hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Négynapos munkahét: így lehet jogszerűen bevezetni, szükség esetén kivezetni

  • adozona.hu

Hogyan lehet megoldani, hogy minden jogszabályt betartva egy cég egy csoportjánál „tesztüzemben” négynapos munkahetet vezessenek be? Azaz úgy csökkentenék a munkaidőt ezeknél a munkavállalóknál, hogy az nem jár munkabércsökkenéssel. Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: hogyan lehet biztosítani, hogy minden vonatkozó munkajogi törvényt és szabályozást betartsunk, miközben bevezetjük a 4 napos munkahetet? A munkaidőt 32 órára szeretném csökkenteni a vállalkozásomban anélkül, hogy a munkabér csökkenne. Erre milyen jogi konstrukciók vannak, és azoknak milyen előnyei-hátrányai? Hogyan tudom biztosítani, hogy jogszerű legyen a bevezetés, ha a munkavállalók csak egy kisebb csoportjára vezetem be elsőként? Hogyan célszerű bevezetni, hogy ne kerüljek gondba, ha netán megbukik a pilot program, és mindenkit vissza kell állítanom az ötnapos munkarendre?

Megjelent a HVG Tb 2023 különszáma – digitális változatban is

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ez egy nagyon jó kérdés (mint jellemzően a kérdéseim), itt viszont azt is kiemelném, hogy mennyire előre gondolkodik a kérdésről! Nézzük mik a lehetőségek a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján!

96. § (1) A munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg, és erről a 18. § szerint tájékoztatja a munkavállalót.

93. § (1) A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidő-keretben is meghatározhatja.

Arra is lehetőség lenne tehát, hogy 4 napra 40 óra munkaidő kerüljön beosztásra a munkáltató egyoldalú döntésével. Kivételt csak az képezhet, ha a munkaszerződésben az általános és egyenlő munkarendet a felek kikötötték, amit sosem érdemes.

Önök ugyanakkor munkaidőcsökkentést is terveznek, amely mindenképpen munkaszerződés-módosítással jár.

Az Mt. 58. §-a alapján a felek a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azaz ezt írásba kell foglalni.

Semmiféle jogi akadálya nincsen a munkaidő 32 órára csökkentésének. A megoldás a munkaszerződés-módosítás. Ebben arról kell megállapodni, hogy meghatározott időponttól kezdődően a munkáltató napi 8, heti 32 órában kívánja a munkavállalót foglalkoztatni a korábbi munkabérrel.

Amin érdemes gondolkodni

  • Ezek a napok fixek-e, azaz péntektől vasárnapig a munkáltató (pl. energiaspórolási célból) bezár-e. Az is lehetséges, hogy a 4 munkanap csoportonként eltér, akár a csoportok számára is változhat. Ezzel összefüggésben a munkaidőkeret alkalmazásáról is lehet gondolkodni.
  • A másik szempont az, hogy ebből hogyan tud visszalépni. Mivel munkaszerződés-módosításról van szó, ezt is csak munkaszerződés-módosítással „állíthatja vissza”. Esetleg azt megteheti, hogy határozott időre módosítják így a munkaszerződéses feltételeket. Ez megoldást jelenthet.
  • Az is érdekes kérdés, hogy egyes munkavállalói csoportoknak biztosíthat-e kedvezőbb feltételeket, mint másoknak. Mivel ez nem a 2003. évi CXXV. törvényben nevesített védett tulajdonságon alapul, így nem minősülne hátrányos megkülönböztetésnek. Sértheti viszont a joggal való visszaélés tilalmát mint önkényes munkáltatói lépés.
  • Azt javasolnám, hogy határozott időre módosítsák a munkafeltételeket első lépésben, valamint, hogy egy munkajogásszal beszéljék át a működésüket, és azt, hogy milyen munka- és pihenőidő-beosztási lehetőségeik vannak!
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink