4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Rokkantsági ellátás melletti kereset Kérdés

Tisztelt Szakértő! A rokkantsági ellátás melletti kereset nem haladhatja meg a minimálbér 150 százalékát 3 hónapon keresztül. Kérdésem: 1. A rokkantsági ellátás megszüntetése szempontjából az egyéni vállalkozónál mit kell jövedelemnek tekinteni: a tényleges jövedelemkivétet, vagy függetlenül a tényleges jövedelemtől, a minimálbért (illetve szakképzettséget igénylő főtevékenységnél a garantált bérminimumot)? 2. Ha az egyéni vállalkozó munkaviszonyt létesít, kevesebb, mint heti 36 órában, akkor az egyéni vállalkozásban továbbra is meg kell fizetni a teljes járulékokat. Ebben az esetben mi a jövedelem? 3. Ha az egyéni vállalkozó heti 36 órában vagy hosszabb munkaidőben munkaviszonyt létesít, akkor az egyéni vállalkozásban csak a tényleges jövedelemkivét után fizet járulékot. Ebben az esetben csak a munkaviszonyból származó keresetet kell figyelembe venni?

Fiatal gazda támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó fiatal gazda támogatást kapott. Hogyan történik az elszámolás, ha a beruházás több évet érint? Válaszukat köszönöm.

Egyéni vállalkozó – nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Egyéni vállalkozó lízingszerződése 8,5 millió forint, a gép nettó értéke. Üzemi gépet lízingelt nyílt végű pénzügyi lízing keretében 2015. 10. 01-től 2018. 08. 01-ig. Hogyan számolhatom el a pénzforgalmi szemléletű könyvelésben? A havonta kiállított lízingdíjat a számla alapján elszámolom bérleti díj címén? A NAV telefonos ügyfélszolgálata szerint az szja-törvény 11. számú mellékletének II./21. pontját nem kell alkalmaznom, mert a 3. § 47. pontja definiálja a lízing fogalmát, és ez alapján csak a 1997. január 1. előtt kötött ügyletekre kell alkalmazni. Köszönöm válaszukat.

Szolgáltatást végző őstermelő Kérdés

Egy áfaalany egyéni vállalkozó egy kompenzációs feláras őstermelőtől szántást, boronálást rendel. A szolgáltatást milyen bizonylatolás követi? Az őstermelő hogyan vallja be a szolgáltatásból származó bevételt?

Őstermelő-vállalkozó Kérdés

Adva van egy virágtermesztő őstermelő, aki egy nagy piacon árulja a virágait. Az idén felszólította a piac, hogy váltsa ki a vállalkozói igazolványt, mert főleg nagyobb ünnepeken árul gyertyát, mécsest, koszorút stb., és az nem fér bele az őstermelőibe, amire az árusítói helyet kapta! Most egy adószámon működik mind a kettő. Volt két alkalmazottja az őstermelőnek, szeretné, ha átjelenteném a vállalkozásba. Oké, hogyan, ha egy adószámom van? A bérleti díjat az őstermelőnek számlázzák, holott egy része a vállalkozóé kéne, hogy legyen, a piac nem hajlandó megbontani, sőt, kezelni sem tudja az egy, de mégis két egységet. Az szja-bevallás még egyelőre nem tudom, hogyan megy majd, de most így is nagy zavarban vagyunk, mind a piac, mind a 85 éves néni, mind pedig én, mint a könyvelője. A NAV-ot felhívtam, halvány segédfogalmuk nem volt! Kérem a segítségüket! Köszönettel: Cziráky Istvánné

Mezőgazdasági vállalkozó minimum járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy főállású mezőgazdasági egyéni vállalkozó, növénytermesztési főtevékenységgel (011101) fizetheti-e járulékait a minimálbér figyelembe vételével vagy a garantált bérminimum alapján kell lerónia azokat? Gyakran olvasható, hogy amennyiben besorolható a végzett tevékenység a 9-es feor kód alá, akkor elegendő a minimálbér is. Ön szerint besorolható a növénytermesztés 9331 kód (egyszerű mezőgazdasági foglalkozású) alá? Vajon az adóhivatal álláspontja megengedő a kérdésben? Köszönöm.

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Az adóhatósági ellenőrzés sokunkat érinthet, függetlenül attól, hogy vállalkozunk, vagy sem, van-e bevallási kötelezettség alá eső jövedelmünk. Az adóellenőrzést akár egy ingatlan vagy egy nagyobb értékű gépjármű vásárlása is kiválthatja. De okozhatja egy megromlott üzleti, baráti vagy házastársi kapcsolat miatt tett feljelentés is.

Egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiakban. Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2012. 01 .01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét, és most meg is szeretné szüntetni a vállalkozását. 2008. 09. 30-án vásárolt egy Renault Trafic Komfort tehergépjárművet 4 821 000 forint plusz áfa értékben. Értékcsökkenési leírás 5 év, 20 %. A tehergépjárművet 2008. 10. 02-án üzembe helyezte. 2011. 12. 31-én (a szünetelés kezdetekor) a tárgyieszköz-karton szerint a gépjármű nettó értéke 1 689 726 forint az elszámolt értékcsökkenés 3 131 274 forint, és a leírás vége 2013. 10. 01. 2011. 09. 30-án az RCI Lízing Zrt. felé a gépjármű értékét teljes összegben rendezte. 2008. évben a gépjármű után az áfát, 964 200 forintot, visszaigényelte. A 2008. évi szja-bevallásában az adózás utáni vállalkozói jövedelmet a csökkentő tételeknél, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök nettó értékénél a 4 821 000 forint szerepel. A gépjárművet nem szándékozik eladni, szeretné azt tovább használni magánszemélyként. A tevékenység megszüntetésekor hogyan kell eljárni a visszafizetendő áfa összegének helyes számításakor, az szja-bevallásban a gépjármű jelenlegi értékének, a fizetendő szja összegének helyes meghatározásakor, bevalláskor? Nagyon köszönöm a segítséget.

Fenyőültetvény-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfa hatálya alá tartozó mezőgazdasági vállalkozás értékesítené a fenyőfa-ültetvényét (lábon) egy szintén áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak. Maga a föld nem tulajdona az eladónak, tehát árut értékesít bérleti joggal. Az értékesítő a kibocsátott számlán jogosan tünteti-e fel az áfát? Amennyiben igen, levonásba helyezheti-e a vállalkozó? Köszönettel.

Ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként működő ügyvéd ügyvédi irodává alakulna. Hol kell ezt bejelenteni? Milyen jogszabály rendelkezik erről?

Művészeti tevékenység Ausztriában Kérdés

Kedves Szakértő! Jelenleg gyesen lévő, heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vagyok egyéni vállalkozó. Művészeti tevékenységet folytatok, operettgála műsorokkal lépek fel. Most lehetőségem adódott ausztriai fellépésre is. Kérdésem ehhez kapcsolódóan a következő lenne: 1. Mint alanyi mentes egyéni vállalkozónak milyen számlát kell kiállítanom? Euróban, vagy forintban számlázhatok? Közösségi adószámom nincs. 2. Az adót a magyar vagy az osztrák adózás szerint kell leróni? 3. A megbízásról szóló szerződésbe bele kell-e írni, hogy a megbízó osztrák fél az adó összegét levonja, és befizeti? 4. Mivel ezek nem egyszemélyes műsorok, vendégművészek is fellépnek. Ebben az esetben ők, mint alvállalkozók hogyan számláznak felém, milyen számlát kell nekik kiállítaniuk? Megköszönve várom válaszukat.

Okmányirodai nyilvántartási szám kérdéshez hozzászólás Kérdés

Tisztelt Bartha László Úr! Úgy tudom, az egyéni vállalkozónak fel kell tüntetni a számlán a nyilvántartási számát, amennyiben tévedek, kérem javítson ki. "A 2009. évi CXV. törvény 16. § (4) értelmében az egyéni vállalkozó gazdasági tevékenysége során az "egyéni vállalkozó" megjelölést (vagy annak e.v. rövidítését) és nyilvántartási számát neve (aláírása) mellett minden esetben köteles feltüntetni." Ez különbözteti meg az "adószámos magánszemély" számlájától.

Áfa alanyi mentesség választása Kérdés

Kérdésem a következő: egy szeszfőzdét üzemeltető egyéni vállalkozó választhatja-e az áfában az alanyi mentességet, ha sem a 2014., sem a 2015. évben nem érte el a 6 millió forint árbevételt, és várhatóan 2016-ban sem éri el? Márkus Jánosné

Kata és családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is (ő a családi gazdaság "feje"), egyéni vállalkozói tevékenységét – ami nem kapcsolódik a családi gazdaság tevékenységéhez – végezheti mellékállású kataalanyként? Van főállású munkaviszonya is. Kataalanyként lehet őstermelő is egyben? Egy adószáma van. A 6 millió forintos korlátot összevontan kell figyelembe venni, tehát az egyéni vállalkozásból származó bevétele összeadódik a családi gazdaság bevételével?

Okmányirodai nyilvántartási szám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérem az alábbi kérdésben: Egyéni vállalkozó esetén, ha számlát bocsát ki, kötelező-e a számláján az okmányirodai nyilvántartási számát szerepeltetni? Az áfatörvény 169. §paragrafusa tartalmazza-e ezt? Köszönettel: Tóth Mária

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink