4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Őstermelés vagy egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó családi gazdaságot alapított, juh- és kecsketenyésztéssel, valamint saját kecske- és juhtejből előállított sajtok értékesítésével foglalkoznak. A sajtot elsősorban nagy tételben, viszonteladónak értékesítik, de alkalomszerűen a gazdaságból közvetlenül magánszemély fogyasztó részére is történik kecsketej- illetve sajtértékesítés. Az engedélyek és a kistermelői regisztrációs szám megszerzése miatt szükséges volt a telepen egy üzletet létesíteni, napi 2 órás nyitvatartási idővel. Egyéb tevékenységet a gazdaság nem folytat. A kedvezőbb járulékfizetés miatt (egyéni vállalkozókra vonatkozó adózás helyett az előző évi bevétel 20 százaléka után) a családi gazdaság vezetője szeretné megszüntetni az egyéni vállalkozását. Kérdésem egyrészt az lenne, hogy ez a bolti értékesítés miatt megtehető-e, vagyis a boltban értékesített sajt és tej eladásából származó bevétel után is lehet-e őstermelőként adózni (egyéni vállalkozói bevétel helyett)? A másik kérdésem az lenne, hogy vonatkozik-e a bolti értékesítésre az online pénztárgép-használati kötelezettség, vagy választhatja azt is, hogy minden vevőnek számlát állít ki (aki nem adja meg a számla kiállításhoz szükséges adatokat, azt nem szolgálja ki)? Megoldás lenne-e, ha az üzletet bezárná, és kizárólag őstermelőként, háznál történő értékesítés keretében folytatná a tevékenységet? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Katás többes jogviszonyban Kérdés

Egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője vagyok. Főállású katás egyéni vállalkozóként mennyi adó fizetendő a kft.-ben az ügyvezetés után?

Egyéni vállalkozó székhelyének rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy egyéni vállalkozó, amennyiben a szüleinél lakik, elszámolhatja-e a rezsiköltség valahányad részét a vállalkozásának költségei között, az alábbi esetek valamelyikében: – felerészt tulajdonos, de nem az ő nevére jönnek a számlák, viszont családi megállapodás alapján ő is fizet a rezsiköltségbe, – egyáltalán nem tulajdonos, de az ő nevére jönnek a számlák. Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozói tevékenység csed (régi tgyás) alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozóként működött, jelenleg tevékenységét szünetelteti, mivel babája született. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az ingatlan-bérbeadást magánszemélyként folytathatja-e, mivel van egy lakása, amit kiadott albérletbe. Ez befolyásolja-e a csed, későbbi gyed jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm.

Kereskedelmi tevékenység poroltó ellenőrzésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! 712001 Műszaki vizsgálat, elemzés, tesztelés tevékenységi körrel egyéni vállalkozó poroltó ellenőrzéseket végez. Csak az ellenőrzés során cserére szoruló készülékeket szerzi be, boltot nem üzemeltet, és poroltókat sem raktároz. Szükséges-e a kiskereskedelmi tevékenység felvétele a vállalkozói tevékenységek közé? A szolgáltatás számlázásakor a poroltót külön kell-e szerepeltetni a számlán, mint értékesítés, illetve szolgáltatás részeként kell felszámítani? Segítségét köszönöm!

Nyugdíjjárulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem korábban hivatásos katonatisztként teljesített szolgálatot, és élt a korai nyugdíjazás lehetőségével, ami 2012. 01. 01-től szolgálati járandósággá változott. Ügyfelem ugyanakkor egyéni vállalkozó is, továbbá heti 36 órát el nem érő munkaviszonyt is létesített. Ha jól tudom, ügyfelemnek, mint főállású egyéni vállalkozónak a minimálbér után meg kell fizetnie minden, a főállású egyéni vállalkozókra vonatkozó minimumjárulékot. Munkabére után ugyancsak lerója az egyéni járulékokat. Ha jól tudom, tekintettel kell lenni arra is, hogy 2015-ben a minimálbér (105 000 forint) tizennyolcszorosát nem haladhatja meg a nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelem. Kérdésem a következő: az egyéni vállalkozó megteheti, hogy nem vesz ki jövedelmet adott tárgyhónapra? A minimálbér után a nyugdíjjárulékot ebben az esetben is meg kell fizetni; de mivel nem beszélhetünk megszerzett jövedelemről, vajon bele kell-e számítani az így számfejtett minimumjárulék alapját az éves összeghatárba (1 millió 890 ezer forint)? Vállalkozói kivét esetén a ténylegesen megszerzett jövedelmet kell számításba venni, vagy azt a járulékalapot is, amelyet figyelembe vettünk a járulékminimum megállapításánál? Azaz, ha például 2015 októberében csak 30 000 forint jövedelemkivétet számfejtek, akkor a 30 ezer forint vagy a 105 ezer forint járulékalapot kell számításba venni az 1 millió 890 ezer forintos korlát esetében? Segítségét előre is köszönöm!

Mellékállású egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ezúton szeretnék segítséget kérni, mert mellékállású egyéni vállalkozói igazolványomat szeretném kiváltani gépjármű-szerelési tevékenységre. Szeretnék érdeklődni, hogy az elindításhoz milyen bejelentési, bejelentkezési feladataim vannak, milyen határidőkre kell figyelnem? Segítségüket köszönettel, Mariann.

Átalányadózó egyéni vállalkozó bevételi nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az átalányadózó egyéni vállalkozó milyen formában tehet eleget a bevételi nyilvántartásnak? Ez lehet egy, az szja-törvény előírásainak megfelelően tagolt excel tábla is? Vagy csak szoftver, illetve vásárolt nyomtatvány használható? Köszönöm.

Illeték Kérdés

Ha jól értelmezem akkor a 2015. 02. 08-ai cikk (Egyéni vállalkozóból egyéni cég. Teendők, költségek) alapján egyszer illetéket kell fizetni – gépjármű, ingatlan után –, amikor egyéni vállalkozó egyéni céget alapít, és másodszor is, amikor az egyéni cég átalakul egyszemélyes kft.-vé?

Fizetővendéglátó magánszemély és egyéni vállalkozó alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély tételes átalányadózást választott a fizetővendéglátó tevékenységére, melyet a NAV törzsadatok szerint (is) magánszemélyként folytat, alanyi adómentes körben. Van egy egyéni vállalkozása is, marketing-tanácsadási területen. Erre is alanyi adómentességet választott. Az lenne a kérdésem, hogy a két tevékenységnél összességében kell nézni a 6 milliós határt, vagy tevékenységenként külön-külön elérheti azt, mivel az egyiket magánszemélyként, a másikat egyéni vállalkozóként folytatja? Ha egybe kell számolni, akkor hogyan lehet levezetni ezt az áfatörvényből? Köszönöm előre is a segítséget!

Közüzemi számla áfavisszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó nevére szóló vízdíjszámla teljesítési ideje és fizetési határideje 08.15., a vállalkozó átutalással kiegyenlítette a számlát 06. 22-én. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a júniusi vagy az augusztusi áfabevallásban igényelhető vissza a számlán szereplő előzetesen felszámított áfa? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Egyéni vállalkozó gépkocsiátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a férje nevén lévő gépjárművet használja a vállalkozásában. Elszámolhatja az 500 kilométer havi általányt személygépkocsi üzemi használata címén? Amennyiben nem, milyen módszert alkalmazhat a költség elszámolására ilyen esetben? Köszönettel: Tislérné

Egyéni vállalkozó, kiküldött és katás tb-kötelezettségei Cikk

Az utóbbi napokban többen is tettek fel járulékfizetéssel kapcsolatos kérdéseket. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk ezekre adott válaszait gyűjtöttük össze.

Üzlethelyiség magáncélú használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó saját tulajdonú ingatlanában vállalkozási tevékenységet (falatozó, büfé üzemeltetése) végez. Ebben a büfében saját családi összejövetelét tartaná, mivel a lakásában nincs akkor hely, hogy több személy elférjen. Hogyan jár el helyesen? Egyáltalán tarthat az üzlethelyiségben saját "rendezvényt"? Kiírja, hogy szabadság miatt zárva? Ha igen, akkor amit elfogyaszt a család, azt a pénztárgépbe ugyanúgy be kell ütni, vagy az elfogyasztott italról, üdítőkről készítsen egy leltárt, s ezzel az összeggel csökkentse az árubeszerzését? Segítségüket köszönöm.

Egyéni vállalkozó táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszony melletti katás egyéni vállalkozónak is jár-e táppénz vállalkozói jogviszonya után? Ha igen, mi a táppénz számításának alapja? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink