4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó így érvényesíthet kisvállalkozói kedvezményt Cikk

Meghatározott feltételekkel az egyéni vállalkozók is érvényesíthetnek kisvállalkozói kedvezményeket. Összegyűjtöttük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen szankciókkal jár, ha valaki megszegi a kedvezmény előírásait.

Feltöltőkártyás telefon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elszámolhatja-e az egyéni vállalkozó, illetve őstermelő a telefonfeltöltést? Lehet-e utána áfát (70 %) levonni? Válaszát előre is köszönöm.

500 kilométer Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szja-törvény személygépkocsi-fogalma szerint a vegyes használatú, 2500 kilogramm megengedett össztömeget meghaladó gépjármű már nem minősül személygépkocsinak. Kérdésem az lenne, hogy ebbe a körbe a forgalmi szerinti tehergépkocsi tartozik? Amennyiben a forgalmi szerint személygépkocsi és az együttes tömege 2730 kilogramm, a szállítható személyek száma 8 fő, akkor elszámolható az 500 kilométer? Mit értünk "vegyes használatú" járműnek? Egyéni vállalkozó autómentéssel foglalkozik. A tevékenység végzéséhez használt jármű nincs bent a vállalkozásban, időnként használják a vállalkozási tevékenység érdekében. Az szja-törvény melléklete szerint a kizárólag üzemi célú jármű esetén számolható el költség. Ebben az esetben hogyan tud az egyéni vállalkozó költséget elszámolni a tehergépkocsija után? Köszönöm válaszát!

Egyéni vállalkozó apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó készletet szeretne apportálni egy újonnan alakuló kft.-be. Egy részét, mint tőkebetétet a jegyzett tőkébe, más részét pedig tőketartalékba helyezi a társaság. Kérdésem lenne, jól értelmezem-e, hogy az apportálónak nem keletkezik áfafizetési kötelezettsége, és a kft.-be sem kell sem fizetendő, sem levonandó áfaként szerepeltetni? Kérdésem lenne, továbbá, hogy az egyéni vállalkozónak ezt adóalapot képező bevételként kell-e szerepeltetnie? Köszönöm a válaszát!

Praxisjog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó a fogorvosi praxisjog után fizetendő illetéket leírhatja-e költségként a vállalkozásában? Válaszát előre is köszönöm!

Ön dönt: nyereségminimum vagy NAV-ellenőrzés Cikk

Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából, ha az egyéni vállalkozás egész évben veszteséges? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné, az Adózóna szakértője válaszol. Kiderül, mikor nem kell bevallást kiegészítő nyomtatványt kitöltenie az egyéni vállalkozónak, ugyanakkor az is, hogy mikor kell számolni az esetleges adóhatósági ellenőrzéssel.

Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki 1956 augusztusában született, 2011. év elejétől rokkantsági ellátást kap a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól (egészségkárosodása 83 százalékos) , mellette a Magyar Államkincstár folyósít neki fogyatékossági támogatást is. Az egyéni vállalkozó nem szüntette meg a vállalkozását, folyamatos a működése, bevétellel rendelkezik, és nincs főállású munkaviszonya, vagy egyéb jogviszonya mellette. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben neki meg kell fizetni a minimum járulékalap után a járulékokat, ha igen, akkor minden járulékot meg kell fizetnie, amit a "normál" főállású egyéni vállalkozóknak? Köszönöm a segítséget!

Köztisztviselő lehet-e vállalkozó? Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy egy egyéni vállalkozó, aki alkalmazottat foglalkoztat, és ő főállásban elhelyezkedne az önkormányzathoz köztisztviselőként, ezt megteheti-e? A jegyző, mivel egyéni vállalkozó, azt mondta, hogy összeférhetetlen, de még meggondolja, hogy felveszi-e a hölgyet a hivatalhoz 40 órás munkaviszonyba. Azt tudom, hogy, ha a köztisztviselő valamilyen gazdasági társaság tulajdonosa, akkor azt be kell jelenteni a jegyzőnek, mint munkáltatónak, hogy hol, és milyen százalékban tulajdonos. De, hogy a társaságban lévő tulajdonjogát megtilthatnák, vagy a munkába állás feltétele lenne, hogy ne legyen sehol tulajdonrésze, arról nem tudok. Az egyéni vállalkozó is hasonló, mivel ő nem dolgozik a vállalkozásban folyamatosan, mert van alkalmazottja, aki ellátja a munkát a megállapodásuk alapján. Sajnos nem ismerem a jelenlegi jogszabályt erre az esetre vonatkozóan, főleg azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha már vállalkozó; akkor fel sem vehetik, vagy, ha köztisztviselőként akar vállalkozó lenni, akkor ezt meg sem teheti? Éedekelne, hogy gazdasági társaságnál is ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e a köztisztviselőkre?

Egyéni vállalkozó kedvezményei, költségei és adója Cikk

Számos kérdést feszegetett az egyéni vállalkozó fejlesztéshez, beruházáshoz fűződő kedvezmények érvényesítésével kapcsolatban olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő átfogó választ adott.

Átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású, átalányadós egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme a következőképpen alakul: január-március: 0 forint, április: 498 ezer forint. Januárban, februárban, márciusban megfizeti a garantált bérminimum után a járulékokat. Április hónapban a 498 ezer forint után kell megfizetnie azokat, vagy beszámíthatja az előzőleg megfizetett járulékok alapját, azaz a 366 ezer forintot, így a járulékalapja 132 ezer forint áprilisban? Köszönöm válaszát!

Alanyi adómentes külföldre szolgáltat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó fordítással foglalkozik. Ügyfelei többnyire külföldi cégek, szolgáltat EU-tagokban és harmadik országban működő vállalkozásoknak is. Kérdésem, hogy mely esetben mit írjon a számlára? Eljárhat-e a fenti esetekben alanyi adómentesként, vagy más hivatkozást kell a számlán feltüntetni? Köszönettel: Vágner Emília

Egyéni vállalkozó veszteség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egész évben veszteséges. Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából? Köszönöm!

Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni Cikk

Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.

Rokkantsági járadék mellett egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági járadékban részesülő hölgy egyéni vállalkozóvá vált. A nyugdíjfolyósító oldalán az az információ szerepel, hogy munkaviszony mellett továbbra is részesülhet rokkantsági járadékban. Az egyéni vállalkozásra is igaz ez? (Ha igen, akkor, ha lehetséges pontos hivatkozást is szeretnék kérni.) Illetve teljeskörű szochokedvezmény megilleti, mint egyéni vállalkozót? (Össz szervezeti egészségkárosodása 83 %) Valamiféle jelentési kötelezettség terheli-e a nyugdíjfolyósító felé? Köszönettel: Papp Mónika

Egyéni vállalkozó – hitelkártya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozás indítása előtt kivált egy hitelkártyát, amivel kedvezményesen tud vásárolni. A vállalkozás működése során rendszeresen tárgyi eszközöket vásárol a kártyával. Mivel egyszeres könyvelése van, helyesen járunk el, ha készpénzként kiírjuk a pénztárból a pénzt, amit ő befizet a hitelkártyájára? Vagy egyáltalán így elszámolható a költség? Mi a helyes eljárás ebben az esetben, hogy szabályosan elszámolható legyen a tárgyi eszköz ára?! Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink