259 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére

Megszűnő tanulói jogviszony hatása az egyéni vállalkozásra Kérdés

Szakmai gyakorlat, egyetemista Kérdés

Önkéntes munka Kérdés

Biztosítási jogviszony Kérdés

Egyéni vállalkozó 2020 januárjában heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezett, másodállású egyéni vállalkozóként folytatta a vállalkozást. 2020 februárjában újból főállású egyéni vállalkozó lett. 2020 áprilisában egy kft.-t alapított. 2020 áprilisától lehet főállású társas válallkozó? Válaszukat előre is köszönöm.

Katafizetési mentesség – biztosítotti jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Koronavírus-járvány kapcsán kedvezményezetti körbe tartozó katás főállású vállalkozó a katafizetési mentesség időszak alatt biztosított-e? Köszönettel: GG

Nem tag ügyvezető biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben, kérem a segítségét. Egy kft.-nek, amely két saját jogú nyugdíjas taggal rendelkezik, az ügyvezetője évekig a többségi tulajdonnal rendelkező tag volt. Néhány hónappal ezelőtt társaságiszerződés-módosítást hajtottak végre, mely során az ügyvezető lemondott a tisztségéről, és kinevezték ügyvezetőnek a többségi tulajdonos, tagsággal nem rendelkező lányát, aki az ügyvezetést napi 8 órás munkaviszonyban látja el. Sajnos a jelenleg kialakult helyzetben minimálisra csökkent a kft. bevétele, és szeretnék az ügyvezető napi munkaidejét és a munkabérét is csökkenteni. Mivel ő a vezető tisztségviselő, lehetséges-e, hogy a minimálbérnél alacsonyabb összeg után fizessék meg a járulékokat? A két tag munkaviszonyban dolgozott a kft. üzletében, sajnos őket is ki kellett jelentenünk. Velük kapcsolatban ugye nem merül fel az egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm!

Szüneteltető katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását. Jogosult-e álláskeresési járadékra, mint ahogy máshol biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező egyéb egyéni vállalkozó is jogosult? Válaszát köszönöm! Németné T. Krisztina

Külföldi munkavállalás: nehéz betartani a bonyolult adózási és tb-szabályokat Cikk

Nagyon könnyű eltévedni a külföldi munkavégzés személyi jövedelemadójának és járulékainak fizetésére vonatkozó komplex szabályozás útvesztőiben és gyakorlati problémáiban, ami bírságokhoz vezethet, vagy az érintettek elveszíthetik az ellátásokra való jogosultságot – hívta fel a figyelmet dr. Rácz Nóra, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.

Milyen biztosítási jogviszony keletkezik a megalakulást követően? Kérdés

Egyszemélyes kft. alakult 2020. január 30-án, alapítói okiratban a vezető tisztségviselői feladatokat (ügyvezetői) munkaviszonyban látja el. Kérdés: az egyedüli tagot milyen biztosítási jogviszonyban kell bejelenteni? Saját magával az ügyvezetői feladatokra munkaviszonyt létesít, és ekkor az alkalmazás minősége 1101 munkaviszony, a FEOR szám 1210 gazdasági szervezet ügyvezető igazgató, heti 40 óra? A többi tevékenységet – például weboldal-készítés – is az egyetlen személy végzi, erre kell-e egy másik jogviszonyt is létesíteni?

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztasson, hogy az adott állapotban (számmal jelölöm a különböző eseteket, amire választ várunk) milyen járulékfizetési kötelezettsége van az adott gazdasági társaságnak, adott személy után. Egy kft. munkaviszonnyal foglalkoztatott egy személyt, aki gyermeket szül, gyást, gyedet kap és fizetés nélküli szabadságon van. 1. Gyed és fizetés nélküli szabadság alatt, a fizetés nélküli szabadságot adó kft. egyik többségi tulajdonosa lesz, és megbízási jogviszony keretében ellátott ügyvezetője. 2. Gyed lejár és gyest kap, továbbra is a kft. egyik többségi tulajdonosa és a társasági szerződés szerint a megbízási jogviszonnyal az ügyvezető. 3. Megváltoztatják a társasági szerződést és az ügyvezetés munkaszerződés keretében végzi tovább. Ekkor lehet x órában munkaszerződést kötni az ügyvezetésre, és y órában a kft. által nyújtott adott szolgáltatás végzésére másik munkaszerződést bizonyos munkakörrel. Az x+y nem éri el a heti 40 órát, de ez teljesen életszerű, a kft. csak pár órában nyújt szolgáltatást egy héten. Ez így lehetséges? Köszönettel: Boros Zsanett

Tanulmányi szabadság II. Kérdés

Dr. Radics Zsuzsanna! Kapcsolódva az előzőekhez(https://adozona.hu/kerdesek/2020_1_29_Tanulmanyi_szabadsag_vgi) további kérdésem az lenne, hogy mindenképpen kell tanulmányi szerződést kötni ahhoz, hogy fizetett távollétet fizessen a munkáltató, és ne szüneteljen a biztosítási jogviszony? Válaszát előre is köszönöm.

Biztosítási jogviszony nélkül milyen ellátásra jogosult a gyermek születése után az anya? szülő nő? Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 2020. januárban született gyermek után milyen ellátásra jogosult az az anya, akinek nincs kettő éven belül semmi biztosításban töltött jogviszonya? Az apának van rendezett biztosítási jogviszonya, ő mikortól és milyen ellátást vehet igénybe gyermeke után? Válaszát köszönöm.

Külföldön biztosított, de Magyarországon él Kérdés

Tisztet szakértő! A munkavállaló skóciában élt, és ott biztosított, ott alanyi jogon jár az ellátás. Hazajött és nem akarja megszüntetni a Skóciai biztosítását. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi lehet a megoldás hogy Magyarországon is biztosított lehessen. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel Somogyi Zoltán

Tb kiskönyv: kötelező-e átadni az új munkáltatónak? Cikk

Követelheti-e az új munkahely a belépő munkavállalótól az előző munkáltató által kiadott tb kiskönyvet és más dokumentumokat? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben munkaviszonyban dolgozó alkalmazott 2019. decemberben szüli meg gyermekét. 2019. 12. 31-ével közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, akkor csed, gyed, gyes-re jogosult. (A csed tartama alatt szűnt meg, feltéve, hogy a csed-re való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.) Biztosítási jogviszonya megmarad a kilépés után is, a csed, gyed, gyes alatt is? Köszönöm válaszát. B. Á.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink