ban megszűnt egyéni vállalkozási tevékenységről szóló adóbevallás határideje 2014. május 20. Az Önök által publikált határidő viszont 2014. február 25. Lehet, hogy rosszul értelmezem valamelyik tájékoztatót? Varga Istvánné

Egyéni vállalkozók: ezt kell tudni az adóbevallásról Cikk

Az egyéni vállalkozók közül ki kötelezett a február 25-ei adóbevallásra? Mire vonatkozik még ez a határidő? Mit kell tennie annak, aki a tavalyi év egészében vagy egy részében szüneteltette tevékenységét? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves tájékoztatásukat egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék képzésével kapcsolatban. 2012. évben az egyéni vállalkozó 2,5 millió forintot fejlesztési tartalék címén elszámolt, melyből 2013. év folyamán beruházást hajtott végre 1,2 millió forint értékben. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó hogyan tartja nyilván a fejlesztési tartalékot? Mikor képezhet, és mennyit? Ha maradt fel nem használt fejlesztési tartalék a 2013. év zárásánál, képezhez-e újra tartalékot ingatlan-felújítás, beruházás címén? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Szabó Anita

Egyéni vállalkozó Kérdés

Rövid az idő a bevallásig, mégis tisztelettel kérem szíves válaszukat az alábbiakra: év végén nem volt időm átutalni szállítóimnak tartozásom összegét, holott sokkal tartoztam nekik is, és a vállalkozásom indulásához kapott pénzzel is. Sajnos bankszámlámon és az üzlet pénztárában is benn maradt néhány napi bevételem. Könyvelőm szerint ezt most szja -és járulék is terheli, mert nem kifizettem belőle tavaly az adósságom, hanem bár tartoztam nagy összeggel, zárókészpénzem sok volt az év végén (még most is van adósságom ebből). Idén nincs is meg ez a pénz, mert kifizettem belőle részben a szállítóimat, és még nem is volt elég valamennyi tartozásomra. Nincs miből fizetnem "jövedelem" után adót, mert pénzem nincs. Ha szja-t kell fizetnem, akkor a szállítóknak nem tudok hetekig fizetni, tőlük nem kapok árut, így nem lesz bevételem, és így tovább. Elkerülhető-e a jövedelemadóm, hiszen a pénz nem jövedelmem, hanem tartozásom fedezete. Köszönettel várom szíves válaszukat.

Lízingelt személyautó Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok. Nyíltvégű lízinggel vettem egy személyautót, mely után fizetem a cégautóadót, a vállalkozásban nagyjából 75-80 százalékban használom (útnyilvántartást vezetek) az áfát is ennek arányában számolom el. Kédésem az lenne, hogy az értékcsökkenést hogyan kell elszámolni, ugyanilyen arányban, vagy csak egyszer átalány értékcsökkenést, ami maximum a vételár 10 százaléka. Köszönettel.

Saját gépkocsi használata Kérdés

T. Szakértő! Az egyéni vállalkozó havi 500 kilométernek megfelelő költséget számolhat el a személygépkocsi üzemi célú használata miatt. Kérdésem: ha ezt az elszámolási módot választom, akkor kötelezően minden hónapban el kell számolnom az 500 kilométert vagy lehetőség van arra, hogy csak abban a hónapban, amikor tényleg használtam, és csak annyit, amennyit használtam akár legyen az 100 kilométer?

Kft. ügyvezető járuléka egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Egy kft. ügyvezetője személyesen is közreműködik, de nem vesz föl jövedelmet. Mellette egyéni vállalkozó, ahol megfizeti a járulékait. A társaságnál van-e valamilyen fizetési kötelezettség utána?

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben, 36 órát meghaladó foglalkoztatás mellett egyéni vállalkozó megszünteti vállalkozását. Milyen bevallási és befizetési kötelezettségei vannak a NAV felé, milyen határidőkkel?

Szja-bevallás benyújtási határidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a magánszemélyt 2014. 01. 13-án vették egyéni vállalkozói nyilvántartásba, a 2013-ra vonatkozó 53-as bevallást már 02.25-ig be kell benyújtania? 2014.01.13 előtt csak munkavállalóként dolgozott és szerzett jövedelmet. Válaszukat előre is köszönöm.

Szolgálati idő Kérdés

Azt szeretném pontosítani, hogy abban az esetben, ha egy egyéni vállalkozó 2001-2010 között rokkantnyugdíjas volt, de az egyéni vállalkozását ekkor is működtette, és volt válllakozói kivétje, fizetett maga után. Egészségi állapota rendbe jött, 2011-től ismét főfoglalkozású egyéni vállalkozóként folytatja a tevékenységét. 2020-ban lesz jogosult öregségi nyugdíjra. A szolgálati időbe beszámítódik-e a korábbi rokkantnyugdíj mellett végzett tevékenység? Ugyanez a kérdésem arra az esetre is vonatkozik, ha rokkantnyugdíj mellett alkalmazotti munkaviszonyben foglalkoztattak magánszemélyt. Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó áttérése katára Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok, vállalkozói szja szerint adóztam 2012-ben. Bejelentkeztem kisadózónak 2013-tól. A 2012. 4. negyedévi szolgáltatási díjamról (ami folyamatos szolgáltatás) 2012.12.31-én állítottam ki a számlámat. A számla teljesítési időpontja és fizetési határideje 2013.01.15. A számla értékét 2013-ban kapom meg. Ez a bevétel már a katás időszak bevételének számít? Előre is köszönöm válaszát.

Hobbi varrástanfolyam Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan: egyéni vállalkozó varrónő, férfi-női ruhakészítő középiskolai végzettséggel hobbi varrástanfolyamot indítana. Milyen egyéb végzettség és feltétel szükséges a tevékenység megkezdéséhez?

Gépjármű költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a férje tulajdonában levő személygépjárműre szeretné elszámolni a havi 500 kilométernek megfelelő költséget. Az Szja tv. 11. melléklet 12. pontjában az áll, hogy „az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja”. Ez esetben sajnos az a helyzet, hogy a járművet év közben eladták, a forgalmi engedélyről és a felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvényekről nincs másolat. Csak a gépjármű megvásárlását és eladását igazoló adásvételi szerződések állnak rendelkezésre. További probléma, hogy a kötelező felelősségbiztosítás a gépjármű-tulajdonos édesapjának a nevén volt. Gondolom, hogy akkor ő lehetett a gépjármű üzembentartója. Ez vajon már önmagában kizárja a költségelszámolás lehetőségét? Ha nem zárja ki, akkor a költségelszámoláshoz elégséges lehet az adásvételi szerződések megléte, és egy, a biztosítótól beszerzett igazolás a díjak befizetéséről? Köszönöm válaszukat.

Egyéni vállalkozó mobiltelefon költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önfoglalkoztató egyéni vállalkozó (alkalmazottja nincs) számlás mobiltelefon költségének az elszámolására milyen lehetőségek vannak abban az esetben, ha nem akar bajlódni híváslista alapján a hivatali és magánhívások tételes elkülönítésével? Köszönöm válaszukat.

Őstermelő és egyéni vállalkozó is? Így juthat ki a könyvelési útvesztőből Cikk

Egy magánszemély áfás őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenységet is végez. Milyen szabályok szerint kell nyilvántartania, hogy milyen forrásokból mely tevékenységét finanszírozza, illetve mit költ a saját szükségleteire? – kérdezte olvasónk. A rendkívül összetett kérdéssorozatra Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink