938 találat a(z) csed cimkére

Csed alatti megbízás betéti társaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a főállású kismama csed folyósítása alatt betéti társaság beltagjaként megbízást vállalna, hogyan befolyásolja ez a csed folyósítását? Gyed esetén mik a szabályok? Köszönettel!

Táppénz után gyedszámítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk jelenleg gyeden van első gyermekével, aki 2016.02.06-án született. A dolgozó azon gondolkodik, hogy megszakítja fizetés nélküli szabadságát, és saját jogon elmegy táppénzre. A kérdés, hogy ilyenkor a táppénz, későbbiekben a csed és a gyed mi alapján fog elszámolódni? A dolgozó időközben terhes lett a második gyermekével, aki valamikor a 2018-as évben születik meg. Elképzelhető, hogy a dolgozó a táppénz miatt kevesebb csedet, gyedet fog kapni a második gyermek után, mint az első után kapott? Az első gyermekkel nem volt táppénzen. Megéri-e a dolgozónak elmenni a jelenlegi gyed mellett táppénzre? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft

Nyugdíjas – csed, gyed, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar, nyugdíjas édesapának és grúz származású édesanyának gyermekei születtek. Az édesapa szeretne csedre, gyedre, gyesre menni Magyarországon. Szeretném megtudni, hogy egyáltalán igényelhet-e az apa ilyen ellátást, valamint arról is szeretnék tájékoztatást kapni, hogy a nyugdíj felfüggesztésre kerül-e sor ebben az esetben? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna

Csed, gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk határozott idejű munkaszerződése 2017.12.31-én lejár. Időközben terhes lett, és csedre, gyedre menne. A szülés várható időpontja: 2017.11.10-e. Jogosult lesz a csedre és a gyedre is? Hogyan történik az igénylés? A munkáltató nem kifizetőhely. Előre is köszönöm a válaszukat!

Gyedszámítás szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég alkalmazottja 2017. szeptember 1-jétől veszélyeztetett terhesként táppénzen van. Munkaviszonya több mint három éve megszakítás nélküli. A szülés várható időpontja 2018. február 5-e. A csedet 28 nappal korábban, 2018. január 8-ától szeretné igényelni. A gyedet a 168 nap leteltét követően kéri. Vagyis 2017. szeptember 1-jétől a gyed jogosultságig folyamatosan valamilyen ellátásban fog részesülni. Ha jól tudom, akkor a gyed számításába sem a táppénz, sem a csed összege nem számít bele. Kérem segítségét annak megállapításában, hogy a gyed összegét a fentiek ismeretében melyik időszak jövedelme alapján fogják megállapítani. Mekkora összegre számíthat, ha a jövedelme 2017. január 1-jétől bruttó 260 ezer forint volt? Segítségét előre is köszönöm.

Ügyvezető cseden Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy vállalkozás tagja és egyben ügyvezetője csedre menne. Úgy tudom, nem lehet ügyvezető, ha cseden van, mert az keresőtevékenység. Ha ez igaz, akkor őt szabályosan ki kell jelenteni az 1041-es bejelentőlapon és tényleg keresni kell egy másik személy aki ellátja az ügyvezetést? De akkor ez esetben nem fog kapni gyedet, mert azt csak aktív jogviszonnyal járna, ezt jól tudom? Járható-e az az út, hogy mégsem jelentem ki az 1041-esen és jelentem minden hónapban a 1708-as adatszolgáltatáson és 21-es kóddal szüneteltetem a biztosítását, mint egy munkaviszonyosnál, aki fizetés nélküli szabadságon van? Egyáltalán tagi jogviszonyos ügyvezetőnél létezik olyan hogy fizetés nélküli szabadság? Köszönettel KG

Járulékfizetési 1x1 őstermelőknek Cikk

Noha a mezőgazdasági őstermelő biztosítási és járulékfizetési kötelezettségéről az Adózónán is rengeteg információ található, a témával kapcsolatban érkező kérdések száma arra utal, hogy érdemes összefoglalni a speciális tudnivalókat.

Főállás melletti egyéni vállalkozás csed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 40 órás munkaviszony melletti normál egyéni vállalkozó. Csedben fog részesülni a munkaviszonyából. Mindenhol azt hangoztatják, hogy ha felvesz valakit az egyéni vállalkozásába, akkor számlázhat. Viszont olvastam, hogy a munkáltatói tevékenység kimeríti a személyes közreműködés fogalmát. Személyesen közreműködik, mivel a munkáltatói jogokat gyakorolja, hisz bért fizet, szabadságra enged, akkor elveszíti a csedet? Köszönöm.

Őstermelőként számláz csed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező őstermelő ha a munkaviszonyából csedben részesül, akkor számlázhat-e őstermelőként úgy, hogy ne veszítse el a csed jogosultságát? Nem biztosított őstermelőként a 36 órát elérő munkaviszonya miatt, így úgy értelmezem, hogy ez nem minősül keresőtevékenységnek attól, hogy számlázik csed alatt, de azért várnék egy megerősítést. Köszönöm

Csecsemőgondozási díj, gyed, gyes igénylése Kérdés

A kismama 7 hónapos terhes. 2017. 01. 01 .óta őstermelőként fizeti a kedvezményes (előző évi ÁB 20% után) járulékot. Előtte 8 évig pedagógusként dolgozott napi nyolc órában bruttó 200 000 Ft/hó fizetéssel.Szülés után milyen ellátásra lesz jogosult? Igénybe tudja-e venni a csecsemőgondozási díjat és a gyedet, ha igen milyen összegben? Javít-e a helyzetén, ha szülés előtt a minimálbér után fizet őstermelői járulékot Őstermelőként változtathat év közben a járulékfizetés összegén?

Apa gyeden, gyed extrán Kérdés

Gyermekünk 2017. 03. 25-én született. A csed lejárt 2017. 09. 08-án. Tekintettel arra, hogy az én keresetem jóval alacsonyabb a férjeménél, úgy gondoltuk, hogy egyéb okra való hivatkozással fizetés nélküli szabadságot kérek a munkahelyemen, amihez előzetesen, szóban támogatóan állt a munkáltatóm, és a gyermeket a továbbiakban is ténylegesen én gondozom, míg a férjem dolgozik. A gyermekünk viszont csak 2017. 09. 25-én tölti be a hat hónapos kort. 2017. 09. 09. és 2017. 09. 25. között a férjem is fizetés nélküli szabadságot kell, hogy kérjen? Tanácstalan vagyok, hogy mi lenne a legcélszerűbb cselekvés. Kérem, segítsenek, hogy minél jobb döntést tudjunk hozni!

Katás egyéni vállalkozó és csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adva van egy katás egyéni vállalkozó, aki alkalmi bejelentett dolgozót foglalkoztat egyéni vállalkozásában jelenleg, mellette van 36 órát meghaladó munkaviszonya is, így nem főállású katás egyéni vállalkozó. Jelenleg 8 hónapos terhes az egyéni vállalkozó. Két kérdést szeretnék feltenni: az ő esetében hogyan kell kiszámolni az egyszerűsített bejelentésben foglalkoztatható létszámot vagy a napok számát? A másik kérdésem az, hogy a csed igénylésekor és annak folyósítása idejére a munkaviszony szünetelni fog, de mi a helyzet a katás egyéni vállalkozással és az egyszerűsített bejelentett dolgozóval kapcsolatosan? Ha jól tudom, akkor a csedet igénybe vevő anyuka kereső tevékenységet nem folytathat, így szerintem erre az időre talán szüneteltetni kellene az egyéni vállalkozói tevékenységét, melyet a csedet követően újra működtethet. Vagy egyszerűsített foglalkoztatottal – tehát az ő személyes munkavégzése nélkül – mehet tovább a katás egyéni vállalkozása, szüneteltetés nélkül? Ha a csed idejére szüneteltetni kell az egyéni vállalkozását, akkor ebben az esetben ismét kérdésként merül fel az, hogy kell ebben az esetben kiszámolni az egyszerűsített foglalkoztatott létszámot (gondolok itt a megelőző egy évre, elsősorban a csed idejére gondolva), vagy ennek napjait? Válaszát köszönöm!

Szülés utáni ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérnék segítséget: 2014. 05. 06-án született kislányom után mindhárom ellátásban részesültem (csed, gyed, gyes), ami 2017. 05. 06-án ért véget. 2016. januártól alapbérre vagyok bejelentve azon a munkahelyemen, ahol a mai napig dolgozom. Mellette 2017. február 8-ától volt egy másodállásom, itt a határozott idejű szerződésem 2017. augusztus 15-én lejárt. Következő gyermekemet 2017. október 13-ára várom. Kérdésem, hogy a fentiek alapján a határozott idejű szerződéses másodállásom beszámít-e a csed mértékébe?

Ellátásra jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018.02.hónap végére várja a kisbabáját. 2015.07.hó-2017.03.hó között szociális szövetkezet tagja volt (a díjazása után nem került eg.bizt.jár. levonásra, és eü.szolg.járulékot számfejtettek), előtte alkalmi munkavállaló volt. Majd 2017.04.hó-2017.07.hó (majdnem 4 hónapig) munkaviszonyban került foglalkoztatásra. Jelenleg nem áll biztosítotti jogviszonyban. Kérdésünk, hogy milyen ellátásra lehet így jogosult - mivel úgy gondoljuk, hogy a szociális szövetkezeti tagság időszaka nem eredményez biztosítotti időt, így a jogosultsághoz kevés? Milyen ellátásra lehetne jogosult, ha 2017.09.01-jétől elhelyezkedne biztosítotti jogviszonyba - jobb lenne ebben az esetben a helyzete? Feltételezésünk szerint a csedre - még ha biztosítotti jogviszony keretében szülne - sem lenne jogosult, azonban a gyedre még megszerezhetné a jogosultságot. A csedre, ha nem jogosult, akkor a csed idejére igényelhetne esetleg táppénzt? Ha igen, mennyi időre? És a fennmaradó "csed" időben mire lehetne jogosult? (Nagy segítségünkre lenne, ha lehetősége lenne erre a helyzetre megoldást javasolni, hogy a kismama megszerezhesse a jobb ellátásokra a jogosultságot.) Mielőbbi segítő válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.

Katás egyéni vállalkozás gyed, csed melletti jövedelem Kérdés

Katás egyéni vállalkozó gyed melletti mentességet választott. Ez idő alatt jövedelmet szerzett, de katát nem fizetett. Ekkor a megszerzett jövedelem után a 40 százalékot kell megfizetnie? Illetve szeptembertől várhatóan csedre lesz jogosult. Van rá lehetőség, hogy katás egyéni vállalkozóként alkalmazottja legyen úgy, hogy csedre jogosult maradjon?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink