1224 találat a(z) ügyvezető cimkére
Ügyvezetés munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. többségi tulajdonosa nyugdíjas társas vállalkozóként végzi a személyes közreműködést, nem ügyvezető. A kisebbségi tulajdonos jelenleg ügyvezető, személyesen nem működik közre, és most az ügyvezetésről is szeretne lemondani.A többségi tulajdonos így ügyvezető és személyesen közreműködő is lesz. Kérdésem az, hogy az ügyvezetés ellátható-e munkaviszonyban a Ptk. megengedő rendelkezése alapján, ha nincs meg az Mt.-ben elvárt alárendeltségi viszony? Másik kérdésem, hogy a többségi tulajdonos elláthatja-e a személyes közreműködését munkaviszonyban akkor, ha az ügyvezetést munkaviszonyban végzi, illetve akkor, ha az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony alapján látja el? Előre is köszönöm válaszát!
Mi a szabályos megoldás Kérdés
Egy 3 milliárdos forgalmú és mérlegfőösszegű kft. bankszámlájára elnyert pályázatok előlegeként utalnak összegeket (több száz millió forint). A tárgyi eszköz beruházások egy éven belül nem valósulnak meg, ezért az ügyvezető úgy gondolta, hogy befekteti a pénzt, 600 millió forintot értékpapírba fektetett. Ezt a könyvekben is megjelentették az 1-es számlaosztályon belül. Időközben az összeg egy részét a bank visszautalta az ügyvezetőnek, aki átutalta a cég számlájára az összeget. Ekkor derült ki, hogy ez a befektetési forma kizárólag lakossági, magánszemély részére járható út. Minden bizonylat, szerződést az ügyvezető nevére szól. Ha most azonnal felbontaná a szerződést, jelentős veszteséget realizálna. Kérdés: van-e valami jogszabály-ellenes tevékenység akkor, ha az összege 12. 31-éig kamattal növelve visszafizeti az ügyvezető, és kölcsönszerződést kötnek erre az ügyletre? Mi a teendő, ha év végéig nem tudja az ügyvezető ezt a pénzt maradéktalanul visszafizetni? Milyen legális jogcímen kellene könyvelni ezt a gazdasági eseményt? Nem jogszabály-ellenes-e, ha visszamenőleg kölcsönszerződést köt a kft. és ügyvezető? Az ügyvezető jóhiszeműen, de nem kellő körültekintéssel járt el. Osztalékként nem tudja az összeget kivenni, mert akkor elesik a pályázatoktól és hitelektől. Mit tegyen? Válaszukban a kapcsolódó adókötelezettségekre is szíveskedjenek kitérni. Tájékoztatásukat előre is köszönöm
Egyszemélyes kft. ügyvezetése Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa elláthatja az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban, ha ez szerepel a társasági szerződésben?
Svájci munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik ügyfelem, aki egy kft. ügyvezetője nulla forintos megbízási jogviszonyban, más vállalkozásnál lévő munkaviszony mellett (a kft.-ben nem vesz fel jövedelmet) most megszüntette a más vállalkozásnál lévő munkaviszonyát, és Svájcban vállalt napi 8 órás munkát. Kérdésem az, hogy ha a svájci munkavégzés mellett marad ügyvezető a kft.-ben, mit kell utána fizetni? (Azt tudom, hogy a Svájcban létesített munkaviszonyt be kell jelenteni itthon.) Köszönettel: Kerékjártóné
Munkaerő-kölcsönzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozó munkaerő-kölcsönző céget szeretne alapítani. Ezzel kapcsolatban lenne egy olyan kérdésem, hogy amennyiben ennek a vállalkozónak van több más profilú cége is (tulajdonosként, illetve ügyvezetőként is) lehet-e ebben az újonnan alapított munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégben is tulajdonos, illetve ügyvezető? Van-e olyan feltétel, mely ezt tiltaná? (Kérem, ha van, akkor a törvényi helyet is jelölje meg!) Illetve saját cégeibe közvetíthet-e ki munkaerőt? Válaszát előre is köszönöm!
Öregségi nyugdíjas ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném szíves segítségét: Van egy társaság, melynek ügyvezetője öregségi nyugdíjas, a társasági szerződésben úgy szerepel, hogy ügyvezetőségét megbízási jogviszonyban látja el. Kérdésünk, hogy ezt a 18T1041-es bejelentő nyomtatványon be kell-e jelentenünk, azt miként tehetjük meg? Illetve elegendő-e az ügyvezető után az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T.Mária
Kft.-tag járulékfizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott kft.-nek két tagja van, az egyikük látja el az ügyvezetést munkaviszonyban, a másik tag nem ügyvezető, és nem is működik személyesen közre a kft. tevékenységében, részére kifizetés az osztalékon kívül nem történik (máshol sincs biztosítási valamint 36 órás jogviszonya sem). Ebben az esetben ennek a tagnak van-e járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel. Kovács-Horváth Adrienn
Üzembentartó változása céges tulajdonú gépjárműnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik kft.-nek saját tulajdonú személyautója van. A vállalkozás az üzembentartó is. Sajnos káreseményt okoztak, mely miatt az eddig éves 50 000 forintos biztosítás 240 000 forintra ugrott fel. A vállalkozásnak ez túl sok kiadás. A kérdés az, hogy ha a vállalkozás ügyvezetője, aki egyben tulajdonos is, lenne a személygépjármű üzembentartója, akkor a vállalkozás el tudna-e számolni továbbra is költségeket az autóra (pl. karbantartás, üzemanyag)? Az üzembentartó-váltással a biztosítás sokkal kedvezőbb lenne, az autó a vállalkozás tulajdonában maradna. Válaszát előre is köszönöm!
Gyesen lévő ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa alanyi jogon járó gyesen van. Ügyvezető, amelyet munkaviszony keretében végez. Tevékenységet nem folytat a vállalkozásban ezt egy alkalmazott végzi. Végezheti-e az ügyvezetést heti 2 órában? Nem fizetve meg a minimum járulékterhet. Válaszukat előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének foglalkoztatása Cikk
Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos az ügyvezető. Kötelező munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban bejelenteni? Ha igen, akkor a szerződést milyen módon lehet megírni? A megbízó és a megbízott ugyanaz lenne. Illetve ezt lehet ingyen végezni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.
Katás kisvállakozó lehet-e kft. ügyvezetője, nem tulajdonosa vagy tagja a kft.-nek Kérdés
Tisztelt Szakértő Úr! Katás vállalkozó – nyugdíjas – vállalhat-e ügyvezetést egy kft.-nél, aminek nem tagja, de mellette megbízási szerződéssel egyéb tevékenységet végez a kft.-ben, melyet leszámláz? Tudomásom szerint az ügyvezetést katás külső vállalkozó nem végezheti. Az ügyvezetésért semmilyen egyéb térítést, fizetést, tiszteletdíjat nem kap. Tisztelettel: Nagy István
Statisztikai létszám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági társaság, gépvásárlási támogatást nyert el. A támogatásban 1 fő létszámnövelési kötelezettséget vállalt. Ezen társaságnak két olyan ügyvezetője van, akiknek jelenleg más gazdasági társaságban ügyvezetőként 36 órát meghaladó jogviszonyuk is van, ahol díjazást kapnak, és megfizetik a járulékokat is utánuk. A támogatást elnyert társaságban jelenleg a két ügyvezető tagi jogviszonyban látja el az ügyvezetést, de díjazást nem vesznek fel érte. Jól gondoljuk-e, hogy amennyiben a két ügyvezető a jövőben a mindenkori garantált bérminimumnak megfelelő 4 órás foglalkoztatás után járó díjazást kapnának fejenként, akkor megvalósul-e a plusz 1 fő statisztikailétszám-növekedés?
Egyszemélyes kft., kata Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó egyszemélyes kft. tulajdonosa lett. A kft. társasági szerződésében szerepel az ügyvezetői munkaviszony. Bejelenthetem-e heti 1 vagy 2 órára (tényleges tevékenységet nem végez a kft., a korábban megkötött biztosítási szerződései után kapja a jutalékokat csekély összegben), úgy, hogy mellette a katás egyéni vállalkozásában marad főfoglalkozású és havi 50 ezer forintot fizet? A T1041-es nyomtatványon milyen jogviszony kóddal kell bejelenteni (csak 1101)? Köszönettel!
Katás egyéni vállalkozó egyben kft.-ügyvezető is II. Kérdés
Tisztelt Széles Imre Úr! Fenti címmel feltett korábbi kérdésemet szeretném kiegészíteni. Egyszemélyes kft.-ben az ügyvezetést az alapító okiratban foglaltak szerint a vezető tisztségviselő – aki egyben a társaság 100 százalékos tulajdonosa is – megbízási szerződés alapján ingyenesen látja el. Erre az alapítóokirat-minta is lehetőséget biztosít, és egybecseng a Tbj. 4. § d) 1. pontjával is, továbbá a NAV 2018. évi tájékoztatójának 1.2. pontjával is. Előzőeket mintha a 4. § d) 5. pontja felülírná (a 2018. évi NAV 1.3. pontja is)! Ha ez valóban így van, milyen szándék vezethette a jogalkotót az 1. pont megfogalmazására? Ebben az esetben a megbízási jogviszony üres halmaznak tűnik! Megemlítem a NAV ismertetőjének 2. pontját is, ahol ismét leszögezi, hogy a társas vállalkozás tagja megbízási jogviszonyban is végezhet munkát. Ha a munkavégzés ingyenesen történik, akkor biztosítási jogviszony nem jön létre. Kérdésem: lehetséges-e az, hogy ha az egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos (ügyvezető is) megbízási jogviszony keretében ingyenesen végez munkát a saját társaságában, akkor főállású katás vállalkozásnak minősüljön az egyéni vállalkozásában? Fáradozását előre is köszönöm!
Ügyvezető jogviszonya személyes közreműködés esetén Kérdés
Köszönöm a választ a korábban feltett kérdésemre, melyet a https://adozona.hu/kerdesek/2018_9_28_Ugyvezeto_jogviszonya_szemelyes_k_fqc cím alatt értem el. Kérdésemet annyival egészíteném ki, hogy a szóban forgó ügyvezetőnek nincs máshol jogviszonya/munkaviszonya, tehát máshol nem fizetnek utána járulékokat. Vagyis a saját vállalkozásában társas vállalkozói minőségében az adott törvényben meghatározott minimum járulékalapok után meg kell fizetni a járulékokat? Illetve még egy gondolat: a másik (kisebb részesedéssel rendelkező tag) saját jogú nyugdíjas. Lehetne ő az ügyvezető ingyenes megbízás keretében és a jelenlegi ügyvezető "csak" munkaviszony keretében kozmetikus, ami lehet heti 5 órás munkaidő is? Ehhez változtatni kell a társasági szerződésen? Tisztelettel: Emese