434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére

Üzleti partner szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem tájékoztatását. Ügyfelemhez érkezett egy külföldi partner üzleti tárgyalásra. Több napig tartózkodott Magyarországon, ennek szállásköltségét ügyfelem rendezte a társaság nevére szóló számla alapján. Kérdésem ehhez kapcsolódóan, hogy ez természetbeni juttatásnak minősül-e az szja-törvény szerint, és keletkezik-e a szállásdíj után adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Hasonló eset, amikor gépjavítás céljából érkezik külföldről a partnercég alkalmazottja, akinek a szállásköltségét szintén ügyfelem fizeti számla alapján. Kérdésem szintén ugyanaz, hogy kell-e adót vagy járulékot fizetni ezután a szállásdíj után? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel Cselyuszka Antalné

Munkahelyi étkeztetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelõ irodaként a következõ kérdésre várom mielõbbi válaszukat. "XY" adóalany bejegyzett telephellyel rendelkezik egy budapesti irodaházban, mely nem saját tulajdonú. Dolgozóinak munkahelyi (üzemi) étkeztetést szeretne biztosítani az alábbi módon: "XY" adóalany a már bejegyzett telephelyén bõvíteni kívánja a bérelt helyiségek számát az étterem miatt. Az étterem üzemeltetését egy leányvállalatnak ("XY" adóalany 100 százalékban tulajdonos a leányban) kívánja átadni. Az étterem bejárata utcára nyílik, ezáltal bárki számára elérhetõ. "XY" adóalany 12 500 forint értékû, az étkezõhelyet üzemeltetõ leányvállalat által kibocsátott étkezési utalványt kíván adni dolgozóinak, melyet az adott telephelyen mûködõ étteremben lehetne felhasználni. Kérdésem: "XY" adóalany a fenti feltételrendszer szerint munkavállalói számára munkahelyi étkeztetésként nyújthatja-e kedvezményes adózással az utalványt 12 500 forintos értékhatárig? Fenti esetben teljesülnek-e az szja-törvény 71. § ba) bekezdésében leírtak? Válaszukat előre is köszönöm! Csávás Andrea

Vissza nem térítendő támogatás lakás építéséhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak adhatunk-e adómentesen lakás építéséhez vissza nem térítendő támogatást? Ha igen, az szja-törvény melyik szakasza alapján nyújtható adómentesen? A felépített lakás megfelel a méltányolható lakásszükségletnek, és a munkavállaló rendelkezik az építési költséget igazoló számlákkal. Az szja-törvény 1. számú melléklet 2.7 pontja, mintha csak a lakáscélú HITELEKHEZ adott támogatást engedné adómentesen: "munkáltató által..., hitelintézet... útján, annak igazolása alapján, ....nyújtott vissza nem térítendő támogatás..." Kérem szíves segítségét, előre is köszönöm. Novák Katalin

Jutalom alapítványtól kiegészítés Kérdés

2015. 04. 27-én feltett kérdésemre 05. 04.én kaptam választ Surányi Imrénétől. Meg szeretném jegyezni, hogy az alapítvány alapító okirata nem tartalmazza szó szerint így leírva azokat a célokat, hogy az alapítvány a diákokat pénzbeni- és tárgyjutalomban részesíti a kiemelkedő teljesítményüket követően (ballagáskor, vagy tantárgyverseny helyezettjeként). A többi leírt cél mellett, amibe beleérthető a diákok pénzbeni és tárgyjutalmazása, az csak a következő lehet: az alapítvány célja "a tehetséggondozás lehetőségeinek támogatása, széles körű felkarolása". Ezen cél alapján lehet-e adó- és járulékmentesen 10-15 000 forintos jutalmakat, valamint 4-5000 forintos könyvjutalmakat adni? Az eképpen megfogalmazott célba az alapítvány a pénzbeni és tárgyjutalmazást is beleérti. Kérdésem, hogy kívülálló szemmel, adószakmai tapasztalattal hogyan ítéli meg Ön ezt a jutalmazásos dolgot összességében? A szociálisan rászorultak támogatása az szó szerint szerepel a célok között, tehát az a 3.3 pont szerint a válaszban adott mértékekig adó- és járulékmentes, ha jól értelmezem. Előre is köszönöm, hogy még egyszer foglalkozik a jutalmazásos problémámmal.

Külföldi sportrendezvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az "Ingyen, adómentesen akár Barcelona-meccsekre is? Eltérő álláspontok" című cikkükben (2014.03.31.) lévő álláspont és NAV-jogértelmezés változott-e, azaz adható-e adómentesen külföldi sportrendezvényre szóló juttatás? Válaszát előre is köszönöm.

Cafetéria Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Ha a dolgozónak a munkáltató a Grawe Életbiztosító Zrt.-n keresztül életbiztosítást fizet, az egész éves díjat előre elutalja, amelyben például az éves főbiztosítási része 79 ezer forint, a kockázati, baleseti biztosítási része 1500 forint, ez adómentesen adható? Nem kell a munkáltatónak adót fizetni utána? Ez költségként elszámolható az adott időszakra? 2. Az éves 200 ezer forintos kedvezményes adózású keretösszeg az nettó módon értendő, a munkáltató által fizetendő adó nem számít bele a keretösszegbe. Jól gondolom? Az 1. pontban szereplő biztosítási összeg nem része ennek a kedvezményes keretösszegnek, azt ezen felül lehet adni? 3. Ha a munkáltató által megállapított keretösszeg felett, de a kedvezményes keretösszeg alatt kap valaki juttatást éves szinten, azután a magasabb, 51,17 százalékos adót kell fizetni a munkáltatónak? Köszönöm szépen.

Munkáltatói kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazottjának kamatmentes munkáltatói lakásvásárlási kölcsönt szeretne nyújtani. Hangsúlyozom, nem az új juttatási formaként megjelent munkáltatói támogatást, csak kölcsönt, amit a dolgozó havi törlesztéssel visszafizet. De kamatmentesen szeretnénk adni. Az szja-törvényben annyi feltételt találtam, hogy pénzintézeten keresztül, a méltányolható lakásigénynek megfelelő lakás vásárlásához nyújtható úgy, hogy sem a munkavállalónak, sem a cégnek a kamatkedvezmény miatt ne kelljen adót fizetni. Kérdésem, hogy a pénzintézeten keresztül csak a folyósításnak kell megtörténnie, vagyis a törlesztés – a banki költségek csökkentése érdekében – történhet-e a munkabérből történő levonással is? Van-e arra vonatkozóan előírás, hogy a munkavállalónak vagy a lakás eladójának kell-e kifizetni a kölcsönt? Van-e bármilyen előírás a kölcsönszerződés tartalmára vonatkozóan? Mindezt természetesen annak érdekében kérdezem, hogy se a dolgozót, se a céget ne terhelje semmilyen adó vagy járulékfizetési kötelezettség.

Cafetéria-keret Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésre szeretnék Önöktől választ kapni: A 200 ezer forintos cafetéria-kerettel kapcsolatban szeretnénk tudni, hogy a keret az maga az adóalap-e (200 000x1,19), vagy a 200 000 forint, ami alacsony adózással a dolgozóknak adható? A bérprogramunk beállítása szerint, ha kiadok 197 000 forint cafetériát, az már túllépte a 200 000 forintos keretet (197 000x1,19). Ebben az esetben túllépte a keretet 34 430 forinttal, amit meg kellene pluszban adóztassunk. Válaszukat előre is köszönjük.

Felmondott lakáshitel munkáltatói támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a közelmúltban lehetővé vált lakáshitelek munkáltatói támogatásával kapcsolatos. Az lenne a kérdésem, hogy egy 3 hónapja felmondott lakáshitel amely átkerült a hitelintézet faktoring leányvállalatához, és ott teljes összegben esedékessé vált, kifizethető-e adómentesen munkáltatói támogatásként, amennyiben az 5 év alatt adható összeghatárnak és a méltányolható lakásigénynek megfelel? Ha igen, milyen igazolásokra van szükség hozzá? Válaszát előre is köszönöm!

Rendezvény költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Egyesület nagyszabású rendezvényt, cukrász-, szakácsversenyt hirdet, amely megrendezéséhez vállalkozások támogatását kéri, pénzadomány, illetve tombolatárgyak formájában. A támogatókat közzéteszi a sajtóban, szórólapokon, plakáton, illetve lehetőséget biztosít szűmukra megjelenni, a terméküket kiállítani. Ezek a támogatások adománynak minősülnek? Vagy reklámszolgáltatásnak? Milyen igazolást kell kiadni az adományozó részére a pénzadomány, illetve a tárgyi felajánlások esetén? (Az egyesület nem közhasznú, illetve vállalkozási tevékenységet nem végez. A felajánlások között van például wellness hétvége is.) A megnyert tombola adómentesnek minősül, vagy valakinek (az egyesületnek vagy a nyertesnek) adózni kell utána? A felajánlott tárgyakat az egyesületnek hogyan kell könyvelni, nyilvántartani? A meghívottak és a versenyzők ellátása reprezentációnak minősül? A versenyzők tárgyjutalma, a kupák, oklevelek adómentesek? Válaszát előre is köszönöm!

Adómentes lakáshitel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nagyon sok mindent olvastam az adómentesen adható lakáshitel-támogatásról (5 millió/év). Viszont gyakorlati útmutatót sehol nem találok. Azt olvastam, hogy a hitelvezető banknál tudnak segíteni, de onnan elküldtek minket, hogy a könyvelővel kell ezt intézni. Vagyis, ha az ügyvezető a jogszabályok alapján úgy ítéli meg, hogy a munkavállaló jogosult az adómentes lakáshitel-támogatásra, akkor mi a pontos teendő? A cég a számlájáról elutalja a törlesztést a hitelvezető bankhoz? Vagy a dolgozó bankszámlájára, és ő rendezi a hiteltörlesztést? Milyen papírokat kell elkészíteni a munkáltató és a munkavállaló részéről? Köszönöm.

Munkakörhöz adott helyi bérlet adózása Kérdés

A cég a hivatalsegédnek – mivel munkaköri kötelessége postára és bankba járni – havi bérletet vesz. Ebben az esetben milyen adóvonzata van ennek, és beszámít-e azok közzé a juttatások közzé, amit minden dolgozónak adni kellene?

Egészségügyi szűrővizsgálat adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég valamennyi dolgozójára kiterjesztetten egészségügyi szűrővizsgálatot végeztet a foglalkozás-egészségügyi alapellátást is végző vállalkozással. A dolgozók szellemi tevékenységet végeznek. A szűrővizsgálat laborvizsgálatot, EKG-t, terheléses EKG-t, szív-és érrendszeri ultrahangvizsgálatot, hasi ultrahangvizsgálatot, mellkasröntgent foglal magában külön díjazás ellenében. Kérdésem, hogy ez a kifizetés beletartozik-e az szja-törvény 1. számú melléklet 8.6/d. pontja szerinti adómentes körbe? Válaszukat előre is köszönöm.

Rekreáció Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozók egészségi állapotának megőrzése céljából egyik általam könyvelt kft. rekreációs eszközöket szeretne vásrolni, többek között kajakot, kondigépet, stb. Hogyan tudom elszámolni ezeket a költségeket a könyveiben, és milyen adóterhek terhelik ezzel kapcsolatban a kft.-t?

Egyes meghatározott juttatás az egyházi intézményeknél Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Néhány hete a fenti címmel tettem fel önnek kérdést, mely lényegében egyházi alapítású pedagógiai-szakmai szolgáltató által tanulmányi versenyek díjazásaként adott jutalom, juttató általi adózására vonatkozott. Válaszát most nagyon köszönöm! Jelen kérdésemet azért teszem fel, mert felmerült a gondolat, hogy könyv helyett adjunk könyvutalványt, esetleg színházjegyet vagy -bérletet. Azért kérdezem ezt, mert megalapításunkig alapító egyházunk gazdasági osztályán folyt ezen tételek könyvelése, ott azonban nem engedélyezték az utalványok vásárlását, mondván, hogy az plusz kiadással jár. Mielőtt megírtam ezt a kérdést, igyekeztem alaposan átnézni az szja-törvényt, azonban nem találtam magyarázatot arra, hogy miért is utasíthatták el az utalványvásárlást, hiszen a tanulmányi versenyek díjazásáról csak az ön által hivatkozott 1. számú melléklet 8.22. alpontja szól. Hacsak nem a törvény 76. § (3) bekezdésére gondoltak, esetleg a 69. § (3) bekezdésére, de akkor nem érvényesül a bekezdésnek az a része, hogy a juttatás körülményei megfelelnek a 70-71. § rendelkezéseinek. Sajnos gazdasági osztályon nem tudok ez ügyben tájékoztatást kérni, ezért kérdezem önt, hogy adhatunk-e könyvvásárlási utalványt, színházjegyet vagy bérletet tanulmányi verseny díjazásaként adómentesen, vagy juttatóként terhel minket adófizetési kötelezettség (1,19*0,27; 1,19*0,16)? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink