259 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére
Rehabilitációs ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem legyen kedves megadni, hogy a rehabilitációs ellátás biztosítási jogviszonynak minősül-e, illetve ezt melyik jogszabályhely tartalmazza! Erre azért van szükségem, mert a külföldön dolgozó magyar állampolgár attól függően kap vagy nem kap családi pótlékot, hogy Magyarországon rendelkezik-e biztosítási jogviszonnyal vagy nem. Semmilyen más információ nincs, csak annyi, hogy biztosítási jogviszony a kritérium. Válaszát köszönöm előre is.
Öregségi nyugdíjra jogosultak 2017-ben Cikk
Milyen feltételei vannak az öregségi teljes nyugdíjnak és a résznyugdíjnak? Ismertetjük, hogy a szabályok alapján ki mehet el az idén nyugdíjba.
Iskolaszövetkezet – járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértö! Kérdésem, hogy 2017-től változnak-e az iskolaszövetkezet keretében foglalkoztatott egyetemisták (nappali tagozatos) járulékfizetésére, valamint a biztosítási jogviszonyra vonatkozó előírások?
Csed jogosultság passzív gyed után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Kismama 2015. 02. 11-én született gyermekével jelenleg (passzív) gyeden van. Munkaviszonya 2015. 10. 31-én megszűnt, 2015 11. 01-től gyedet kap, 2017. 02. 11-ig, amikor 2 éves lesz a gyermeke. Ismét terhes. A szülés várható időpontja: 2017. május Amennyiben 2016. 10. hótól munkaviszonyba állt (melyben fizetés nélküli szabadságon van), ez a jogviszony beszámít-e a csed igényléséhez szükséges 365 napos biztosítási jogviszonyba? Amennyiben a gyed lejárta után áll munkaviszonyba, jogosult lesz-e a második gyermekével csedre és gyedre? Válaszát előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. minimumjárulék-fizetése Kérdés
Az egyszemélyes kft. tulajdonosának minimumjárulék-fizetési kötelezettsége az alkalmi munkavállalás mellett akkor sem áll fenn, ha nem rendelkezik heti 36 órát elérő biztosítási jogviszonnyal?
Németországi biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy szomorú eset kapcsán. 2014. augusztus 21-én elment a 14 éves fiú unokánk. Agytörzsi tumort találtak 2013. végén, amely műthetetlen, menthetetlen. A kistestvére akkor 4,5 éves volt, aki "hivatalosan" is autista. A lényeg, hogy amint elmúlt az első sokk a gyász miatt, kiderült, hogy új baba jön, aki 2015. 05. 26-án született. Az édesapa szakmája szerint nem talált munkahelyet, ezért sajnos 2014. októbertől Németországban dolgozik. Ritkán látja a két fiát és a távolság nem segít neki sem a gyász feldolgozásában. A lányomat visszavennék a munkahelyére, ahol mindig is megbecsülték, biztosítanak számára rendes fizetést. Sajnos az autista kisfiú is egyre nehezebben viseli el, hogy apu csak néha jön haza, még azt sem igazán dolgozta fel, hogy imádott bátyja már soha nem lehet vele. Ez az állapotára is kihat. A kérdésem tulajdonképpen az, hogy ilyen esetben jogosult-e az édesapa arra, hogy hazajöhessen, és ő legyen gyesen a másfél éves pici fiúval. Ha igen, ehhez milyen igazolások szükségesek? Előre is köszönöm figyelmét: tisztelettel Anderlik István Gyuláné
Külföldi nyugdíjas tiszteletdíja Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos kérdésben kérem a segítségét! Kérdésem, hogy keletkezik-e Magyarországon biztosítási jogviszonya annak a magánszemélynek, amely külföldön (Németországban) saját jogon öregségi nyugdíjas, és havonta a magyar társaság ügyvezetéséért a minimálbér 30 százalékát meghaladó összegű tiszteletdíjban részesül. Taj számmal nem rendelkezik, életvitelszerűen külföldön él, Magyarországon sem állandó, sem ideiglenes lakcímmel nem rendelkezik, nem is tartózkodik itt rendszeresen. Ha nem keletkezik biztosítási jogviszony, akkor a 1608-as bevallásban milyen jogcímet (alkalmazás kódkocka) kell beállítani, és kell-e bármilyen járulékot, adót levonni? Köszönöm a válaszát!
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: egy bt. kültagja alkalmazottként vett részt a társaság tevékenységében, majd 2013-ban szült. Semmilyen más jogviszonya nem volt, így innen indítottunk neki mindent. 2014-ben Svájcba ment, itt Magyarországon ő ezt bejelentette a hatóságoknak, és itt nem kapott gyedet, családi pótlékot, gyest, ott kint meg bejelentkezett az ottani családi jogosultságokra. A bt.-ben levő jogviszonyát nem szüntettük meg és a kültagsága is megmaradt. Most idén visszajött Magyarországra és újra bejelentette amit ahova kellett. Jelenleg ismét terhes. A kérdéseim a következők: a bt.-ben levő jogviszonyát meg kellett volna szüntetni? Egészségügyi szolgáltatást kellett volna fizetnie? És most kaphat újra táppénzt, csedet, ha a bt.-ben levő jogviszonya megmaradt? Előre is köszönöm a segítségét!
Magántanár járulékfizetése II. Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! Azonos című kérdésemre adott válaszát nagyon szépen köszönöm. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, ha létre jön a biztosítási jogviszony, hogyan történik a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék rendezése? Kifizető esetén ezt neki kell levonnia, de ebben az esetben a szolgáltatás igénybe vevői többnyire magánszemélyek. Köszönettel: Vágner Emília
Szolgálati idő igazolása társas vállalkozó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nők 40 éves szolgálati idővel való nyugdíj megállapításhoz ügyfelem egy kft.-nél volt társas vállalkozói jogviszonyban. Hogyan lehet, hogyan kell ezt részére igazolnia a jelenleg is működő kft.-nek? Igazolható-e a (népnyelven) "rózsaszín harmonika könyv"-ben, azaz az OEP "Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról" című nyomtatványban? Vagy teljesen más az igazolás módja, ha igen, akkor hogyan kell azt részére kiadni? Megjegyzem, hogy a társaságnak a kérdéses időszakban sem volt, és jelenleg sincs sem adó-, sem járuléktartozása. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Rozika könyvelő
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosítási jogviszonynak számít-e, ha egy személyesen közreműködő tag azért nem fizet járulékokat, mert máshol 40 órában munkaviszonyos, és nem vesz ki jövedelmet? Tisztelettel: Arany Tamás
Megbízási szerződés T1041 Kérdés
Magánszeméllyel köt megbízóm megbízási szerződést mely szerint a magánszemély havi kettő napon levezet egy tárgyalást a külföldi menedzsment részére. A szerződést 2016. június 1-jével kötötték, határozatlan időre. A megbízott eddigi teljesítései: jún. 15-16., júl. 21-22., aug. 23-24. Szeptember 7-én fizetik ki a díját, 90%-os adóalappal, önálló tevékenységből származó jövedelemként. A magánszemélynek az OEP-pel egyéni biztosítása, taj száma van, máshol nem biztosított. Tudomásom szerint ilyenkor T1041-est kell benyújtani. A megbízási jogviszony esetén tudomásom szerint egy nappal a biztosítás megállapítása után kell a T1041-est beküldeni, erre a kifizetéskor kerülhet sor esetünkben. A megbízás természetesen tovább folytatódik a szerződés szerint. Elbizonytalanodtam a T1041-es kitöltésekor. A szerződés szerint, ami június 1-jével köttetett, már akkor lehetett tudni, hogy a napidíjösszeg biztosítási jogviszonyt hoz létre, az igaz, hogy azt nem lehetett pontosan tudni, hogy a megbízom hajlandó-e fizetni a 6 napi teljesítésért. Mit kell írnom a T1041-esre kezdő napként? Le kell-e zárnom a bejelentést a kifizetés napján? Ehhez képest napokra vagy hónapokra kell kitöltenem a 1608-as bevallás biztosítási dátumait? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK
Mit írnak a tb-kiskönyvbe? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődöm, hogy gyesről visszatérve korábbi munkahelyre milyen dátum és hová fog bekerülni a tb-kiskönyvbe; a biztosítási jogviszony megszűnése aznapra datálódik, amikor majd most visszatér a kismama (ami egyáltalán nem biztos)? A szülés előtt még dolgozott, de volt táppénzen is 2 hetet, majd visszajött rövid időre átadni a munkakört, és már a szülésig táppénzen volt. Köszönöm.
Katás bt. ügyvezető tagjának jogviszonya Kérdés
Egy katás bt. kültagja van kisadózóként bejelentve. Beltagja az ügyvezető, aki nem működik személyesen közre a bt. tevékenységében, van heti 36 órát elérő munkaviszonya egy másik cégben, nincs bejelentve kisadózóként. A katatörvény 7. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy "a kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre". Kérdésem a következő: A bt. ügyvezető beltagját az ügyvezetésre való tekintettel be lehet-e jelenteni heti 36 órás munkaviszony melletti társas vállalkozóként a 1452-es biztosítotti kóddal a bt.-be vagy mindenképpen munkaviszonyban kell őt bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm!
Gyed folyósítása külföldi munkavégzés alatt Kérdés
Az anya a szülést megelőző több mint két évben Magyarországon munkaviszonyban állt, erre tekintettel jelenleg gyedben részesül. A gyermek elmúlt fél éves. Az anya Spanyolországban kíván munkaviszonyt létesíteni. Figyelemmel arra, hogy az anya gyeden van, be kell-e jelenteni a tb-nek a spanyolországi munkavállalást? Az anya jogosult lesz-e a korábbi magyar biztosítotti jogviszonya alapján már megállapított gyed további folyósítására, ha Spanyolországban biztosított lesz? Befolyásolja-e a választ az, hogy Magyarországon megszünteti-e az állandó lakcímét?