4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Csed alapja Kérdés

Az egyéni vállalkozó 2015. 04. 30-ig heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezett. Ez idő alatt egyéni vállalkozásából vállalkozói kivétet nem számolt el. 2015. 05. 21-től csedet igényelt. Május hónapra a 1558-as bevallásában 180 ezer forintot vallott be, és fizette meg a járulékokat. Kérdésem, hogy mi lesz a csed alapja a 180 ezer forint, vagy – mivel főállású egyéni vállalkozóként nem telt el 30 nap – a 101 500 forint 150 százaléka? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Kiss Ferencné

Egyéni vállalkozó Kérdés

Egyéni vállalkozó külföldi munkavégzés idejére elszámolhatja-e a 285/2011. (XII. 22.) kormányrendelet szerinti napidíjat? Ez megfele-e az szja törvény 11. sz. melléklet 19. pontja szerint elismert költségnek?

Egyéni vállalkozó külföldi bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó ügyfelem bevételének túlnyomó része Ausztriából fog származni, amely meghaladja a 10 ezer eurót, átlépi az alanyi mentes határt is. Csak közösségi adószámmal rendelkező ügyfeleknek számláz. Milyen teendői vannak? Kell-e Ausztriában adószámot váltania, és oda bevallást beadnia? Köszönettel!

Szja-ról katára való áttérés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szja alá tartozó vállalkozó vagyok, akinek főállású munkaviszonya 08.19-cel megszűnt, így szja szerint főállású vállalkozó lettem... Célszerűbb áttérnem a katázásra, hogyan tehetem meg, mikortól és milyen nyomtatványon? Illetve főállásom megszűnése miatt milyen bevallásokat kell beadnom a változásról? Az szja szerint milyen járulékfizetési kötelezettségem adódik 08. hóra vonatkozóan? Köszönöm válaszát!

Egyéni vállalkozó, társas vállalkozó szocho adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az lenne a kérdésem, hogy 2012, 2013, 2014 évben igénybe lehet-e venni szochokedvezményt társas vállalkozó rokkant nyugdíjas járulékfizetésekor? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Bores Lászlóné

Egyéni vállalkozó Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó, akinek fontos a munkájához, hogy hogyan van felöltözve, elszámolható-e ruhaköltséget, ha igen, van-e teher rá és mekkora?

Az iparűzési adó alapja egyéni és társas vállalkozás esetén Kérdés

Azt hallottam, hogy míg egy társaságnál a rezsiszámla értékét elfogadják anyagnak (mért áramdíj,hődíj,vízdíj), anyagköltségként, az egyéni vállalkozó nem veheti figyelembe az ipa számításánál. Vagy például ha veszek irodaszert, számlatömböt, bélyegző házat. Kérem segítségüket! A helyi adó törvény konkrétan hol rendelkezik erről? Köszönöm

Egyéni vállalkozó cégautó adó fizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e cégautóadót fizetnie annak az egyéni vállalkozónak, aki saját tulajdonú személygépkocsiját használja a munkavégzéshez? A havi kilométer-elszámolása változó, adott esetben kevesebb, mint 500 kilométer (itt ha jól tudom nincs bizonylatolási kötelezettség) de néha jóval több. A gépjárműhöz kapcsolódó kiadások (üzemanyag, javítás, mosás stb.) elszámolása adott időszakban függ a jármű által megtett futásteljesítményétől? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó telefonköltségének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak, függetlenül attól, hogy főállású vagy másodállású, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanul, a telefonköltségének elszámolásakor – figyelembe éve az szja törvény 3. sz. mellékletének I/12. pontját – keletkezik-e telefonadó fizetési kötelezettsége? Alkalmazott egyik esetben sincs, a vállalkozó kifizetői minőségében jár el. Ebben az esetben szükséges-e a telefonhívásokról hívásnaplót vezetni? Válaszát előre is köszönöm!

Szünetelés és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, tevékenységét tavaly október1-jétől idén 03. 31é-ig szüneteltette. Éves bérleti jogviszonyban üzemeltet egy büfét, melynek bérleti díját két részletben (január 31-éig,és július 31-éig ) kell megfizetnie. Kérdésem az lenne, hogy a január 30-án pénzügyileg rendezett bérletidíj-előleget most júliusban a végszámlánál figyelembe vehetem-e? Mind áfa, mind költség tekintetében? Köszönettel: Fazekasné

Fizetővendéglátás - áfa Kérdés

T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 8622. Szakorvosi járóbeteg-ellátás-tevékenységgel az egyéni vállalkozó orvosi ügyeletet vállal. Kérdésem, hogy ebben az esetben is a használt személygépkocsi után jár a cégautóadó mentesség? Köszönettel K.Anna

Külföldről származó jövedelem Kérdés

Egy svájci székhelyű, Magyarországon telephellyel, fiókteleppel, képviseleti irodával nem rendelkező céggel disztribútori szerződés tervezek kötni, amelynek keretében cég által értékesített termékeket és szolgáltatásokat közvetítem jutalék ellenében Magyarországon és környező országokban. A jutalékot devizában kapom. A tevékenységet önállóan és függetlenül végzem. A disztribútor nem alkalmazottja, kereskedelmi képviselője vagy ügynöke a cégnek. A tevékenységgel járó valamennyi kockázatot és költséget viselem. Kérdéseim a következők: 1. Végezhetem-e ezt a tevékenységet magánszemélyként vagy köteles vagyok az egyéni vállalkozó igazolványt kiváltani? 2. Ha magánszemélyként végezhetem, hogyan adózok? Minek minősül az így szerzett jövedelem? El tudom-e számolni a költségeimet a bevételeimmel szemben? Az szja-ban hogyan adózik az így szerzett jövedelem? Kell-e fizetnem adóelőleget, vagy csak évente egyszer az éves adóbevallással együtt fizetem meg az adót? Kell-e fizetnem ehót és hány százalékot? 3. Ha csak egyéni vállalkozóként végezhetem ezt a tevékenységet, hogyan adózom utána? Egyéni vállalkozóként választhatok-e olyan kedvezőbb adózású megoldást, mint például a kata?

Őstermelés vásárolt alapanyag esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 6. melléklete szerint mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik. Ügyfelem családi gazdaság keretében kecskéket tart, és kecsketejet, valamint abból készített kecskesajtot értékesít. Abban az esetben, ha a saját kecskéi nem adnak elegendő mennyiségű tejet a sajtgyártáshoz, kiegészítésként vásárol kecsketejet. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, vagyis amikor nem teljes mértékben saját gazdaságban keletkezett alapanyag felhasználásával, hanem kiegészítésként vásárolt tejjel történik a termékelőállítás (sajtgyártás), akkor is alkalmazható-e az őstermelőkre vonatkozó adózás, vagy ilyenkor a tevékenység már kizárólag egyéni vállalkozóként végezhető? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdély Andrea

Bölcsődei hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó kétéves gyermeke után körülbelül havi 60 000 forint magánbölcsődei díjat fizet, melyről "alapítványi támogatás" címen nyugtát kap. Elszámolhatja ezt egyéni vállalkozóként, vagy csak munkavállalóknak jár az adómentes juttatás? Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink