938 találat a(z) csed cimkére

Beltag cseden Kérdés

Tisztelt Szakértő! A napokban alakulna egy bt., ahol a beltag kismama, és augusztusban szülni fog, akkortól cseden lesz. A tényleges tevékenységet a bt.-ben a kültag, a férj végezné katás adózóként. Kérdésem, hogy a kismama lehet-e beltag a csedtől függetlenül, emellett aláírhat-e? Más tevékenységet a bt.-ben nem végezne. A férjnek van már egy bt.-beltagsága, azért nem lehetne ő a beltag. Van akadálya, hogy a kültag legyen csak katás a bt.-ben? Válaszát előre is köszönöm.

Minden nap számít – mikortól jár a táppénz, csed, gyes? Cikk

Munkavállaló előző évben egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott mintegy 120 napot részben alkalmi, részben mezőgazdasági idénymunkásként. Idén januártól dolgozik munkaviszonyban. November végén szül, szeptemberben szeretne táppénzen lenni, amikor már feltehetően megterhelő lesz a munkavégzés a babára nézve. Mi alapján számítható a táppénz? Jár-e neki csed, gyed, és mi alapján számítható? Olvasónk kérdésére Dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.

Táppénz számítása, csed, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértők! Munkavállaló előző évben egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott kb. 120 napot részben alkalmi, részben mezőgazdasági idénymunkásként. Idén januártól dolgozik munkaviszonyban. November végén szül. Szeptemberben szeretne táppénzen lenni, amikor már feltehetően megterhelő lesz a munkavégzés a babára nézve. Mi alapján számítható a táppénz? Jár-e neki csed, gyed, és mi alapján számítható? Köszönöm, ha válaszolnak. D.

Jogviszony változása gyes alatt II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát A vállalkozó úgy döntött, megtartja pincér jogviszonyát is, így az ügyvezetést vállalkozói jogviszonyban látja el, nulla forint díjazásért. Így ez már 36 órás munkaviszony mellett lévő vállalkozási jogviszonynak minősül. Szüléskor pont betölti a másik gyermek a 3 évet, így csecsemőgondozási díjat fog igénybe venni. Ebben az esetben, ha nem működik személyesen közre, akkor maradhat ügyvezetői minősítésben a teljes 3 év alatt? Így akkor már nem kell járulékot fizetni? Köszönöm. Üdv: Tislérné

Egyéni vállalkozás csed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fenti témában kerestem válaszokat a honlapon, két választ találtam: Az egyik szerint (csed és alkalmazottak 2016.03.10.) lehetséges a csed alatti munkavégzés, a másik szerint (csed alatti vállalkozás 2015.09.10.) viszont nem lehetséges. Elbizonytalanodtam.... Nem főállású katás egyéni vállalkozó alkalmazottal folytathatja-e a csed alatt a tevékenységét, úgy, hogy nem esik el a csed folyósításától? Köszönöm: Sásdi László

Változnak a szochokedvezmények, s bővül is a kör az adócsomagban Cikk

A szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezményekre vonatkozó szabályok is változnak a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint. A javaslat szerint bővül az adókedvezmények köre.

Személyes közreműködés – csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy cégnél főállású munkaviszonyban áll, idén születik neki gyermeke. Egy másik cégnek a tagja, és ott tagi jogviszonyban ügyvezető. Az ügyvezetésért nem vesz fel díjazást. A főállású munkaviszonyára tekintettel csedet igényel a szülést követően. Kizárja-e ez az ügyvezetés lehetőségét a másik cégben, tagi jogviszonyban? Válaszát köszönöm.

Gyes alatti táppénz lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél gyeden lévő dolgozó újra terhes lett. A jövő hónapban már gyest kell igényelnie, mert lejár a gyed. Az ellátások igénylésénél melyiket tudja igénybe venni? A gyest vagy táppénzre tud menni? Vagy mindkettőt tudja? Nem jön vissza közben dolgozni. Vagy választhat, hogy melyik előnyösebb részére? Várom válaszukat.

Csed összegének megállapítása Kérdés

Kismama biztosítási jogviszonya 2003 óta folyamatos, azonban 2016. 01. 01-től más a munkáltatója. A csedet ennek a 2 hónapnak az átlaga (nincs meg a 180 nap sem értelemszerűen) számolták ki. A törvényben 365, illetve180 nap biztosítási jogviszony szerepel, de sehol nincs kitételként, hogy azonos munkáltatótól kell szülni mennie. 2016. februárban született a kicsi. Az elmúlt 365 nap átlagfizetése 392 800 forint volt, aminek a 70 százaléka lényegesen több, mint amit megállapítottak az utolsó 2 hónap alapján, ahol nem volt meg a 180 nap. Azzal az indokkal, hogy nem volt folyamatos a munkaviszonya. De a törvényben nem ez szerepel... Mi értjük rosszul a törvény szövegét vagy az ügyintézők? Dr. Radics Zsuzsanna hasonló tárgyban feltett kérdésre adott válaszában ráadásul a februárban született baba után a csedre jogosultságát akkor 2016 januárjától visszafele kell számolni 180 napig, tehát semmiképpen nem jó, hogy csak ezt a 2 hónapot (2016.01-02.) vették alapul. Beadták a fellebbezést, de komoly alátámasztást szeretnénk, úgy érzem indokolatlanul elutasítóak vele. Előre is köszönöm a segítséget.

Csed, gyed számítási alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama szülésének várható időpontja idén júliusban esedékes. Van egy főállása, ahonnan rendszeres jövedelemmel rendelkezik. Tavaly kötött megbízási szerződést egy munkára, aminek a kifizetése most áprilisban esedékes. A megbízási szerződés időtartama 2015. január 1-jétől a teljesítés időpontjáig szól. A kismama csed és gyed ellátásának számításánál figyelembe veszik-e a megbízási díjat vagy nem? Válaszát köszönöm.

Gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyed számításánál a biztosítási jogviszonyt úgy vizsgálják, hogy két éven belül kell meglenni a 365 napnak. Az lenne a kérdésem, ha a 365 nap biztosítási jogviszonyom megvan, de nem több, akkor a gyedet a gyermek kétéves koráig fogják-e folyósítani, vagy csak a csedet követően 1 évig? Válaszát előre is köszönöm!

Kata táppénz és gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első körben szeretném a véleményét kérni, mit jelent az, hogy "legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony". Ez a katás vállalkozók tételes adójánál mindenképp jelentőséggel bírhat. Adott egy hölgy, akinek van egy heti 40 órás munkaviszonya. A munkaviszonyában dolgozik, mellette nem főállású katás egyéni vállalkozó, így havonta 25 ezer forint tételes adót fizet. Azonban a hölgy most babát vár, és a munkaviszonyát a terhessége miatt nem tudja ellátni, ezért onnan táppénzen van. A táppénz mellett azonban a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez. Miután megszületik a baba, a főállásból csedben részesül, kisadózóként munkát nem végez. Amikor a főállásból gyedet kap, a gyed mellett ismét szeretne a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végezni. Kérdésem, hogy abban az esetben, amikor a főállásában táppénzben, illetve gyedben részesül, és a táppénz, illetve a gyed mellett kisadózó egyéni vállalkozóként munkát végez, havonta mekkora összegű tételes adó fizetésére köteles: 25 ezer vagy 50 ezer forint? Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm!

Csed többes munkaviszony esetén Kérdés

Egy kismama 2012.04.23-2015.01.31 között saját vállalkozásában főállású társas vállalkozóként fizette maga után a kötelező járulékokat. 2015.02.01.től sikerült elhelyezkednie munkavállalóként, ezért saját vállalkozásában munkaviszony melletti társas vállalkozóként ként szerepel, kivétet nem realizál. 2015 decemberében gyermeke született, munkahelye benyújtotta a csed igénylést, amit azzal utasítottak el, hogy a jelenlegi munkahelyén nincs 365 nap munkaviszonya, de van mellette vállalkozási jogviszonya. Amig a társas vállakozói jogviszonyt nem szünteti meg, addig nem kaphat csedet. Jogos ez az érvelés, mit kellene tennie a kismamának, hogy hozzájusson az ellátásához?

Gyedre jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónak 2017. 01. 20-án jár le a határozott időre szóló munkaszerződése. Jelenleg munkaviszonyban áll a cégnél, már 2014. 05. 13. óta, tehát a 365 nap bizosítási jogviszonya fennáll. A munkavállaló idén 2016. 09. hó végén fog szülni. A csedet és a gyedet a munkáltató még 2016 szeptemberében igényelni fogja, de jogosult lesz-e a munkavállaló a gyedre továbbra is akkor, ha a munkaszerződése lejár (2017. 01. 20-án), és már nem lesz biztosított? Éri-e bármilyen hátrány az ellátás összegét és idejét tekintve azután, ha a biztosítási jogviszonya megszűnik?

Gyermeknevelési támogatás felmondás után Kérdés

Dolgozónk munkaviszonya 3,5 év munkaviszony után március 31-én közös megegyezéssel megszűnt. Nem tudott azonnal elhelyezkedni máshol. Április 4-én megállapították, hogy terhes. Arra, hogy gyorsan új munkát találjon, semmilyen esélye nincs. Abban az esetben, ha munkanélküli segélyre megy, majd annak lejáratát követően, ha nem tud munkát találni azonnal, főállású egyéni vállalkozó lesz a szülés idejéig, lesz-e lehetősége valamennyi ellátásra? Ha ebben a formában nem, akkor mi lehet számára megoldás? Cégünknél a munkaviszony visszaállítására sajnos nincs lehetőség.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink