938 találat a(z) csed cimkére

Egyéni vállalkozó többes jogviszonyban csed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó (gyógytornász) főállású munkahelyéről táppénzre ment 2015 szeptemberében. Jelenleg cseden van októbertől. Munkaviszony keresőképtelensége alatt szeptemberben vállalkozói tevékenységét személyesen végezte, bevételre tett szert. A kérdésünk az, hogy csed/gyes/gyed alatt is végezheti személyesen a vállalkozói tevékenységét a jövőben? Ha nem, akkor megbízási díjjal foglalkoztathat-e egy tornászt, aki helyette tornáztat, míg ő a gyermekét gondozza? Segítő válaszát köszönjük.

Gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások és igénylésük: itt a lista! Cikk

Az elmúlt években több, a gyermekvállalást elősegítő szabályt fogadtak el a törvényalkotók, gondoljunk csak például a gyed extrára vagy a családi adó- és járulékkedvezményre. Tapasztalatok szerint a szülőknek még abban sem egyszerű kiigazodniuk, hogy gyermekvállalás esetén milyen pénzbeli ellátásokat vehetnek igénybe gyermekük születése esetén, és azokat hol kell igényelni. Alábbi cikkünkben ehhez nyújtunk fogódzót.

Csed összegének optimalizálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Dolgozónk 2010. 07. 08-a óta tgyáson, majd gyeden, és végül gyesen volt. 2013. 07. 09-től pedig gyeten, mivel már 3 gyermeke van. Érkezik a 4. gyermek januárra. A dolgozó bejelentett bruttó bére 120 000 forint volt 2009-ben és 2010-ben a szülésig. Érdemes lenne-e őt most visszavenni magasabb bérrel a 4. gyermek születéséig? Köszönjük szépen a segítségét!

Útvesztő a tb-szabályokban – erre az iránytűre szüksége lehet Cikk

Többes jogviszony esetén mitől függ a járulékfizetési kötelezettség és a tb-ellátás? Kivételek erősítik az általános szabályokat. Ezúttal az utóbbiakról (megbízás, kata, őstermelő, csed) írtunk.

Egyéni vállalkozó és a csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó nem számol el vállalkozói kivétet. Ebben az esetben is igaz az, hogy a szerződés szerinti jövedelmeként a minimálbér másfélszeresét lehet figyelembe venni a csed, illetve a gyed összegénél? Ha mondjuk a főállásában havi 150 ezer bruttó jövedelmet kap, akkor ehhez még hozzászámítható a mellékállású egyéni vállalkozásban a minimálbér másfélszerese, annak ellenére hogy semmilyen vállalkozói kivétet nem számolunk el? Mind a csednél, mind a gyednél össze kell számolni a két biztosítási jogviszonyban elért, illetve figyelembe vehető ellátási alapot?

Csed, régi tgyás és gyed megállapítása Kérdés

Ha kismama új munkahelyen kezd, és a csedet felmondja, akkor, ha a gyermeke nem bírja a bölcsődét, és újra igényli a juttatást, akkor újra megállapítják a részére a csedet, de milyen időszakot vesznek figyelembe?

Gyed, gyes mellett több részmunkaidős foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Olyan kérdésem lenne, hogy a feleségem jelenleg gyeden van az első kisfiunkkal, aki most (2015. 09. 26-án) lesz 2 éves így gyes fog utána járni. A gyest külön igényelni kell a gyed után, vagy automatikusan folyosítják? Jelenlegi munkahelyén 8 órás munkaviszonyban van alkalmazásban, ahol szeretne felmondani, és utána pedig szeretne elkezdeni dolgozni kettő cégnél részmunkaidőban (az egyik helyen napi 6 órában, a másiknál napi 2 órában). Ebben az esetben jár neki a gyes? Illetve mi történik, ha esetleg újra terhes lesz, mi alapján számítják majd a táppénzt és a gyed/csed alapját? Előre is köszönöm a választ!

Csedre jogosultság OKJ-tanfolyam után Kérdés

Tisztelt Szakértők! Csed és gyed igénylésével kapcsolatban az iránt szeretnék érdeklődni, hogy a nappali tagozaton felsőfokú szakképzésben (OKJ-tanfolyam) résztvevő személy esetén figyelembe lehet-e venni 180 napot biztosítotti jogviszonyként? A képzésen 2 évig folyamatosan részt vett, ez idő alatt egészségügyi ellátásra, családi pótlékra és diákigazolványra folyamatosan jogosult volt. Tehát jogosult-e csedre és gyedre olyan személy, aki nappali tagozaton 2 évig folyamatos felsőfokú szakképzés után még plusz 185 napos munkaviszonnyal rendelkezik? (A tanulmányai befejezését követően 3 hónapon belül létesített munkaviszonyt, de a szülésig csak legfeljebb 210 nap munkaviszonya lesz, ehhez kellene még érvényesíteni a hallgatói jogviszony esetén figyelembe vehető 180 napos biztosítási jogviszonyt.) Köszönettel, Kovács Éva

Csed igény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk kismama, szeptember 7-ére volt kiírva szülni. Megigényeltük a csedet a szülést megelőző négy héttel. Közben elmúlt szeptember 7-e, és kiderült, hogy egy héttel elszámolták a szülés időpontját, azaz szeptember 11-ére tették azt. A tb-ellenőr azt mondta, hogy menjen vissza a háziorvosához, és kérjen új táppénzes, illetve terhes állományba vételi igazolást. Ezt a háziorvos megtagadta, mivel visszamenőleg legfeljebb 5 napra adhat ki keresőképtelenségről igazolást. Mit lehet, illetve kell ilyenkor tenni? Köszönettel várom válaszát.

Csedre jogosultság Kérdés

Dolgozó 2014. 10. 15-étől részmunkaidős munkaviszonyban áll 2015. 04. 01-jén szül, előtte 2014. 09. 01. - 2014. 10. 14-ig megbízással volt biztosított, 2013. 12. 09. - 2014. 04. 25. között társas vállalkozóként volt,biztosított. 1999. 08. 05-étől főállású munkaviszonya van, melyben 2013. 10. 21-étől fizetés nélküli szabadságon van Kaphat-e csedet vagy gyedre jogosult tud lenni?

Ki dolgozhat csed mellett? – Táblázatban a keresőtevékenységek Cikk

Sok kérdés érkezik arra vonatkozóan, hogy elláthatja-e a tag az ügyvezetést a csecsemőgondozási díj (csed) folyósítása alatt, illetve milyen tevékenységet lehet végezni a csed folyósítása mellett. Cikkünkben összefoglaljuk, milyen keresőtevékenység folytatható a csed folyósítása során.

Csecsemőgondozási díj Kérdés

Egy édesanya (jogviszonya: főállású egyéni vállalkozó) 2015. november hó végén szüli meg 3. gyermekét. Jelenleg gyeden van a 2013. 10. 17-én született ikergyermekeivel. 2013. 10. 17. óta a tgyáson és a gyeden kívül egyéb jövedelme nem volt. A kérdésem a következő: a 2015 novemberében születendő gyermeke után igényelt csecsemőgondozási díjának mi lesz az alapja? Amennyiben a szülést megelőző 3 hónapban az egyéni vállalkozásából jövedelmet vesz ki, a jövedelemkivét összege módosítja-e a csecsemőgondozási díj összegét?

Csed második gyereknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel 2015. július vége óta. Második gyermekem 2016. január végén/február elején fog születni a gyes alatt. Közalkalmazotti munkaviszonyom 2011 augusztusa óta folyamatos. Munkáltatómmal megbeszéltem, hogy szeptember 1-jétől gyes mellett vállalok munkát, melyet a szabadságok kivételével kezdtem meg. A szabadság után előreláthatóan táppénzre megyek a második gyermekem születéséig. Kérdéseim: 1. Miből fogják számítani a második gyermek után járó csedet és a gyedet? Az első gyermek születése óta emelkedett a szerződés szerinti bérem, figyelembe veszik-e ezt az ellátás kiszámításánál? 2. Befolyásol-e valamit az, hogy a második gyermek születése előtt mennyi ideig leszek szabadságon és táppénzen? (Milyen esetben lesz ezen feltételek mentén maximális a csed összege?) 3. Az első gyermek után járó gyest megkapom-e a szabadság és táppénz alatt, illetve a második gyermek születése után is?

Csed-gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az új házas fiatalasszony a maximálisan adható – bruttó 147 ezer forint – gyedjogosultságot szeretné elérni. Remélhetőleg 7-8 hónap múlva szül. Nappalin 3 évet járt eddig egyetemre. 2014. 02. 01.- 2014. 12. 31-éig egyetem mellett heti 20 órában dolgozott. Mit tegyen? 1) Évhalasztást kér, és 8 órás állásban havi 210 000 forintos alkalmazás? 2) Beíratkozik az új tanévre, és az egyetem nappali tagozata mellett 4 órás állásban helyezkedik el 210 000 forint havi fizetésért? Hogyan jön ki a szükséges, 2 éven belüli 365 nap és a folyamatos, minimum 180 nap munkaviszony? Milyen buktató lehet, amit el kell kerülni?

Táppénz, csed, gyed: így változtak-változnak a szabályok Cikk

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira – azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, valamint a gyermekgondozási díjra – vonatkozó szabályokat az idén többször is módosították. Az alábbiakban időrendi sorrendbe szedve összefoglaljuk a főbb változásokat, beleértve a 2016. január 1-jén életbe lépőket is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink