1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. eladja a tulajdonában lévő személygépkocsit. Az autó terv szerinti értékcsökkenési leírása az év végén, lineáris kulccsal, 20 százalékos mértékkel történik. A terv szerinti értékcsökkenés utolsó 20 százaléka idén még esedékes. Kérdésem: ha év közben eladják az autót, eladáskor a terv szerinti értékcsökkenés teljes összege elszámolható-e, vagy időarányosan kell elszámolni az eladásig a terv szerinti értékcsökkenést, a fennmaradó időre pedig terven felüli értékcsökkenést helyes-e elszámolni? Köszönettel.
Magánszemély ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés-elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély (nem őstermelő és egyéni vállalkozó) a lakást berendezve kívánja bérbe adni. A számlákkal igazolt berendezési tárgyak költségelszámolásával van egy kis gondom. Ha az egyedi értéke 100 000 forint alatt van, akkor azonnal 100 százalékben elszámolhatja tárgyévben költségként. Mi történik a nagyobb értékű berendezési tárgyak elszámolásával (természetesen egyedi nyilvántartás vezetése mellett)? Csak átalányban, és csak a tárgyévre számolhat el értékcsökkenést? Példa: 400 ezer forint tévébeszerzés 2015. 12. hóban. Bérbeadás: 2015. 12. 01-től indul, havi 500 ezer forint. Maximális értékcsökkenés 2015. évi bevétel 1 százaléka 5 ezer forint, és a további adóévekben nincs értékcsökkenés-elszámolás. Ha ezt az eszközt csak 2016. évben számolná el költségként, akkor a 2016. évi árbevétel 6 millió forint, ennek az 1 százaléka 60 ezer forint. Megteheti azt a magánszemély, hogy 2015. 12. havi számlát csak következő évben érvényesít? Ha esetleg egy több éve meglévő bőr garnitúrát kárpitossal áthúzat, javíttat, ez a költség azonnal elszámolható értékhatártól függetlenül? Még egy kérdés áfa vonatkozásában merült fel. Ha az éves bérleti díj, a közös költség és a rezsiköltségek (éves bevétel) összege meghaladja a 6 millió forintot, kötelező bejelentkeznie áfa hatálya alá, még ha tárgyi adómentesen is?
Honlapfejlesztés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó már meglévő honlapját fejleszteti. A meglévő honlap nincs "bent a vállalkozásban", az nem került a könyvekben kimutatásra. Erre a honlapra szerződnek egy külső céggel, amely vállalja, hogy a meglévő honlap jelenlegi formáját teljesen lecseréli, az arculatát újratervezi. A szerződésben szereplő általános rendelkezésben megnevezett tevékenység: honlapfejlesztés. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozónál ez a szolgáltatás tárgyi eszköz, szellemi termék, ami értékcsökkenési leírás alá vonandó, vagy egyösszegben elszámolható költség, mint igénybe vett szolgáltatás? Köszönöm!
Egyéni vállalkozó kata alól visszatér az szja szerinti adózásra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (2014. 09. hótól vettem át a könyvelését) 2013. 01. 01-2015. 08. 31. között a kata alanya volt, 2015. 09. 01-től ismét egyéni vállalkozó az általános szabályok szerint. Katásként nagy értékű gépet szerzett be. Az eszközt a nyilvántartásban szerepeltettem, és elszámoltam rá az szja-törvény szerint meghatározott értékcsökkenést, függetlenül attól, hogy ez nem költség. 2015-ben kétszer számoltam el értékcsökkenést. A kérdésem az, hogy helyesen értelmezem-e a visszatérés szabályát? A kata információs füzet 17. oldalán szereplő áttérésre vonatkozóan zavarba jöttem. Példa: Mini homokrakodó gép beszerzés dátuma: 2014. 03. 10. üzembehelyezés dátuma 2014. 03. 10. Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint 2014. 12. 31. Értékcsökkenés: 415 788 forint 2015. 08. 31 Értékcsökkenés: 340 190 forint Nettó érték: 2 771 919 forint (eddig kataalany) 2015. 12. 31. Értékcsökkenés: 170 795 forint Vagy így a helyes: Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint Elszámolni a visszatéréskor a beruházás teljes összegét, 2015. 08. 31. 3 527 897 forint Nettó érték: 0 Tehát a vállalkozásban elszámolható-e innentől költségként az évenkénti leírás szerinti értékcsökkenés, vagy a teljes beszerzésre elszámoltnak kell azt tekinteni, a nettó érték nulla a törvényi rendelkezés értelmében áttéréskor? A katás időszak alatt beszerzett eszközre, áttérés után költséget elszámolni nem lehet? Kérem, szíveskedjenek válaszolni, nem szeretném félreértelmezni a törvényt. Köszönettel várom válaszát.
Online pénztárgép támogatás és értékcsökkenés elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés
2014. évben beszerzett pénztárgéphez 50 ezer forint támogatást kapott az egyéni vállalkozó. 2014. évben az 50 ezer forint elszámolása, valamint a pénztárgép értékcsökkenésének elszámolása hogyan történik? 2014. évben az 50 ezer forint támogatásnak megfelelően az értékcsökkenés ugyanannyi? A többi években pedig a leírási kulcs alapján? Az szja-törvény 11. sámú melléklet 7. pontja erre is vonatkozik?
Fiatal gazda támogatást kapott – így tudja elszámolni Cikk
Alkalmazni kell-e a fiatal gazdára az egyéni vállalkozóra vonatkozó szabályokat és hogyan kell elszámolni a kapott támogatásokat? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária válaszolt.
Adózás fiatal gazda Kérdés
Fiatal gazda pályázatot nyert egyéni vállalkozó. Pályázatában gépeket és egy építményt is vállalt, a mezőgazdasági termelés és állattenyésztés mellett, Az szja törvény szerint adott évben annyi bevételt kell feloldania, amennyi kiadása felmerült a pályázatban vállalt célok elérése érdekében. A pályázat öt évre szól, miszerint az MVH felé el kell számolni az elköltött támogatással, ahol az épület vagy gép bekerülési értéke egy összegben elszámolható adott évben. Az szja törvény szerint tárgyi eszköz esetén csak az értékcsökkenés számolható el költségként. Kérdésem ebben az esetben a kapott támogatás a NAV felé nem fog kifutni 5 év alatt, hanem csak sokkal több x év alatt? Bekerülési érték vagy értékcsökkenés?
Adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tétel Kérdés
2015. évben vásároltam mint egyéni vállalkozó használt munkagépeket. Üzembe is helyeztem, értékcsökkenést számoltam el utánuk. A vállalkozói jövedelmem nagyon sok, kérdésem, hogy az adózás utáni vállalkozói jövedelmemet csökkenthetem-e a nettó értékkel? Ha igen, akkor 2016. évben van-e vele valamilyen teendőm mint egyéni vállalkozó? Vagy ezekkel az összegekkel, hogyan tudnám jobban csökkenteni a jövedelmemet?
Társasági adóról szóló törvény szerinti értékcsökkenés Kérdés
T. Válaszadó! A társasági adóról szóló törvény 1. számú mellékletének 5. a) pontjánál adódott értelmezési problémánk: - a számviteli törvényhez igazított adótörvény szerinti elszámolásnál a leírási kulcsnak, avagy az értékcsökkenés összegének kell megegyeznie? Amennyiben az adott eszköznek van maradványértéke, úgy azonos leírási kulcsnál is értelemszerűleg több lesz a társasági adó szerint elszámolható értékcsökkenés összege, mint a számviteli ...! Köszönjük válaszukat !
Átszervezés-aktiválás Kérdés
Társaságunk új üzemet épít. Az épület átadása után kezdődik meg a régi üzemből a gépek leszerelése, átszállítása és telepítése az új üzemben. Aktiválhatom-e a régi gépek leszerelését, átszállítását és telepítését átszervezés aktivált értékeként? Költségként nem szeretnénk elszámolni, mert hitelfelvétel miatt az eredményt nem kívánjuk rontani. Hány százalékos értékcsökkenést számolhatok el számviteli és Tao törvény szerint?
Nyílt végű pénzügyi lízing áfa és maradványérték Kérdés
Tisztelt Szakértő ! A társaság 13 millió forint vételárú személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízinggel birtokba vett. A birtokbaadási bizonylaton 8,8 millió forint nettó érték szerepel. Kezdő részlet 4,4 millió forint + áfa volt. A fizetési ütemezésből ismert adat még a 24 hónap alatt fizetendő áfa, a kamat és a maradványérték is. 1. kérdés: A tőke összege 448 számlán könyvelésre került. Kell-e a futamidő alatt fizetendő áfát is könyvelni (T 368-K 448)? 2. kérdés: A fizetési ütemezésben meghatározott maradványérték 1,7 millió forint. A gépkocsi értékcsökkenésekor ezt az összeget kell maradványértékként megadni, vagy ettől eltérhetünk? Köszönöm
Idegen helyen végzett beruházás adózása Kérdés
Egy tornaklub az MLSZ pályázaton elnyerte a látványcsapatsport-támogatást. Ennek keretében több beruházást is megvalósított, mint műfüves pálya építése, lelátó építése, világítás megvalósítása és öltöző kialakítása stb. Az ingatlan, ahol a beruházások megtörténtek, az önkormányzat tulajdonában van. Az önkormányzat engedélyt adott, hogy a 15 éves jelzálogjog bejegyzése mellett az egyesület a beruházásokat elvégezze. A megvalósított beruházást az egyesület könyveiben idegen helyen végzett beruházásként könyvelte le. A megfelelő értékcsökkenést szintén az egyesület könyveiben tartják nyilván. A kérdésem az lenne, hogy megfelelő-e ez az eljárás? Illetve az önkormányzat részére milyen kimutatást, illetve dokumentációt kell készíteni, hogy náluk is megjelenjen a beruházás, ha meg kell jelennie? Át kell-e adni a beruházást bármilyen formában is az önkormányzatnak, ha az ő területén történt, az ő javára a beruházás? Továbbá van-e bármilyen adó- vagy áfavonzata? Az egyesület az áfát nem igényelte vissza.
Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó 2015. évben beszerzett használt tárgyi eszköz után, melynek értékcsökkenését 2015. évben kezdte el, érvényesítheti-e a 1553. számú bevallás 13-05 97. sorában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként a beszerzett eszköz nettó (beszerzési érték csökkentve az elszámolt értékcsökkenéssel) értékét? Az eszköz természetesen kizárólag üzleti célból volt beszerezve. 2. Ha érvényesíti ezt a kedvezményt, akkor kell-e növelnie a vállalkozói jövedelmét ezzel az összeggel a későbbi években? 3. Ha érvényesíti a kedvezményt, elszámolhatja-e az értékcsökkenést a következő években ezen eszköz után? Köszönettel.
Egyéni vállalkozás és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása Kérdés
Egyéni vállalkozó és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása esetében "elszámolható" megfogalmazás szerepel. Vagyis, ha a vállalkozó vagy őstermelő úgy dönt, hogy nem számol el értékcsökkenést, gyakorlatilag adózik az értékcsökkenés után is, akkor szabályosan jár el?
Vagyonmegosztás során értéken szereznek-e ingatlant? Kérdés
Két kérdésem lenne: 1./ Közös megegyezéssel történt válást követően, a férj tulajdonába kerül egy lakás a vagyonmegosztás során. A lakást bérlőnek szándékozza kiadni. Választhatja-e a tételes költségelszámolást s elszámolhat-e értékcsökkenést is? A lakást 2010-ben a feleség nevére vették, s most a volt férj fogja megkapni. 2./ Ha egyenesági ajándékozás jogcímen szerzi meg valaki lakóingatlan tulajdonjogát, és 5 éven belül értékesíti az ingatlant, akkor érvényesíthető-e a lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó adójogszabályok? A döntést gyorsan kellene meghoznunk. Várom megtisztelő válaszaikat. Üdvözlettel: Marcsi