hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogyan jár a táppénz, a csed, a gyed a határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, Magyarországon 2021-ben több, mint 5 százalékra tehető azon 15–64 éves korosztályban foglalkoztatottak aránya, akiknek a foglalkoztatása határozott időre szól. A határozott időre létrejött munkaviszony megszűnésekor előfordulhat, hogy a munkavállaló egészségi állapota, vagy gyermekvállalása kapcsán társadalombiztosítási ellátásban részesül. Az alábbi cikkben részletezzük, hogy mennyiben érinti a táppénz, a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) megállapítását és folyósítását a határozott idejű munkaviszony megszűnése.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag (például a munkaviszony 2021. január 8-ától 2022. december 31-éig jön létre), vagy más alkalmas módon (például a munkaviszony az informatikai osztályvezető fizetés nélküli szabadságának idejére, azaz 2020. július 2-ától legfeljebb 2023. július 2-áig jön létre) kell meghatározni. A határozott idejű munkaszerződés kapcsán felmerül az a kérdés, hogy mikor és meddig jogosult a határozott idejű munkaviszony „leteltekor” a munkavállaló táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, a gyermekgondozási díjra?

Elsőként tekintsük át a táppénzt!

A munkavállaló táppénze esetén figyelemmel kell lenni arra, hogy táppénz a betegszabadság lejártát követően folyósítható. Határozott időre kötött munkaszerződés esetében a betegszabadságot a szabadságra vonatkozó szabályok szerint időarányosan kell megállapítani.  Ha a határozott idejű munkaszerződés rövid időre jön létre, például 2022. szeptember 1-jétől 2022. december 31-éig áll fenn, akkor a betegszabadság 15 munkanap helyett 5 munkanap. Ez esetben amennyiben a munkavállaló az 5 munkanap betegszabadság lejártát követően is keresőképtelen, akkor táppénzre lesz jogosult.

A táppénz folyósításának az alábbi három előfeltétele van:

  • a munkavállaló a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik;
  • munkaviszonyában 18,5 százalék mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett;
  • a munkavállaló orvos által megállapítottan és igazoltan keresőképtelen.

Megjegyzés: A saját jogú nyugellátásban részesülő munkavállaló keresőképtelensége idejére nem jogosult táppénzre. Ennek oka, hogy a saját jogú nyugdíjas nem minősül biztosítottnak, így 18,5 százalék mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a csed, a gyed megállapításának a határozott idejű munkaviszony megszűnésének esetében meghatározott feltételeit.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink