4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Tagi kölcsön elengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy egyéni vállalkozó, amennyiben meg szeretné szüntetni a vállalkozását, de a vállalkozásban lévő tagi kölcsön összegét nem tudja kifizetni, hogyan történik annak kivezetése, illetve elengedés esetén milyen adóvonzata van? Köszönöm.

Vételi jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vételi jegy könyvelésével kapcsolatban kérnénk segítséget. Áfakörös egyéni vállalkozó használt, illetve teljesen tönkrement tárgyi eszközöket összesítő nyilvántartásában szereplő eszközöket (például létra, talicska) eladta egy hulladékátvevőnek. Erről vételi jegyet kapott. A kapott vételi jegyet értékesítés bevételeként lekönyveljük. Kérdésünk, hogy ez az áfát érinti-e? És van-e még valami teendő? Köszönöm a szíves segítséget.

Zenész egyszerűsített foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó (zenész) az együttese tagjait egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatja. A foglalkoztatottak (zenészek, énekesek) nem szakképzett zenészek (nincs erről sem középiskolai, sem főiskolai végzettségük, amatőrök). Az egyéni vállalkozó a foglalkoztatás miatt a feor 2724 alatt tevékenykedik, napi munkabérük jóval meghaladja a minimum kifizetendő díjat (még a garantáltat is): 900 forint/óra. A feor besorolás csak azért ezzel a számmal történik, mert nem találtunk mást, ami esetleg amatőr zenészt jelentene. A kérdés lényege az, hogy a feorbesorolása meghatározza-e azt, hogy a foglalkoztatás szakképzettséget igényel-e? Problémát okoz ugyanis, hogy a kifizetésről kiállított igazolásra mit írjunk. Középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakör-e ez? Hiszen a mentesített keretösszeg meghatározásánál ennek nagy szerepe van. Az egyéni vállalkozó nem várja el sem azt, hogy érettségizett legyen, sem azt, hogy szakképzett legyen. Az óradíj minden foglalkoztatottnál egységes, 900 Ft/óra. Azzal, hogy a 2724 feor alatt foglalkoztatunk, az már azzal egyenértékű, hogy kell a középfokú képesítés, és így a garantált bérminimumhoz kell a mentesített keretösszeget számolni? Egyáltalán van-e jelentősége a feor besorolásnak? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó – nincs alkalmazottja Kérdés

Főfoglalkozású, illetve kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozónak – nincs alkalmazottja – kell-e nullás 1508-ast vagy NY-nyilatkozatot beadnia?

Fejlesztési támogatás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétmillió forint beruházási támogatást kapott a vállalkozó, amiből több, 3-400 ezer forintos eszközt vásárolt. Ha jól értelmezem, akkor a vállalkozó egyösszegben elszámolhatja a beszerzett eszközöket a beruházási támogatás erejéig, és a jövőben értékcsökkenést sem kell elszámolni az eszközök után. Köszönettel.

Egyéni vállalkozó és a csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó nem számol el vállalkozói kivétet. Ebben az esetben is igaz az, hogy a szerződés szerinti jövedelmeként a minimálbér másfélszeresét lehet figyelembe venni a csed, illetve a gyed összegénél? Ha mondjuk a főállásában havi 150 ezer bruttó jövedelmet kap, akkor ehhez még hozzászámítható a mellékállású egyéni vállalkozásban a minimálbér másfélszerese, annak ellenére hogy semmilyen vállalkozói kivétet nem számolunk el? Mind a csednél, mind a gyednél össze kell számolni a két biztosítási jogviszonyban elért, illetve figyelembe vehető ellátási alapot?

Bérbeadás saját egyéni vállalkozásnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában lévő ingatlant szeretne bérbeadni saját egyéni vállalkozásának. Van-e erre lehetősége? Ilyen esetben, ha ez lehetséges, adószámot kell-e erre a tevékenységre igényelnie (számlakibocsátás szükséges az egyéni vállalkozás számára, ha jól tudom, ehhez mindenképp kell adószám)? A bérbeadás adóvonzata a 16 százalék szja, illetve évi 1 millió forint felett még 14 százalék eho lesz érvényes a magánszemélyre? Az szja és eho alapja a költségekkel csökkentett (legfeljebb a bevétel 50 százalékáig) bevétel lesz? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállakozó (áfás) haszongépjármű vásárlása Kérdés

Évközben mikor és milyen feltételekkel érdemes vásárolni haszongépjárművet? Mit takar a kétszeres leírás a hirdetésekben, analitikus nyílvántatások és a pénztárkönyv vezetése?

Őstermelő, magánszemély, vállalkozó: így árulhat saját virágot Cikk

Jeles névnapok, ünnepek alkalmával elborítják a piacokat, virágüzleteket a csokrok, koszorúk és cserepes dísznövények. Ilyenkor még az utcasarkokon, aluljárókban, sőt gyakran a kertes házak kapujában is kínálják a virágokat. Cikkünk a virág- és dísznövénytermelő, -értékesítő magánszemélyekre vonatkozó legfontosabb adózási szabályokat ismerteti.

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. évtől evaalany szeretne lenni. Jelenleg kataalany, decemberben kíván átjelentkezni az eva alá. Kérdésem az lenne, hogy jelent-e akadályt az, hogy augusztusban egy hónapra szüneteltette a tevékenységét? Köszönettel: Vágner Emília

Átalányadós egyéni vállalkozó egyéb közterhei kiegészítés Kérdés

Ebben a témában megjelent 2015. 09. 19-én közzétett válasz az ipa alapjára átalányadós esetén nem ad választ. Ezt a 1990. évi C. törvény 39/A § (1) bekezdés a) pontja és (2) bekezdés válaszolja meg, ha jól értelmezem, akkor az ipa alapja az szjaalap/bevétel-vélelmezett költségátalány/120 százalékának a 80 százaléka. Elég nehezen értelmezhető a törvényből! Kérdésem, hogy jól értem-e az ipaalapot?

Átalányadós egyéni vállalkozó egyéb közterhei Cikk

Átalányadózást választó egyéni vállalkozó eredményének adókötelezettségének levezetését kérte olvasónk. Azt kérdezte: kell-e ez esetben fizetni a vállalkozói szja-t és az ehót, mert a törvényből csak azt olvasta ki, hogy összevontan adózik. További kérdése: mi az iparűzési adó alapja? Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Egyéni vállalkozó alanyi adómentességi határa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó esetében hogyan értelmezendő az áfatörvény 188. § (1) bekezdésében az alanyi adómentesség felső értékhatáraként megfogalmazott "...összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték összege..."? Ez pénzügyileg rendezett bevételt, azaz az általa kiállított számlák értékéből csak a már megtérített pénzösszeget jelent? Avagy az átutalásos fizetési móddal kiállított számlák értéke is beleszámítandó az értékhatárba, még akkor is, ha azok ellenértékét még nem kapta meg, azaz még nincsenek kiegyenlítve? Köszönöm válaszát!

Egyéni vállalkozó táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozói jogviszonnyal rendelkező ismerősünk egyidejűleg társas vállalkozó is, aki havi minimáljárulék-fizetési kötelezettségének a társas vállalkozásában tesz eleget. Egyéni vállalkozóként nem vesz ki jövedelmet, és nem fizet járulékot. Ismerősünk jogosult lehet-e táppénzre az egyéni vállalkozói jogviszonyára tekintettel? Válaszát előre is köszönjük.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként bérleti díjat számlázna, az ügyfél egyrészt magánszemély, másrészt egyéni vállalkozó, harmadrészt pedig kft. A számlák kiállítása és az adózás hogyan történik a három félnél? Köszönettel: K. Mónika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink