hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz, csed, gyed, egyéb ellátások, ha megszakad a biztosítási jogviszony

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A biztosítás fő szabály szerint az annak alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn, kivéve, ha a törvény eltérően rendelkezik (2019. évi CXXII. törvény 8. §). Írásunkban azt mutatjuk be, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb ideig tartó megszakítás, szünet van.

Például, ha valaki július 1-jén munkaviszonyt létesít, biztosítottá válik, és ha július 16-án megszünteti a munkaviszonyát, megszűnik a biztosítási jogviszonya is. A „törvény eltérően nem rendelkezik” meghatározóan a biztosítás szünetelésére vonatkozik, amikor ugyan fennáll a biztosítást megalapozó jogviszony, de még sincs biztosítás.

Utalhatnánk arra az esetre is, amikor a munkaviszonyban álló dolgozó nyugdíjassá válik: az alap jogviszony alapesetben folytatódik, de a továbbiakban nincs biztosítási jogviszony. Utóbbi példa azonban nem jó témánk szempontjából, hiszen a biztosítás megszűnése végleges, a nyugdíjas személy jelen szabályok szerint soha többé nem állhat biztosítási jogviszonyban. Írásunkban azt vizsgáljuk, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb megszakítás, szünet van.

A nyugdíjbiztosítási ellátásokra vonatkozóan ennek azon túlmenően nincs érdemi jelentősége, hogy amely időszakban nem áll fenn a biztosítás, azt nem lehet szolgálati vagy jogosultsági időként figyelembe venni. Sőt, adott esetben, tehát nagyon alacsony jövedelemmel járó biztosítási jogviszonynál ez az érintett számára a majdani nyugellátás összegét illetően kifejezetten előnyös lehet, hiszen nem rontja az átlag összegét.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait illetően azonban már komolyabb jelentősége van annak, hogy folyamatosan fennáll-e a biztosítotti jogviszony.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül ismertetjük, hogy az egyes ellátástípusoknál milyen biztosítottsági szabályokkal kell tisztában lenni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink