938 találat a(z) csed cimkére

Táppénz, csed – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. január 1. napjával egyéni vállalkozó lett a korábban 3 év folyamatos munkaviszonnyal rendelkező munkavállalóból. Munkaviszonya 2015. december 31-ével szűnt meg. Január havi kivétje a minimálbér kétszeresét meghaladja. Korábban nem volt munkaviszony mellett egyéni vállalkozó, azt újonnan létesítette. Olvasatom szerint a 30 napi jövedelme alapján lesz jogosult a táppénz és a csed vonatkozásában. Jól gondolom-e? Köszönettel: József

Csed számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 18 hetes kismama vagyok, első gyermekem várható születési időpontja 2016. június 30. 2013. augusztus óta folyamatosan rendelkezem 8 órás munkaviszonnyal. Jelenlegi munkahelyemen, 2015. július óta dolgozom havi bruttó 320 000 forintért. Betegszabadságon, illetve táppénzen nem voltam eddig. Feladat-átszervezés következtében valószínűleg új munkáltatóm lesz 2016. április 1-jétől, ahol a bérem is változna bruttó 238 000 forintra. Feltételezzük, hogy gyermekem a várható hónapban, június végén születik. 1.) Ha április 1-jénl megváltozik a munkáltatóm, ezzel a bérem bruttó 238 000 forintra csökken, és egészen a szülés időpontjáig dolgozom, akkor a szülés időpontját megelőző harmadik hónap utolsó napján, azaz március 31-én még a korábbi munkahelyemen vagyok biztosított. Ebben az esetben a mindenkor hatályos minimálbér kétszeresének harmincad része, azaz 7400 forint szolgál a napi alapul? Jól értem ugye, hogy ez ténylegesen napi alap, azaz havi szinten bruttó 222 000 forint a csed alapja? 2.) Ha munkahelyet váltok a fentiek szerint, jól értelmezem, hogy nincs lehetőség arra, hogy a több mint két éve fennálló biztosított viszonyom ellenére sem az új munkahely szerinti buttó 238 000 forint (ami meghaladja a minimálbér kétszeresét), sem a korábbi munkahelyemen március 31-jétől visszafelé számított 180 napon átlagosan elért bruttó 320 000 forint nem lehet a csed alapja? Szíves segítségét előre is nagyon köszönöm.

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét. Munkaviszony állt fenn: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-2016. 01. 26-ig. 2016.01. 27-től főállású egyéni vállalkozó lenne a kismama. A szülés várható időpontja 2016. 08. 25. Egy hónap keresőtevékenység után megfizetné a járulékokat, és magasabb járulékalapot választana, nem a szakmás minimálbért. Mondjuk a minimálbér kétszeresét. Elegendő-e megfizetni a járulékokat a magasabb járulékalap után ahhoz, hogy a táppénz és a csed számításánál egy magasabb ellátást kapjon, vagy ez esetben a minimálbér kétszeresét ki is kellene, hogy vegye vállalkozói kivétként, és a személyi jövedelemadót is meg kell-e fizetni ez esetben? Így mi lenne az alapja a táppénznek és a csednek?

Táppénz, csed, gyed II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 01. 04-én feltett kérdésünkre köszönjük szépen a választ. Egy kérdés merült még fel: ha valakinek több jogviszonya van, akkor a csed megállapításánál jogviszonyonként kell, hogy meglegyen két éven belül a 365 nap jogviszony vagy együttesen?

Jogosult-e csedre? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jogosult lesz-e az a személy csedre, akinek a munkaviszonya megszűnt 2015. december 23-án, és a munkaviszony megszűnése után – jelenleg is – álláskeresési támogatásban részesül? December végén kiderült, hogy 5 hetes terhes. Sajnos emiatt nem biztos, hogy talál magának másik munkahelyet. A szülés várható ideje 2016. augusztus 20-a. Mikor jogosult csedre, és mi lesz a csed számítási alapja? Feltételezett esetekre szeretnék választ kapni, illetve segítséget abban, hogy mennyi lesz a csed összege. A decemberben megszűnt munkahelyén bruttó 390 000 forint volt a keresete. Munkaviszonya folyamatos volt az elmúlt 2 évben. 1 .eset. Ha nem tud elhelyezkedni, és nem lesz munkaviszonya, akkor nem kap csedet. Kérhet-e ilyenkor valamilyen támogatást? 2. eset. Ha az álláskeresési járadék közben vagy lejárata után (2016. 03. 20.) kap állást, és a szülés várható időtartama alatt lesz munkaviszonya, melyből származó jövedelme feltehetően a garantált bérminimum (129 000 forint). Ebben az esetben mi lesz a csed számításának alapja? Milyen összegre számíthat? Befolyásolja-e az az eset, ha ő munkaviszony alatt táppénzre kényszerül? Ebben az esetben mi lesz a csed számításának alapja? Köszönöm válaszát!

A nyugdíjtól a gyet-ig – így nem kerül veszélybe Cikk

Jó tudni, hogy milyen korlátokat kell figyelembe venni, mennyi jövedelmet engedhet meg magának úgy, hogy el ne vesszen a nyugdíj, a rokkantsági ellátás, a rehabilitációs ellátás, a csed, a gyed és a gyet.

Csed, gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Április végén születik a baba. Tavaly az év egy részében dolgoztam, mert két munkaviszony között volt egy hónap szünet. Tavaly október elseje óta táppénzen vagyok. Idén január végén dolgozni kezdek egy munkahelyen, mert a régi munkahelyem megszűnik hamarosan, és próbáltam keresni egy másik munkahelyet. Jogosult leszek csedre és gyedre? Mi alapján fogják kiszámolni? Beleszámít a számításba a tavalyi munkabér, a táppénz időszaka és az idei munkabér is? Számít-e, hogy az új munkahely határozott időre vagy határozatlanra vesz majd fel? Köszönettel: R.

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Alkalmazottunk 2012. december 30-ától tgyáson, gyeden és gyesen volt. 2015. december 30-ától szabadságon van. Újból gyermeket vár. Mi alapján számolják ki a táppénzt, a csedet és a gyedet, ha a szabadságát megszakítva táppénzre megy? A 2012. évi bére alapján, vagy a szabadság idejére eső bért veszik alapul? A szabadság aktív munkavégzésnek tekinthető? Válaszukat köszönjük.

Táppénz és csed: így kapható egyidejűleg több helyről Cikk

Jár-e egyidejűleg több jogviszony után táppénz, illetve csecsemőgondozási díj – érdeklődött olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszát ismertetjük.

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következőkben. Adott egy munkavállaló, akinek volt egy határozott idejű munkaviszonya: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-től a mai napig folyamatosan dolgozik. 10. 31-ig 183 ezer forint bruttó bére volt, majd november 1-jétől négy órában dolgozott 61 ezer forintért. Januártól ismét dolgozhatna magasabb óraszámban, illetve vállalkozást is indíthatna. Amennyiben visszaváltoztatnánk az óraszámát nyolc órásra, 183 ezer forint bruttó fizetésért, és mellette egyéni vállalkozó is lenne, ahonnan kivenné a vállalkozói kivétet, és a szakmás bér után megfizetné a járulékokat, akkor, amikor keresőképtelen lenne, járna-e neki táppénz mindkét jogviszonya után? Mi van akkor, ha már februártól keresőképtelen lesz? Jár-e neki táppénz, ha igen, meddig? Mi lesz a táppénz mértéke? A táppénznek van-e maximuma? Mi lesz ebben az esetben a csed alapja? Van-e a csednek maximuma? Mindkét jogviszonya után megkaphatja a csedet és a táppénzt? Köszönettel várom válaszát!

Megbízási jogviszonyból szülni Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: jár-e megbízási jogviszony után csed majd gyed, ha más jogviszonya nem volt mellette, csak a megbízás körülbelül 18 hónapig? A megbízási díja meghaladja a minimálbér 30 százalékát. Köszönettel! Ildikó

Óriási változás a gyedben 2016-tól! Módosul a táppénzszabály is Cikk

Jelentősen változnak jövő januártól a gyermekgondozási díjra (gyedre), a táppénzre, a nyomtatványokra és az egyidejűleg több ellátás folyósítására vonatkozó szabályok. Ebben a sorrendben ismertetjük a 2016. januártól alkalmazandó új szabályokat.

Csed jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy kismamának megszűnik a munkaviszonya, álláskeresési (munkanélküli segély) járadékot kap, és közben megszül, jogosult lesz-e csedre? A szülés a munkaviszony megszűnését követő 42 napon túl történne.

Biztosítás megszűnése csed alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kismama július hónaptól csedet igényelt. A csed alatt október hónapban megszűnt a munkaviszonya, és más biztosítási jogviszonya sincs jelenleg. Kérdéseink: 1. Jogosult-e gyedre, ha egyébként rendelkezik korábbi 365 nap biztosítással? 2. Éri hátrány amiatt, hogy csed alatt megszűnt a biztosítási jogviszonya (gondolok itt a gyed összegének számítására)? Vagy ilyenkor is megkaphatja az utolsó szerződés szerinti bérének (200 ezer forint volt a szerződéses bére) a 70 százalékát?

Táppénz alapjának megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy mi lesz a táppénz alapja abban az esetben, ha 2015. 11.02-étől létesítettem 40 órás munkaviszonyt, előtte egyéni vállalkozó voltam, és volt részmunkaidős munkaviszonyom is 2015. 02. 01-jétől, melyet 11. 02-ével megszüntettem? 2016. februárjában tervezzük a gyermekvállalást, nem tudom, mi alapján fogok táppénzt, csedet, gyedet kapni. 180 napos munkaviszonyos jogviszonyba beleszámítódik a 02. 01-jétől lévő munkaviszonyom, vagy csak a 11. 02-től létesítettet számolják? A munkaviszonyban havi bruttó 135 000 forint a jövedelmem, a részmunkaidősben 26. 250 forint volt. Azt szeretném megkérdezni, mekkora összegű táppénzre számíthatok? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink