195 találat a(z) Mt. cimkére

Négynapos munkahét: így lehet jogszerűen bevezetni, szükség esetén kivezetni Cikk

Hogyan lehet megoldani, hogy minden jogszabályt betartva egy cég egy csoportjánál „tesztüzemben” négynapos munkahetet vezessenek be? Azaz úgy csökkentenék a munkaidőt ezeknél a munkavállalóknál, hogy az nem jár munkabércsökkenéssel. Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

Lehet-e alacsonyabb az alapbér, mint a minimálbér összege? Cikk

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 153. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján a kormány minden évben rendeletben állapítja meg a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegét. Vajon van-e olyan eset, amikor a munkavállaló alapbére nem kell, hogy elérje legalább a minimálbér összegét? Szorosan kapcsolódó kérdés, miszerint egyre több munkavállaló kéri euróban a fizetését. Erre főszabály szerint nincs lehetőség (csak nagyon szűk körben), ugyanakkor az elszálló árfolyamból eredő különbözet némileg kompenzálható, ha a munkáltató is ekként akarja.

Heti pihenőidő Kérdés

Módosítható-e a munkaszerződés egyoldalúan, a munkavállaló kérelme alapján? Cikk

A munkaszerződés főszabály szerint csak a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével módosítható. Vannak azonban kivételek, amikor a munkáltató a munkavállaló kérelmére köteles hozzájárulni a módosításhoz, továbbá a 2023. január 1. napjától hatályos munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján adott feltételek fennállása mellett a munkavállaló egyoldalúan kérheti a munkaszerződés módosítását. Vannak helyzetek, amikor nincs lehetőség a munkaszerződés módosítására. Jelen témához kapcsolódó kérdés az is, hogy a minimálbér, illetve garantált bérminimum összegének jogszabály alapján történő emelkedése miatt kötelező-e módosítani a munkaszerződést.

Megállapíthatja-e a munkáltató a munkabért fix és változó összegű bér összekapcsolásával? Cikk

Megállapodhat-e a munkáltató a munkavállalóval fix alapbérről és – például teljesítményhez kötött – változó összegű egyéb bérről, juttatásról a munkaszerződésben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

10 év alatti gyermeket nevelő nő hozzájáruló nyilatkozata éjszakai munkavégzéshez Kérdés

Túlóra és éjszakai munkavégzés 3 év alatti anya esetén Kérdés

Munkabér kifizetése euróban Kérdés

A nap kérdése: a 34 órás foglalkoztatás teljes vagy részmunkaidőnek minősül? Cikk

A 34 órás foglalkoztatás teljes vagy részmunkaidőnek minősül? Ha a szerződésben teljes munkaidősként foglalkoztatják, az elfogadható-e? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt a kérdésre.

Állásidő, és a szabályozásában történt változások Cikk

A munkáltató a munkavállalót a munkaszerződés alapján foglalkoztatni köteles. Állásidőnek az az időszak tekintendő, amikor a munkáltató ezt a foglalkoztatási kötelezettségét nem teljesíti. Mivel január 1. napjával az állásidőt is érintő változás történt, érdemes ennek szabályait áttekinteni. Nézzük, melyek az állásidő szabályai, és ezek miképpen alkalmazandóak!

Kérdések és válaszok a szülői, apasági, gondozói szabadság kiadásával kapcsolatosan Cikk

2023. január 1. napjával új szabadságjogcímek jelentek meg a munka törvénykönyvében, melyek részben visszaható hatállyal is rendelkeznek. Számos kapcsolódó kérdés felmerül tehát, melyek tisztázása indokolt lehet. Az alábbiakban ezen kérdésekre keressük a válaszokat.

Kit terhel a bizonyítási kötelezettség? Körültekintőbben kell eljárniuk január óta a munkáltatóknak az Mt. változása miatt Cikk

Sokakhoz eljutott már a hír, hogy január 1-jétől jelentősen változtak a munka törvénykönyvének (Mt.) szabályai. A sok változás közepette azonban többeknek elkerülheti a figyelmét egy olyan újdonság, amely sokszor hozhatja kellemetlen helyzetbe a munkáltatókat: a munkáltatót terhelő bizonyítási kötelezettség kiszélesedése, olvasható a Jalsovszky Ügyvédi Iroda honlapján közzétett elemzésben.

NAV-tájékoztató az egyszerűsített foglalkoztatásról Cikk

Az információs füzetben az egyszerűsített foglalkoztatás – idénymunka, alkalmi munka – szabályairól, a jogviszony fajtáiról és sajátosságairól olvashatunk bővebben – olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján csütörtökön megjelent 46. számú Az egyszerűsített foglalkoztatás című információs füzetében.

Pedagógusok figyelem! A Kjt.-től és az Mt.-től eltérő rendelkezések a csütörtökön kihirdetett kormányrendeletben Cikk

A Magyar Közlöny 2023. évi 5. számában, január 12-én megjelent a köznevelési intézmények működését érintő egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 4/2023. kormányrendelet, kihirdetésre került ezen felül 10 rendelet és 10 határozat.

Igazolatlan távollét kezelése munkaidőkeretben Cikk

Miként számoljon a munkáltató, ha a munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló igazolatlan távolléttel és túlórával is rendelkezik? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink