938 találat a(z) csed cimkére

Katás bt. tagja csedre megy Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Egy katás bt. kültagja december 31-re - január 1-re van kiírva szülésre. Milyen teendője van a könyvelőnek, milyen bejelentést kell tennie, hogy a csedre jogosulttá váljon a tag? Csak a szülés után, és ugyanazon az Igénybejelentő nyomtatványon, amin az egyéb alkalmazottakat? Vagy van valami, amire külön oda kell figyelni ebben az esetben? Köszönöm a választ, üdvözlettel. Előfizető.

Csed jogosultság passzív gyed után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Kismama 2015. 02. 11-én született gyermekével jelenleg (passzív) gyeden van. Munkaviszonya 2015. 10. 31-én megszűnt, 2015 11. 01-től gyedet kap, 2017. 02. 11-ig, amikor 2 éves lesz a gyermeke. Ismét terhes. A szülés várható időpontja: 2017. május Amennyiben 2016. 10. hótól munkaviszonyba állt (melyben fizetés nélküli szabadságon van), ez a jogviszony beszámít-e a csed igényléséhez szükséges 365 napos biztosítási jogviszonyba? Amennyiben a gyed lejárta után áll munkaviszonyba, jogosult lesz-e a második gyermekével csedre és gyedre? Válaszát előre is köszönöm!

Amikor vissza kell fizetni a táppénzt, baleseti táppénzt, csedet, gyedet Cikk

Előfordul, hogy jogalap nélkül kap a magánszemély táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed) vagy gyermekgondozási díjat (gyed). A vonatkozó törvény egyértelmű és pontosan megfogalmazza, hogy az ellátást megállapító szerv mennyi időn belül, milyen módon követelheti vissza az így kiutalt ellátást. Az alábbiakban ezeket a szabályokat részletezzük.

Csed számítási alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély várhatóan 2017. június 15-én fog szülni. 2015 szeptemberéig gyesen volt, majd azóta különböző munkahelyeken, de megszakítás nélkül volt munkaviszonya 2016. augusztus 31-éig, minimálbér körüli fizetésért. Ezt követően egy nap megszakítással, szeptember 2-ától munkanélküli segélyen van december 2-áig. A terhesség alatt tervezi egyéni vállalkozás nyitását, azonban nem tudom, mit tanácsoljak neki, hogyan célszerű a járulékokat megfizetnie. A katás vállalkozást kizártuk, mert abban az esetben elég alacsony az egészségbiztosítási járulékok alapja. A kérdéseim a következők lennének: 1. Mikor érdemes kiváltani a vállalkozói engedélyt, hogy egy megfizetett magasabb járulékalap számottevően befolyásolja a csed és a gyed összegét? Az előző terhességénél veszélyeztetett óvolt, várhatóan az utolsó két hónapban táppénzen lesz majd. Ha jól gondolom, ez nem befolyásolja a csed és a gyed számítását. 2. A munkanélküli segély beleszámít-e a csed számítási alapjába? Ha megnyitja az egyéni vállalkozást rögtön a munkanélküli segély folyósítását követően, akkor az folyamatos biztosítási jogviszonynak számít? 3. Az egyéni vállalkozó a minimálbér 150 százaléka után fizeti az egészségbiztosítási járulékokat. A csed, gyed számításánál ez a 150 százalékos összeg lesz figyelembe véve alapként, igaz? Remélem, megadtam az összes szükséges információt a válaszhoz. Szakértő segítségét előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó keresőtevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Keresőtevékenységnek minősül-e, ha a főállású egyéni vállalkozó csed folyósítási ideje alatt bérbe adja fodrászoknak a székeket, amíg ő maga nem tud dolgozni? Ha igen, megoldható-e úgy a bérbeadás, hogy a csed folyósítása előtt számlázza ki ezt a féléves időszakot? Köszönöm a segítséget! Hegedűs Pálné

Tb-ellátások egy hónap munkaviszony után? Így lehetséges Cikk

Noha a tanulmányaikat júniusban befejezett pályakezdők munkaviszonya szerencsésebb esetben több hónapos, gyakran merül fel kérdésként, hogy egyhavi munkaviszony, pontosabban biztosításban töltött idő milyen juttatásokhoz, ellátásokhoz elég.

Csed/gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg (2016.05.01-től) katás főállású egyéni vállalkozóm terhes és várhatóan 2017. májusban fog szülni. Kérdés az, hogy hogyan jár jobban? Ha november 1-jétől kilép a katából és bruttó 200 ezer forint után fizeti a járulékokat, vagy 129 ezer után? Ha a 129 ezer után fizeti, akkor 193 500 forint után állapítják meg a csed/gyedet? Jól számoljuk-e, hogy a 2016.09-2017.02 havi bruttó átlagbér lesz a csed alapja? Válaszát előre is köszönöm.

Táppénz, csed, gyed: jó kis mateklecke Cikk

Hogyan számolják ki a csedet és a gyedet, ha a szülést megelőzően veszélyeztetett terhessége miatt a kismama táppénzen volt? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Utólag kifizették a tb-ellátásokat a Palóc Kft.-nél Cikk

A csődeljárás alatt álló, salgótarjáni székhelyű Palóc Nagykereskedelmi Kft. dolgozói visszamenőleg megkapják elmaradt társadalom- és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaikat – közölte az MTI-vel a Nógrád Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya pénteken.

Csedre, gyedre való jogosultság párhuzamos munkaviszonyok esetén Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Azzal a kérdéssel fordulok a tb-szakértő asszonyhoz, hogy ha a szülés idején az egyik munkaviszonyomban rendelkezem 365 nap biztosítási jogviszonnyal, a másikban még nem (kb. 185 nap meglesz), de van előtte 180 nap nappali tagozatos hallgatói jogviszonyom, akkor figyelembe veszik-e a csed, gyed megállapításánál mindkét munkaviszonyomból származó jövedelmemet? Előre köszönöm válaszát.

Táppénz, csed, gyed számítása Kérdés

Kedves Szakértők! Valaki 2017. júniusra várja a babáját, de életkora miatt már a terhessége elejétől fogva veszélyeztetett terhes, bruttó munkabére 2016.01.01-től mostanáig 130 000 forint, biztosítási jogviszonya bőven eléri a 2 évet. Mi lesz a számítás alapja, ha most 2016 októberében elmegy táppénzre, a táppénznek, később a csednek és a gyednek? Köszönettel

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: egy bt. kültagja alkalmazottként vett részt a társaság tevékenységében, majd 2013-ban szült. Semmilyen más jogviszonya nem volt, így innen indítottunk neki mindent. 2014-ben Svájcba ment, itt Magyarországon ő ezt bejelentette a hatóságoknak, és itt nem kapott gyedet, családi pótlékot, gyest, ott kint meg bejelentkezett az ottani családi jogosultságokra. A bt.-ben levő jogviszonyát nem szüntettük meg és a kültagsága is megmaradt. Most idén visszajött Magyarországra és újra bejelentette amit ahova kellett. Jelenleg ismét terhes. A kérdéseim a következők: a bt.-ben levő jogviszonyát meg kellett volna szüntetni? Egészségügyi szolgáltatást kellett volna fizetnie? És most kaphat újra táppénzt, csedet, ha a bt.-ben levő jogviszonya megmaradt? Előre is köszönöm a segítségét!

Kata, csed és munkaviszony Kérdés

Jelenleg cseden lévő (egyébként teljes munkaidős munkaviszonnyal rendelkező) anyuka és férje alapítanak katás betéti társaságot. Mivel a férj egyúttal főállású katás egyéni vállalkozó is, ő a bt. kültagja lenne, nem főállású katásként a bt.-ben havi 25 000 Ft-ot fizet; egyúttal ő a bt. ügyvezetője is. Az anyuka természetesen a csed mellett nem végez tevékenységet; később (teljes munkaidős munkaviszonyára tekintettel) szintén nem főállású katásként ő is 25 000 Ft-ot fizetne. Milyen nyomtatványon kell az anyukának bejelentenie, hogy nem végez tevékenységet, így nincs kata-fizetési kötelezettsége? Ha visszamegy dolgozni a munkaviszonyába a gyed mellett, de a vállalkozásban végzett tevékenységét még nem akarja folytatni, van erre lehetősége? Ezt milyen módon kell adminisztrálni?

Táppénz, gyed, csed méltányosságból: ki kérheti? Cikk

Ha a biztosított nem rendelkezik az ellátáshoz szükséges biztosítási idővel, akkor egyebek között a csecsemőgondozási díjra vonatkozó igényét elutasítják. Sokan azonban nem tudják, hogy ez esetben is van lehetőség arra, hogy ellátáshoz jussanak, azaz méltányosságból ellátást igényeljenek. Az egészségbiztosítás ellátások közül méltányosságból táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) és egyszeri segély nyújtható. Ezeket az ellátásokat és azok igénylését az alábbiakban külön-külön részletezzük.

Csed – kata Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Szeretnék segítséget kérni csed/gyed//kata kérdésekhez. 2007. 03. 26. – 2015. 12. 15.: alkalmazotti munkaviszonnyal rendelkeztem. 2015. 12. 16. – 2016. 03. 14.: munkanélküli/álláskeresési járadékban részesültem. 2016. 03. 15. – 2016. 09. 30.: csak a 7050 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem magánszemélyként a NAV felé 2016. 10. 01-től a havi 75 ezer forintos katafizetést választom a 136 250 forint ellátási alappal. Kislányom várható születése 2017. 01. 19., veszélyeztetett terhes vagyok. Csedre a szülést megelőző 28. naptól december 22-étől szeretnék menni (vagy ettől eltérően az esetleges koraszületés időpontjától), ezt megelőzően táppénzen szeretnék lenni novembertől vagy decembertől. Kaphatok-e táppénzt és csedet, és mekkora összeget? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink