259 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére
Táppénz, csed, gyed, egyéb ellátások, ha megszakad a biztosítási jogviszony Cikk
A biztosítás fő szabály szerint az annak alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn, kivéve, ha a törvény eltérően rendelkezik (2019. évi CXXII. törvény 8. §). Írásunkban azt mutatjuk be, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb ideig tartó megszakítás, szünet van.
Biztosítási jogviszony két országban Kérdés
Biztosítási jogviszony, tb-ellátások Kérdés
Egyéni vállalkozás mellett külföldi társas vállalkozó Kérdés
Biztosítás szünetelése keresőképtelenség esetén Kérdés
Munkavégzés táppénz, csed, gyed, gyes, gyet mellett – milyen korlátozásokra érdemes figyelni? Cikk
A szülők a családi bevételeket is figyelembe véve döntenek arról, hogy a kisgyermek hány éves korától megy vissza az anya dolgozni. Nem mindegy azonban, hogy éppen milyen ellátásban részesül a szülő, hiszen vannak tiltások és korlátozások is, vagyis előfordulhat – ha a munkavégzés azt eredményezi –, hogy az ellátásról le kell mondania a kérelmezőnek. Cikkünkben azt nézzük meg, melyik ellátások mellett lehet munkát vállalni, milyen korlátozást kell észben tartani a tervezés előtt.
Megszűnt biztosítási jogviszony Kérdés
Megszűnik a biztosítási jogviszony: mikor, milyen tb-ellátásokat lehet igénybe venni? Cikk
A biztosítási jogviszony megszűnésekor felmerül a kérdés, hogy biztosítási jogviszony hiányában hogyan kaphat a Magyarországon élő személy egészségügyi szolgáltatást, csecsemő- és gyermekgondozási díjat, és szerezhet-e a majdani nyugellátásához további szolgálati időt? Cikkünkből választ kaphat ezekre a kérdésekre.
Szakképzési munkaszerződés mellett ösztöndíjszerződés Kérdés
Hallgatói jogviszony adózása Kérdés
Tagi jogviszony Kérdés
Távmunka-biztosítási jogviszony Kérdés
Tb-ellátások, biztosítási jogviszonyok: fókuszban a munkaidő Cikk
A társadalombiztosítási kötelezettségekről szóló, illetve bizonyos ellátásokkal összefüggő jogszabályok számos utalást tartalmaznak a munkaidőre vonatkozóan. Cikkünkben néhány, speciális jogviszonyt érintő, a munkaidőtől függő lényegi szabályra hívjuk fel a figyelmet.
Semmissé teszi-e a nyugdíj-megállapodást a meglévő biztosítási jogviszony? Cikk
„2016. július 1. óta van/volt nyugdíj-szolgáltatásokra irányuló megállapodásom. Ez megszüntetésre került, mert hónapokig nem fizettem a szükséges befizetést” – írta olvasónk, majd így folytatta: „Mint utóbb kiderült, ez szerencse :-) mivel az új megállapodás megkötésére irányuló kérelmem során a Vármegyei Kormányhivatal megállapította, hogy biztosítási jogviszonyom van egy kft.-nél. Ezt az első megállapodás megkötésénél elmulasztották ellenőrizni, én részemről pedig ez jóhiszeműen fel sem merült; nem is kötöttem össze a két témát, mivel a kft. érdemi tevékenységet évek óta nem végzett. A cégben az elmúlt hét évben tevékenység szinte nem volt. Azért kötöttem a megállapodást, mert a fent jelzett időponttól (pontosan 2016 május 31-étől) magyar munkáltatóval munkaviszonyom nincs, külföldön dolgozom, viszont munkaviszonyom jogi státuszából adódóan az adott országban állami egészség-, és nyugdíjbiztosításom sincs, illetve munkáltatómnak sincs sem állami, sem magán nyugdíjcélú megtakarítási programja. Tehát eddig jóhiszeműen abban a hitben voltam, hogy a jelzett megállapodással legalább az elismert magyar évek ’ketyegnek’, mely nyugdíjba vonuláskor akár Magyarországon, akár az EU-ban érvényesíthető. Kérdéseim: A kormányhivatal érvelése helytálló-e, a megállapodásom valóban semmis? Lehetne-e, kellene-e valamit lépni? Amennyiben nem, és csak annyi marad, hogy a nyugdíjbiztosító a korábbi befizetéseket visszautalja? A céges státusz, annak ellenére, hogy nyugdíjjárulék befizetés nincs, szolgálati idő?” Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.